Wiatraki w Kinderdijk

Lokalicacja: Holandia, Kinderdijk znajduje się na obrzeżach Rotterdamu około 10 km od centrum..


Holandia bez wątpienia kojarzy się wszystkim z wiatrakami. Spotkać je można niemalże na każdym kroku. Najmilsze dla oka są oczywiście te najstarsze, zabytkowe.

Największe ich skupisko znajduje się w pobliżu miejscowości Kinderdijk.

19 pięknych XVIII wiecznych wiatraków, znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Holandii.

Kinderdijk znajduje się na obrzeżach Rotterdamu około 10 km od centrum.

Od setek lat głównym zadaniem wiatraków jest osuszanie podmokłych terenów.

Do dzisiejszego dnia codziennie przynajmniej jeden z nich wykonuje tą „pracę”.

Znajdują się po obu stronach przecinającego łąkę kanału wodnego, wzdłuż którego idzie droga asfaltowa pełniąca zarówno funkcję chodnika jak i ścieżki rowerowej. Nie ma możliwości na szczęście wjechać tam samochodem. Dzięki temu zachowany jest ten niepowtarzalny, trudny do opisania klimat.

Cały dzień można przesiedzieć w ciszy i spokoju obserwując te piękne budowle. Kinderdijk najlepiej odwiedzić poza sezonem, wczesną wiosną lub jesienią, tak aby uniknąć tłumów turystów.

Wiatraki podziwiać można również płynąc kanałem łódką.

Jeden wiatrak obejrzeć można od środka. Do pozostałych można podejść i z bliska obejrzeć z zewnątrz. Większość wiatraków jest zagospodarowana.

Wiatraki wraz z całym systemem pomp, tam, śluz i zbiorników zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Historię i dokładny opis funkcjonowania wiatraków najlepiej poznać odwiedzając pobliskie muzeum.

Ceny biletu do muzeum:

Dorośli – 6,5 euro,

Dzieci od 6 do 12 lat – 4,5 euro,

Dzieci do 6 lat – wstęp za darmo.

Godziny otwarcia:

Od 15 marca do 31 października od 9:00 do 17:30,

Od 1 listopada do 31 grudnia od 11:00 do 16:00.

Legenda

Według legendy podczas wielkiej powodzi w 1421 roku woda z pobliskiej rzeki przerwała wały obronne zalewając całą okolicę.

Rybak obserwujący całe to wydarzenie zauważył koszyk na którym balansował kot tak, aby utrzymać się z nim na powierzchni wody. Bezpiecznie zatrzymał się na wale. Zwierze uciekło, a ku zdumieniu rybaka w koszu znajdowało się dziecko.

Na cześć tej historii miejscowość otrzymała nazwę Kinderdijk co oznacza „Dziecięca Grobla”.

Ciekawostki

1. Rozpiętość łopat wiatraków wynosi około 28 metrów.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Podróż do Holandii — jaki środek transportu wybrać?

Podróż do Holandii — jaki środek transportu wybrać?

Holandia — kraj tulipanów, wiatraków i urokliwych kanałów, który rokrocznie przyciąga miliony turystów, ale też pracowników z całego świata. Jeżeli planujesz podróż do tego fascynującego kraju, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jaki środek transportu wybrać?

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.