Wiatraki w Kinderdijk

Lokalicacja: Holandia, Kinderdijk znajduje się na obrzeżach Rotterdamu około 10 km od centrum..


Holandia bez wątpienia kojarzy się wszystkim z wiatrakami. Spotkać je można niemalże na każdym kroku. Najmilsze dla oka są oczywiście te najstarsze, zabytkowe.

Największe ich skupisko znajduje się w pobliżu miejscowości Kinderdijk.

19 pięknych XVIII wiecznych wiatraków, znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Holandii.

Kinderdijk znajduje się na obrzeżach Rotterdamu około 10 km od centrum.

Od setek lat głównym zadaniem wiatraków jest osuszanie podmokłych terenów.

Do dzisiejszego dnia codziennie przynajmniej jeden z nich wykonuje tą „pracę”.

Znajdują się po obu stronach przecinającego łąkę kanału wodnego, wzdłuż którego idzie droga asfaltowa pełniąca zarówno funkcję chodnika jak i ścieżki rowerowej. Nie ma możliwości na szczęście wjechać tam samochodem. Dzięki temu zachowany jest ten niepowtarzalny, trudny do opisania klimat.

Cały dzień można przesiedzieć w ciszy i spokoju obserwując te piękne budowle. Kinderdijk najlepiej odwiedzić poza sezonem, wczesną wiosną lub jesienią, tak aby uniknąć tłumów turystów.

Wiatraki podziwiać można również płynąc kanałem łódką.

Jeden wiatrak obejrzeć można od środka. Do pozostałych można podejść i z bliska obejrzeć z zewnątrz. Większość wiatraków jest zagospodarowana.

Wiatraki wraz z całym systemem pomp, tam, śluz i zbiorników zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Historię i dokładny opis funkcjonowania wiatraków najlepiej poznać odwiedzając pobliskie muzeum.

Ceny biletu do muzeum:

Dorośli – 6,5 euro,

Dzieci od 6 do 12 lat – 4,5 euro,

Dzieci do 6 lat – wstęp za darmo.

Godziny otwarcia:

Od 15 marca do 31 października od 9:00 do 17:30,

Od 1 listopada do 31 grudnia od 11:00 do 16:00.

Legenda

Według legendy podczas wielkiej powodzi w 1421 roku woda z pobliskiej rzeki przerwała wały obronne zalewając całą okolicę.

Rybak obserwujący całe to wydarzenie zauważył koszyk na którym balansował kot tak, aby utrzymać się z nim na powierzchni wody. Bezpiecznie zatrzymał się na wale. Zwierze uciekło, a ku zdumieniu rybaka w koszu znajdowało się dziecko.

Na cześć tej historii miejscowość otrzymała nazwę Kinderdijk co oznacza „Dziecięca Grobla”.

Ciekawostki

1. Rozpiętość łopat wiatraków wynosi około 28 metrów.

materiał zewnętrzny

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Split, położony na malowniczym wybrzeżu Dalmacji, jest jednym z najbardziej fascynujących miast Chorwacji. Z jego bogatą historią, oszałamiającą architekturą i żywiołowym stylem życia, Split oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.