Kąpiel w wodzie termalnej – dlaczego warto spróbować?

ciekawe miejsca, porady, Rekreacja, zdrowie

Kąpiel w wodzie termalnej

Szykuje Ci się wolny weekend, ale nie masz pomysłu jak go spędzić? Skorzystaj z naszej wskazówki i wybierz się na baseny termalne. Nie ważne, czy mieszkasz w północnej, centralnej czy południowej Polsce – naprawdę warto wsiąść w samochód i odwiedzić jeden z polecanych kompleksów basenowych, aby przekonać się, o co tyle „szumu” wokół wody termalnej. Czy rzeczywiście ma ona zbawienny wpływ na zdrowie? Czy to prawda, że „wyciąga” stres? Sprawdź to osobiście! Masz co najmniej kilka powodów, aby w końcu zażyć kąpieli w wodzie termalnej – najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Czym właściwie jest woda termalna?

Woda termalna to woda pozyskiwana z bardzo głębokich pokładów, dzięki czemu ma zupełnie inny skład niż ta płynąca z domowego kranu. Przede wszystkim zawiera mnóstwo cennych minerałów, którymi przez setki lat nasycały ją skały, wapienie i inne warstwy ziemi. Jest natomiast wolna od wszelkich zanieczyszczeń z działalności przemysłowej czy rolniczej człowieka.

Większość z nas odruchowo kojarzy wodę termalną z wysoką temperaturą – i jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie. Woda pozyskiwana z głębokich pokładów jest naturalnie podgrzewana przez magmę, dzięki czemu po wydobyciu na powierzchnię wciąż zachowuje temperaturę nawet 50-70 stopni Celsjusza i musi być schładzana na potrzeby kąpieli rekreacyjnych, relaksacyjnych i zdrowotnych.

To warto wiedzieć

Najcenniejsze i najbogatsze źródła wody termalnej w Polsce znajdują się na południu naszego kraju, a dokładnie na Podhalu. Wodę termalną wykorzystuje się tam nie tylko do zasilania kompleksów basenowych, ale także do celów grzewczych (np. w Zakopanem).

Właściwości zdrowotne wody termalnej >

Kąpiele w basenach termalnych są coraz częściej zalecaną formą terapii uzupełniającej w przypadku takich schorzeń i problemów zdrowotnych, jak:

  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • choroby płuc,
  • choroby o podłożu reumatycznym, najlepiej w okresie bezobjawowym,
  • osteoporoza,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • otyłość,
  • kontuzje ortopedyczne,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niektóre choroby dermatologiczne (np. trądzik czy AZS).

Woda termalna ma znakomity wpływ na ludzki organizm, stanowiąc jedną z najcenniejszych naturalnych substancji występujących na naszej planecie. Może wspomagać leczenie wielu chorób, jak również sprawdzać się w profilaktyce problemów zdrowotnych – i to niezależnie od wieku.

Doskonałe właściwości kosmetyczne wody termalnej

Większość pań kupujących kosmetyki wie, że do produktów z najwyższej półki często dodaje się właśnie wodę termalną. Można ją uznać za naturalny kosmetyk o bardzo szerokim zastosowaniu w terapiach anti-aging.

Woda termalna znakomicie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, przyspiesza regenerację i wyrównuje koloryt. Regularne zażywanie kąpieli termalnych może zahamować procesy starzeniowe.

Zbawienny wpływ na psychikę

Czy wiesz, że kąpiel w wodzie termalnej może stanowić doskonałą formę terapii antystresowej? Jeśli czujesz przewlekłe zmęczenie, nie wysypiasz się, żyjesz w chronicznym stresie, to koniecznie znajdź czas na wizytę w kompleksie zasilanym najwyższej jakości wodą termalną. Taki wodny seans pozwoli Ci się odprężyć, rozluźnić całe ciało i nabrać sił do dalszego stawiania czoła obowiązkom zawodowym i domowym.

Gdzie możesz skorzystać z kąpieli w basenach termalnych?

W całej Polsce powstaje coraz więcej obiektów basenowych zasilanych wodą termalną. Warto zatem podkreślić, że istnieją między nimi spore różnice w zakresie jakości wody. Jeśli ma to być Twoja pierwsza kąpiel terapeutyczna, to postaw na „pewniaka” i odwiedź Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, kilkanaście minut jazdy od Zakopanego.

Najważniejszą zaletą Term BUKOVINA (https://www.termybukovina.pl/) jest woda pozyskiwana z własnego ujęcia na głębokości 2400 metrów, która ma korzystny bilans jonowy, wyróżnia się wysokim stopniem mineralizacji (aż 1593,2 mg/dm3) oraz zawiera 28 najcenniejszych składników mineralnych i specyficznych, w tym potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarka, selen, mangan, lit, sód, siarkowodór czy fluorki.

Termy BUKOVINA to jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych z wodą termalną w Polsce, gwarantujący mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Warto rozważyć nieco dłuższy pobyt w komfortowym, czterogwiazdkowym Hotelu BUKOVINA (znajdującym się w tym samym kompleksie), którego goście mają bezpośredni dostęp do basenów termalnych.

Więcej argumentów, które przekonają Cię do zażycia kąpieli w wodzie termalnej, znajdziesz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/woda-termalna-dlaczego-musisz-choc-raz-sprobowac.

materiał zewnętrzny

Dlaczego warto mieć własne narty?

Dlaczego warto mieć własne narty?

Uwielbiasz zimowe szaleństwo na stoku? Wyjeżdżasz na ferie wraz z całą rodziną, a może wybierasz się kilka razy do roku na doskonalenie swoich umiejętności, co jest dla Ciebie zastrzykiem dobrych emocji? Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto mieć własne narty, zamiast wypożyczać sprzęt na miejscu. Jest kilka ważnych powodów!

Rodzaje gier planszowych

Rodzaje gier planszowych

Zastanawiasz się, co kupić dziecku pod choinkę? A może szukasz pomysłu na świetną zabawę dla całej rodziny? Wybierz jedną z wielu gier planszowych. Ten artykuł pomoże ci odróżnić poszczególne rodzaje takich gier i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia.

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

Złota polska jesień w tym roku przestała być tylko legendarnym zjawiskiem, o którym opowiadają rodzice i dziadkowie – mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać ją długo na własne oczy. Wysokie temperatury, słoneczne poranki i popołudnia, rzadkie opady deszczu i mozaiki najpiękniejszych jesiennych barw tworzą naszą, niestety coraz trudniejszą codzienność. Wiemy jednak, że zima czeka za rogiem i wkrótce da o sobie znać. Aby zatem uniknąć zaskoczenia i nie dać się złapać nieprzygotowanym warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które pozwoli nam przejść przez tę chłodną porę zdrowo i aktywnie.

Z wizytą w południowej Szwecji. Co warto zobaczyć w Skanii?

Z wizytą w południowej Szwecji. Co warto zobaczyć w Skanii?

Skania (szw. Skåne) to region w południowej Szwecji leżący nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Dzięki atrakcyjnemu położeniu Skania jest chętnie odwiedzana przez turystów z Polski, którzy wybierają się do Skandynawii na weekendową lub kilkudniową wycieczkę. Największym miastem Skanii jest Malmö, choć to tylko jedna z wielu ciekawych lokalizacji – w tym regionie znajdują się aż trzydzieści trzy gminy! Jeśli planujesz zatrzymać się na południu Szwecji, koniecznie sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić.