Roraima grafika1

Lokalicacja:
Wenezuela

Gujana
Brazylia, Roraima.


Jest to góra typu stoliwo, co oznacza, że jest zbudowana z płyt i ma płaski szczyt. W Polsce w taki sam sposób utworzone zostały Góry Stołowe.

Roraima mapa

Roraima prezentuje się dużo bardziej okazale. Niesamowity efekt tworzą znajdujące się z każdej strony góry pionowe, ponad 400 metrowe klify.

Wygląda na miejsce niezwykle trudne do zdobycia, miejsce odcięte od świata.

Zdarza się tak, że stojąc na szczycie nie widać ziemi, gdyż pokrywają ją gęste chmury.

Ma się wrażenie, że stoi się na wyspie oblanej białym puchem.

Żadne zdjęcie nie jest w stanie w pełni tego oddać. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Roraima grafika2

Żeby tego dokonać trzeba się udać na kontynent Ameryki Południowej.

Roraima położona jest na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii.

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do pierwszego z wymienionych krajów. 80% góry znajduje się na terenie Wenezueli.

Stamtąd prowadzi najłatwiejszy szlak turystyczny, który pokonać może każda osoba, bez większego przygotowania i sprzętu. Ze względów bezpieczeństwa polecamy wybrać się z przewodnikiem.

Mimo, że szlaki są dobrze oznaczone, na szczycie można łatwo się zgubić, gdy w każdej chwili może zmniejszyć się widoczność przez obniżone się chmury.

Długość wyprawy na szczyt i z powrotem trwa 5-6 dni. W większości przypadków spędza się na szczycie cały dzień i noc.

Dla bardziej zamożnych i wygodnych osób istnieje możliwość dostania się na szczyt góry helikopterem. Najbardziej niebezpieczna jest wspinaczka od strony Brazylii.

Nie dość, że wielkim utrudnieniem są pionowe zbocza, to jeszcze uważać trzeba na częste konflikty zbrojne pomiędzy tubylcami, rolnikami i władzami kraju.

Jest to jedna z najstarszych formacji geologicznych na świecie. Wiek góry szacuje się na 2 miliardy lat. Powierzchnia szczytu wynosi 30 km2. W najwyższym miejscu góra ma 2810 m.n.p.m.

65 % gatunków roślin występujących na tej górze, nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie. Co ciekawe jeden z gatunków tamtejszych roślin w jakiś sposób „przywędrował” z Afryki.

Występują tam również rośliny mięsożerne.

Według jednej z legend tubylców Roraima jest pniakiem pozostałym po wielkim drzewie, które zaopatrywało cały świat we wszystkie znane owoce. Zostało ono ścięte i upadając spowodowało wielki potop.

Roraima grafika3

Ciekawostki

1. Pierwszą osoba, która zdobyła szczyt był Everrad im Thurm w 1884 roku.

2. Arthur Conan Doyle inspirował się tą górą pisząc powieść „Zaginiony świat”.

3. Na górze znajdują się źródła rzek Branco i Caroni.

4. Na szczycie znajduje się punkt stykowy granic państwowych Wenezueli, Gujany i Brazylii.

5. Roraima wywodzi się od nazwy Rori oznaczającej niebiesko-zielone. Symbolizuje to połączenie nieba i ziemi. „Ma” oznacza wielki.

6. Na szczycie praktycznie codziennie dochodzi do opadów deszczu.

7. Średnia wysokość płaskowyżu wynosi około 2500 metrów.

Predjamski Grad

Predjamski Grad

Prediamski Grad jest to niesamowity zamek zbudowany w naturalnej jaskini. Rozciąga się z niego przepiękny widok na pobliskie rozległe doliny i malutkie wioski. Sama lokalizacja zamku aż zapiera dech w piersiach. Położony jest na zboczu zalesionej góry na której dostrzec można niewielkie wodospady

Salto Angel

Salto Angel

Jest to najwyższy wodospad na świecie. Całkowita jego wysokość to 979 metrów (807 m bezpośredniego spadu wody). Znajduję się w Narodowym Parku Canaima, w regionie Gran Sabana w Wenezueli

Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel

Jest to drugie po Paryżu najpopularniejsze miejsce we Francji. Rocznie odwiedza je ponad 3 miliony turystów.

Neuschwanstein

Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpiękniejszych zamków na świecie, oraz jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech.