Jesienne przyjemności

porady, Rekreacja

jesień

Jesień to taka pora roku, z którą mamy trudne relacje. Część osób uwielbia złotą szatę, jaką świat przybiera dla nas w ostatnich miesiącach roku. Inni z kolei doszukują się głównie wad, wyliczają mililitry deszczu na centymetr kwadratowy zmarzniętej ziemi, straszą nagimi konarami drzew i zmianą czasu na zimowy. Biologicznie nasze samopoczucie też wygląda różnie – po jesiennym popchnięciu zegarów szybciej robi się ciemno, a niejeden z nas wstaje z łóżka w głębokiej ciemności i zimnie. Narzekamy na pogodę, narzekamy na brak słońca, narzekamy na garderobę. Warto zatem patrzeć w twarz jesieni i skupiać się na tych uroczych aspektach, które czynią ją atrakcyjną. Kalendarz obfituje bowiem w okazje do radości, świętowania i dzielenia się szczęściem z innymi, a także do pozwalania sobie na drobne przyjemności.

Upiory i strachy

Halloween to święto obchodzone w tym momencie w niemal każdym zakątku świata. Choć ma swoje pochodzenie w krajach anglojęzycznych, przejęliśmy je, jedni chętnie, inni nieco mniej, i co roku inwestujemy w nowe kostiumy, sterty łakoci i ozdoby do domu. Przybieramy odrzwia pajęczynami i sylwetkami nietoperzy, wycinamy grymasy w dyniach, na progach rządzą czarne koty i zaczarowane żaby. Cały świat zdaje się być tajemniczy, magiczny, a czasem przeklęty i pełen ukrytych niebezpieczeństw. Wyciągamy z szaf całe tomy przerażających opowieści o duchach, strzygach, wiedźmach czy wilkołakach. Szalenie ciekawym fenomenem są również stroje na Halloween. Ich różnorodność i pomysłowość może zawstydzić nawet najbardziej kreatywne umysły. W wyborze pomagają liczne strony internetowe z gotowymi pomysłami, a także szablonami na własnoręczne wykonanie kostiumów. I może nie jest to najbardziej popularne święto w Polsce, ale wciąż tego dnia mamy okazję podziwiać kolorowe tłumy dzieci, szukających łakoci i płatających psikusy.

Święta wszystkich

I o ile Halloween nie jest tradycją, pod którą wszyscy chcieliby się podpisać, o tyle mamy w naszym kraju święta, obchodzone konsekwentnie i zgodnie z obrządkiem każdego roku. Te święta to Wszystkich Świętych oraz Święto Niepodległości. Oba przypadają w listopadzie – jednym z najbardziej depresyjnych i ponurych miesięcy w roku. I chociaż 1 listopada często zaskakuje, jeśli chodzi o aurę (mieliśmy bowiem lata, kiedy wietrzenie futer musiało zostać przełożone z przyczyn meteorologicznych), o tyle 11 zazwyczaj wita nas chłodem. A oba te święta wymagają opuszczenia ciepłego domu i udania się w konkretne lokacje naszych miejscowości. W dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy cmentarze, aby uczcić pamięć naszych bliskich zmarłych, a także zadbać o groby tych, którzy nie mają nikogo. W Święto Niepodległości większość osób udaje się na przemarsze ulicami miast i wiosek bądź, jak w Poznaniu, na obchody imienin Świętego Marcina. Warto zadbać w tych dniach o swoje zdrowie i zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, kubki termiczne i wygodne, nieprzemakalne obuwie.

Coraz bliżej…

Jak tu myśląc o ostatnim jesiennym miesiącu, grudniu, nie usłyszeć z tyłu czaszki bożonarodzeniowej piosenki, reklamującej popularny napój. Półki w małych sklepikach i ogromnych wielkopowierzchniowych hipermarketach uginają się pod ciężarem kolorowych ozdób i czekoladowych Mikołajków już od października. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że przygotowania do celebrowania Bożego Narodzenia zajmują nam wielokrotnie więcej czasu, niż same święta. I chociaż czas od początku grudnia jest poświęcony na refleksję i duchowe przygotowanie na przyjście na świat Jezusa, udało nam się przemycić pewną przyjemną tradycję, chętnie kultywowaną i rozpowszechnioną w okolicy grudnia – korzystanie z kalendarzy adwentowych. Obecnie wybór opcji jest tak szeroki, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy zaopatrzyć się w egzemplarz z wyborem kosmetyków, herbat, ozdób do włosów czy dodatków, a nawet w produkowane przez konkretne firmy reklamy produktów, np. kalendarze adwentowe lego. Każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie sklepów.

Jesień nie musi się nam kojarzyć z wygaszaniem aktywności, przemijaniem i smutkiem. W tych przytłaczających warunkach atmosferycznych, obniżeniu temperatury i spadku sił witalnych możemy szukać jaśniejszych wysp, czegoś, czego warto się trzymać i na co przyjemnie się czeka. Jeśli trudno nam samodzielnie poszukać takich okazji, naszym ogromnym sprzymierzeńcem może okazać się zwykły kalendarz. Dbajmy o siebie w te chłodne, ciemne miesiące. Nie zapominajmy o tym, że ciepło mamy w środku i zawsze jest coś, co jest przyjemnie przeżywać.

materiał zewnętrzny

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym także i w Polsce, podróżują dalej i dalej. Prym wiedzie tutaj transport lotniczy oraz kolejowy, choć wiele osób lubi korzystać z własnych samochodów albo przewozów autokarowych. Warto tutaj z pewnością zainwestować w dobrej jakości torby podróżne np. walizki średniej wielkości.

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Najbardziej tradycyjnym, najpopularniejszym i kluczowym preparatem do pielęgnacji obuwia jest pasta do butów. W szczególności, jeśli chodzi o buty ze skóry naturalnej, obuwie eleganckie, tzw. wizytowe. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni skóry widać każde zabrudzenie, zmatowienie i zadrapanie, więc niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, by wybrane buty stanowiły wartościowe uzupełnienie stylizacji na wyjście do teatru, szkolną uroczystość czy jubileuszową galę w pracy.