Fistball

fot. Gruni70 / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.

W Europie sport ten często wystepuje pod nazwą Faustball.

Najbardziej popularny jest w Niemczech, Austrii, Włoszech i Brazylii.

Fistball jest to jeden z najstarszych sportow na świecie. Popularny był już w starożytnym Rzymie. Najstarsze o nim wzmianki pochodzą z zapisków cesarza Gordiana III z 240 roku.

Pierwsze zasady opisane zostały przez Włocha Antoniusa Scaiona w 1555 roku. Sport ten wtedy nazywany był grą w balona.

Do Niemiec Fistball zawitał w 1870 roku. Spodobał się na tyle, że 24 lata później spisane zostały nowe, bardziej szczegółowe zasady i organizowane były różne turnieje. Dzięki temu z roku na rok sport ten zyskiwał coraz większą popularność w Europie.

W Stanach Zjednoczonych pierwszy mecz rozegrany został w 1911 roku.
Zorganizował go Christopher Carlton, który dowiedział się o tym sporcie podczas wakacyjnego pobytu we Włoszech.

Szybki rozwój Fistballu zatrzymał wybuch II Wojny Światowej.

Mistrzostwa Śwata organizowane są co 4 lata od 1968 roku. Niekwestionowanymi mistrzami są Niemcy, którzy wygrali ten prestiżowy turniej aż 10-krotnie. Mistrzostwa Świata kobiet organizowane są od 1994 roku.

Sport ten dołączony został do Igrzysk Sportów Nieolimpijskich zwanych World Games.

Zasady

Zasady Fistballu są bardzo prostę. Sport ten łączy w sobie elementy siatkówki i tenisa.

Najważniejsze jest to, że piłkę uderzać można jedynie pięścią. Dotkniecie otwartą dłonią lub inną częścią ciała, uważane jest za błąd.

Tak samo jak w siatkówce, drużyna może wykonać jedynie trzy odbicia, zanim posle piłkę na stronę przeciwnika. Ułatwieniem jest to, że przed każdym zagraniem, piłka może raz dotkąć ziemi, podobnie jak to jest w tenisie.

Serwować trzeba stojąć za linią namalowaną 3 metry od siatki.

Boisko do gry ma wymiary 20 na 50 metrów. Przedzielone jest na pół siatką mierzącą 2 metry.

Każda z drużyn wyznacza do gry pięciu zawodników.

Do gry używa się skórzanej piłki o wadzę do 380 gramów i obwodzie nie większym niż 68 cm. Napełniona jest powietrzem pod ciśnieniem do 0,75 bara.

Mecze rozgrywane są tak samo jak w siatkówce do trzech wygranych setów. Set wygrywa ta drużyna która zdobędzie 11 punktów zachowując minimum 2 punkty przewagi (np. 11:9).

W sytuacji wyrównanej koncówki wygrywa ta drużyna która pierwsza osiągnie 15 punktow (np. 15:14).

Sport ten najczęściej uprawiany jest latem na trawiastej najwierzchni.

Zimą mecze rozgrywane są w halii na mniejszym boisku o wymiarach 40 na 20 metrów. Grać na świeżym powietrzy jest dużo trudniej, gdyż ciężko jest przewidzieć jak piłka odbije się od trawy.

Każda z drużyn przed swoim serwisem może wybrać piłkę. Jest to często stosowane taktyczne zagranie, gdyż nawet niewielka różnica w ciśnieniu piłki lub jej wadze, może zmylić przeciwnika.

Nie ma zmian ustawienia graczy (przejść) tak jak to jest w siatkówce. Każdy zawodnik jest „specjalistą” tylko na danej pozycji.

Ciekawostki

1. Najmocniej zagrywana piłka może osiągnąć prędkość nawet 120 km/h.


2. W 1927 roku w turnieju Fistballowym w Niemczech wzięło udział prawie prawie 12 000 drużyn.

Siłowanie na rękę

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa jest to sport łączący akrobatykę rowerową z piłką nożną.

Toczenie sera

Toczenie sera

Uczestnicy zabawy gonią okrągły, trzykilogramowy ser puszczany ze stromego wzgórza o długości 200 metrów. Nagrodą jest złapany ser