Jak wybrać pilarkę ukosową z posuwem?

elektronika, porady

pilarka ukosowa

Na rynku elektronarzędzi można w dzisiejszych czasach znaleźć coraz nowocześniejsze sprzęty. Pilarka ukosowa, zwana inaczej ukośnicą z posuwem jest jednym z nich. Warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze takiej pilarki, aby móc wykorzystać możliwości tego elektronarzędzia w pełni. Jak więc wybrać dobrą pilarkę ukosową z posuwem?

Dlaczego niezbędny jest posuw?

Pilarka ukosowa jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnych cięć pod różnymi kątami w różnorodnych materiałach, zaczynając od drewna, przez metal, na tworzywach sztucznych kończąc. W sklepach można jednak spotkać dwa rodzaje ukośnic – zwykłe oraz z posuwem. Teoretycznie każdą pracę da się wykonać obydwoma modelami, ale w praktyce nie jest to takie oczywiste. W przypadku krótszych elementów ciętych zwykła pilarka jest komfortowa w użyciu. Jednak dłuższe elementy znacznie lepiej ciąć pilarką z posuwem. Dzięki posuwowi cięcia są bardziej precyzyjne dzięki łapaniu i stabilizacji ciętego elementu. Ponadto jeszcze posuw jest ważny w kwestii bezpieczeństwa. Pilarki z posuwem są droższe, ale do pracy z większymi rzeczami warto wybrać właśnie taką.

Jaką pilarkę ukosową z posuwem wybrać – parametry

Ukośnica musi być całkowicie dostosowana do rodzaju wykonywanych prac, aby należycie spełniała swoje zadanie. Podczas zakupu trzeba więc zwrócić uwagę na specyfikację urządzenia. Najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • ostrze – to element najważniejszy, bo bez niego nie można by było ciąć, a tarcze muszą być dostosowane do rodzaju materiału, który zamierza się ciąć. W zestawach najczęściej są ostrza uniwersalne do standardowych cięć, ale warto też kupić specjalistyczne ostrza np. do metalu czy twardego drewna. Sprawdzą się lepiej niż uniwersalne. Do tego trzeba pamiętać o tym, że im mniej zębów ma tarcza, tym szybsze, ale mniej precyzyjne cięcie. Lepiej więc wybierać tarcze mające więcej zębów.
  • kąt cięcia – pilarki ukosowe mogą ciąć pod kątami od 60 do 90 stopni, a także jedno- lub dwustronnie. Jednostronne wystarczą do większości prac. Jednak w przypadku prac zaawansowanych, z obracaniem materiału, lepszym wyborem będzie dwustronna, która ułatwi znacznie wtedy pracę.
  • prędkość obrotowa oraz moc – prędkość i moc muszą także być dostosowane do ciętego materiału. Im wyższa moc, tym twardszy materiał można ciąć, a urządzenie jest bardziej wytrzymałe. Jednak moment obrotowy jest ważniejszy dla prawidłowego cięcia, więc warto wybrać urządzenie z regulacją momentu obrotowego.
  • odchylenie – ważna rzecz, która pozwala wykonywać bardziej zaawansowane prace. Pozwala na cięcie w tym samym czasie dwóch kątów, gdyż specjalna głowica obraca się dodatkowo na stole podczas odchylania.
  • dodatkowe wyposażenie – niektóre modele mają dodatkowe elementy w wyposażeniu. Mogą to być: światło, wskaźnik laserowy, worek na wióry, uchwyty czy zaciski. Dodatkowe światło przyda się w ciemniejszych miejscach pracy, a wskaźnik laserowy poprawi precyzję cięcia i przyspieszy pracę przy dłuższych i szerszych elementach. Uchwyty i zaciski pozwolą zaś na pełną stabilizację ciętych materiałów, co ma duży wpływ na dokładność.

Pilarki ukosowe można znaleźć na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/przecinarki/przecinarki-do-drewna

Jaka pilarka ukosowa dla amatora?

W przypadku osób początkujących, które nie planują bardzo skomplikowanych prac, wystarczy zwykły model z jednostronnym kątem cięcia. Nie trzeba też od razu kupować modeli z odchyleniem. Nie jest także konieczne kupowanie pilarki ze specjalistycznymi tarczami. Uniwersalna, która jest w zestawie, wystarczy w zupełności. Na pewno jednak lepszym wyborem będzie ukośnica z posuwem niż bez,  ponieważ nie tylko poprawia on komfort i dokładność cięcia, ale także zwiększa bezpieczeństwo. Tego typu ukośnica poradzi sobie z każdym materiałem, nawet w przypadku większych elementów, dlatego będzie najlepszym wyborem również dla początkujących, dla których ułatwienie pracy i bezpieczeństwo to kwestie szczególnie ważne.

materiał zewnętrzny

17 ciekawostek o historii Czarnogóry

17 ciekawostek o historii Czarnogóry

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.

21 ciekawostek o edukacji w Finlandii

21 ciekawostek o edukacji w Finlandii

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.

10 ciekawostek o armii Bangladeszu

10 ciekawostek o armii Bangladeszu

Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.

13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie

13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.