Kalwaria Zebrzydowska

ciekawe miejsca, Polska

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska jest to wyjątkowe miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim.

Jest to ośrodek ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów. Prowadzi do niego szlak papieski.

Popularnie kalwaria nazywana jest Polską Jerozolimą.

Jest to bardzo ładne i ciekawe miejsce. Wędrując szlakami mija się wiele kapliczek, różnych figurek i starych kościółków.

Stworzony został przepiękny krajobraz kulturowy napełniony wartościami duchowymi. Elementy przyrodnicze łączą się w sposób idealny z twórczością ludzką.

Tworzy to niesamowity klimat, który robi wrażenie na większości ludziach, nie tylko na zagorzałych katolikach.

Ciężko jest przejść przez kalwarię obojętnie.

Jest to bardzo dobre miejsce, żeby się wyciszyć, zrelaksować i poukładać swoje myśli.

Kalwaria Zebrzydowska założona została w 1602 roku przez Mikołaja Zebrzydowskiego.

Ufundował on budowę klasztoru i zespołu kaplic na wzór Kalwarii Jerozolimskiej.

Od 1641 roku rozpoczął się kult maryjny, po tym jak bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej płaczącej.

Papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Kalwarię Zebrzydowską. Było to w 1979 i 2002 roku.

Kalwaria Zebrzydowska została w 1999 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie.

Rok później uznana została za Pomnik historii Polski.

Ciekawostki

1.Wszystkie uroczystości organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej zalicza się do najbardziej okazałych w Polsce.

2.Dopiero w 1890 roku do nazwy Kalwaria dodano Zebrzydowska na cześć jej założyciela.

3.Słowo Kalwaria z języka łacińskiego oznacza trupią czaszkę, co jest odpowiednikiem hebrajskiego słowa Golgota, wzniesienia, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus.

4.Zaraz po Jasnej Górze jest to najbardziej popularne sanktuarium maryjne w Polsce. Rocznie odwiedza je około 1,5 miliona ludzi.

5.Najcenniejszym zabytkiem kalwarii jest cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskiej. W Sanktuarium odwzorowana została Droga Krzyżowa.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Wielkopolska to region dość odległy od Litwy, o której jako o swojej ojczyźnie pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Dlatego dla większości z nas zaskoczeniem może być fakt, że wiele opisów w naszej narodowej epopei ma swoje źródło właśnie w Księstwie Poznańskim, w którym Mickiewicz przebywał w okresie od sierpnia 1831 r. do lutego lub marca 1832 r. Odwiedził tu wiele majątków, w których zwykle witany był entuzjastycznie jako poeta, ale i trochę celebryta.