Kalwaria Zebrzydowska

ciekawe miejsca, Polska

Kalwaria Zebrzydowska

Kalwaria Zebrzydowska jest to wyjątkowe miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim.

Jest to ośrodek ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów. Prowadzi do niego szlak papieski.

Popularnie kalwaria nazywana jest Polską Jerozolimą.

Jest to bardzo ładne i ciekawe miejsce. Wędrując szlakami mija się wiele kapliczek, różnych figurek i starych kościółków.

Stworzony został przepiękny krajobraz kulturowy napełniony wartościami duchowymi. Elementy przyrodnicze łączą się w sposób idealny z twórczością ludzką.

Tworzy to niesamowity klimat, który robi wrażenie na większości ludziach, nie tylko na zagorzałych katolikach.

Ciężko jest przejść przez kalwarię obojętnie.

Jest to bardzo dobre miejsce, żeby się wyciszyć, zrelaksować i poukładać swoje myśli.

Kalwaria Zebrzydowska założona została w 1602 roku przez Mikołaja Zebrzydowskiego.

Ufundował on budowę klasztoru i zespołu kaplic na wzór Kalwarii Jerozolimskiej.

Od 1641 roku rozpoczął się kult maryjny, po tym jak bernardyni otrzymali obraz Matki Bożej płaczącej.

Papież Jan Paweł II dwukrotnie odwiedził Kalwarię Zebrzydowską. Było to w 1979 i 2002 roku.

Kalwaria Zebrzydowska została w 1999 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie.

Rok później uznana została za Pomnik historii Polski.

Ciekawostki

1.Wszystkie uroczystości organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej zalicza się do najbardziej okazałych w Polsce.

2.Dopiero w 1890 roku do nazwy Kalwaria dodano Zebrzydowska na cześć jej założyciela.

3.Słowo Kalwaria z języka łacińskiego oznacza trupią czaszkę, co jest odpowiednikiem hebrajskiego słowa Golgota, wzniesienia, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus.

4.Zaraz po Jasnej Górze jest to najbardziej popularne sanktuarium maryjne w Polsce. Rocznie odwiedza je około 1,5 miliona ludzi.

5.Najcenniejszym zabytkiem kalwarii jest cudowny obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskiej. W Sanktuarium odwzorowana została Droga Krzyżowa.

materiał zewnętrzny

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Rysy ciekawostki

Rysy ciekawostki

Rysy to góra w Tatrach Wysokich znajdująca się na granicy polsko-słowackiej. Północno-zachodni wierzchołek Rysów jest najwyższym szczytem w Polsce. Wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Rysy?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!