Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Medycyna, porady, zdrowie

zapalenie spojówek

Stan zapalny w obrębie spojówki oka powoduje nie tylko łzawienie, ale także i duży dyskomfort. Niestety, jest to bardzo częsta dolegliwość, która spowodowana jest wieloma, różnorodnymi czynnikami. Jednak czym jest stan zapalny spojówki i jak można go uniknąć podczas noszenia szkieł kontaktowych?

Stan zapalny spojówki – czym jest ta dolegliwość?

Choroby oczu mogą mieć różne podłoże. Zapalenie spojówek – niestety – ale jest jedną z najczęściej występujących przypadłości. Sama spojówka spełnia istotną rolę ochronną w odniesieniu do aparatu wzroku, a co za tym idzie, bardzo często jest ona narażona na wiele podrażnień. Tego typu choroby oczu mogę przybierać podłoże infekcyjne lub nieinfekcyjne. Wobec tego, zapalenie spojówek może być spowodowane oddziaływaniem chorobotwórczych patogenów lub innych czynników zewnętrznych jak np. alergeny czy chemikalia.

Jak objawia się stan zapalny oka?

Zapalenie oka objawia się zwykle w sposób nagły i gwałtowny. Co więcej, towarzyszące mu symptomy są tak wyraźne, że nie da się ich przeoczyć. Zapalenie spojówek to przede wszystkim:

  • wyraźne przekrwienie gałki ocznej wraz z uwidocznieniem się naczynek;
  • uporczywe pieczenie/swędzenie oczy;
  • nadmiernym łzawieniem;
  • uczuciem piasku/ciała obcego w oku.

Warto w tym momencie także wspomnieć o tym, że w przypadku tej choroby oczu, mogą pojawić się także inne dolegliwości towarzyszące. Jeśli zapalenie spojówek wywołane jest czynnikami alergicznymi, wówczas można spodziewać się także wydzieliny z nosa lub nadmiernego kaszlu, a także wysypki na skórze.

Jak leczyć stan zapalny spojówek?

W przypadku, kiedy zapalenie spojówek wywołane jest reakcją alergiczna, wówczas zaleca się natychmiastowe odizolowanie od alergenu. Co więcej, w tym momencie stosuje się także krople do oczu o działaniu przeciwzapalnym. Mają one nawilżyć spojówkę, a jednocześnie szybko zredukować objawy stanu zapalnego. Ich stosowanie powinno być zawsze zgodne z zaleceniami okulisty lub producenta. W przypadku jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest czynnikami bakteryjnymi lub wirusowymi, wówczas należy je potraktować jak inne, podobne choroby oczu. Niezbędna jest konsultacja okulistyczna, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Zahamuje ono rozwój postępującej infekcji, a także zredukuje stan zapalny. W między czasie konieczne jest także dbanie o poprawną higienę okolic oczu. Osoby noszące soczewki kontaktowe nie muszą z nich rezygnować.

Jak uniknąć stanu zapalnego oka podczas noszenia soczewek kontaktowych?

Choroby oczu nie wykluczają noszenia szkieł kontaktowych. Jednak zapalenie spojówek wymaga tego, by odpowiednio dbać o ich higienę. Warto nosić lekkie soczewki o działaniu nawilżającym, a także regularnie dezynfekować je przy pomocy płynów. Podczas zakładania konieczne jest zachowanie najwyższych standardów higienicznych w odniesieniu do dłoni. Powinny być one zdezynfekowane i suche. Przed założeniem i po zdjęciu soczewek, warto także stosować krople do oczu, które zredukują ewentualne podrażnienia.

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo