Co zjeść na wakacjach? Postaw na lokalne przysmaki!

podróże, polskie morze

Trójmiejska kuchnia

Wakacje to czas wypoczynku i regeneracji, zarówno dla ciała jak i dla duszy. Oddając się uciechom, którym towarzyszy słońce i szum morza, nie zapominajmy o najważniejszej części – odwiedzeniu trójmiejskich restauracji i napełnieniu brzucha smakołykami, oraz lokalnymi specjałami. Odwiedzając Pomorze, warto skosztować tradycyjnych przysmaków, zapewniających szereg nowych doznań i odkryć smakowych.

Trójmiejska kuchnia – must have każdej wycieczki!

Kuchnia, jaką oferuje nam Trójmiasto, oparta jest przede wszystkim na świeżych rybach rzecznych, jeziornych, a nawet tych prosto z morza! Dorsz, śledź, węgorz, czy klopsiki rybne, to obowiązkowa pozycja obiadowa, dla każdego, kto postanowił wpaść z wizytą do nadmorskiego trio. Słynna zupa rybna, obecna w niemal każdej gdańskiej restauracji, przyrządzana z wyselekcjonowanego miksu ryb, będąca wizytówką miasta to pomysł na obiad, jakiego nie zapomnimy przez kilka najbliższych miesięcy (restauracja Gdańsk).

Kiszka ziemniaczana, zasmażane ziemniaki podawane w duecie z maślanką, lub kaszubskie placki ziemniaczane w towarzystwie sosu pomidorowego to obowiązkowa pozycja w karcie dań, czekająca na skosztowanie na terenie Sopotu. Popularnym daniem jest tez duszona na wolnym ogniu golonka podawana w otoczeniu zasmażanej kapusty i tradycyjny żur, serwowany w chrupiącym chlebku. Odwiedzając Gdynię, warto pokusić się o zjedzenie pieczonych żeberek w słynnym gdyńskim sosie własnym, które znajdziemy niemal w każdej tamtejszej restauracji w Trójmieście.

Przerwa na obiad z widokiem na Motławę.

Zwiedzając starą cześć Gdańska, szczególnie obszar, znajdujący się nad Motławą, należy zamówić bitki dominikańskie, wywodzące się właśnie znad tejże rzeki. To nic innego, jak marynowane w cebuli mięso wołowe, podawane z sosem słodko-kwaśnym, z dodatkiem grzybów i wytrawnego wina. Przewodnim motywem na gdańskiej starówce jest gęsina – to tutaj zjemy ją w wielu różnorakich wersjach i formach. Warzywne tarty i makarony z dodatkiem kaczej piersi idealnie sprawdzą się w pakiecie z regionalnym piwem, czy fikuśnymi sezonowymi drinkami, bądź koktajlami.

Dla nieco mniejszych podróżników, knajpy zlokalizowane przy ul. Długiej oferują tradycyjne pizzę, wypiekane w pradawnych piecach, wedle pradawnych receptur i zapiekanki, które skosztować możemy, podziwiając przy tym Neptuna, stanowiącego punkt zbiórki dla każdej wycieczki i spotkań. Pierogi, tworzone według tajemnej receptury ucieszą nawet największego niejadka, a dostępne w gdańskich restauracjach burgery wypiekane z najwyższej jakości wołowiny zapewnią energię i sytość na resztę dnia.

Nadmorskie klasyki z przydrożnych budek.

W trakcie relaksu na plaży i korzystania z nadmorskich kąpieli, warto spróbować gofrów i lodów, dostępnych w każdej napotkanej przy deptaku budce. Atrakcją są także pieczone, zakręcone ziemniaki, zapiekanki o nietypowych kaszubskich nazwach, czy koktajle i orzeźwiające napoje serwowane w otoczeniu słomek z palemkami.

Godnym uwagi zakupem spożywczym będzie świeżo wędzona ryba z miejscowej budki, która wprost smaży się na naszych oczach. Ta smaczna przekąska, konsumowana w zestawieniu z chrupiącą pajda chleba, zapewni każdemu podniebieniu chwilę rozkoszy, w otoczeniu morskich fal. Na deser poleca się słynny gdański tort migdałowy, który dostępny jest w trójmiejskich restauracjach zlokalizowanych przy plaży i marcepanowe pralinki, podnoszące w mgnieniu oka poziom cukru w organizmie.

Usytuowane na plaży tradycyjne beach bary, pozwolą orzeźwić się nawet w największy ukrop i upał. Tam dosięgnąć możemy lojalnych piw, autorskich drinków, bezalkoholowych koktajli, a także obowiązkowych nadmorskich przekąsek – frytek w wielu kombinacjach, tostów, nachosów, a nawet jajecznicy!

materiał zewnętrzny