grafika5

Lokalicacja:
Francja, Mont Saint-Michel.


Klasztor ten znajduje się w południowo-zachodniej Normandii.

Jest to drugie po Paryżu najpopularniejsze miejsce we Francji. Rocznie odwiedza je ponad 3 miliony turystów.

Mont Saint-Michel mapa

Nie ma co się temu dziwić. Jest to jedno z tych nielicznych miejsc na świecie, które można odwiedzić nawet 10 razy i być równie zauroczonym jak za pierwszym spojrzeniem.

Głównym powodem tego jest to, że wzgórze znajduje się na terenie przypływów i odpływów oceanu.

53 razy w roku woda podnosi się na tyle, że wzgórze z lądem Francji łączy się jedynie wąską groblą o długości około 1,8 km.

Podziwiać można wtedy piękny klasztor na wyspie. W pozostałe dni, gdy poziom wody spada, a słońce mocno świeci, ma się wrażenie, jak by klasztor postawiony został na pustyni.

Mont Saint-Michel grafika4

Budowla ta bardzo ciekawie wygląda również nocą. Setki reflektorów oświetlających klasztor tworzy obraz świecącej góry, za która jest bezkresna pustka.

Miasteczko u podnóża klasztoru zamieszkuje w starych kamienicach około 50 mieszkańców. Przerobione zostały na hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami. Od blisko 100 lat utrzymują się oni jedynie z turystów.

61 budowli wyspy jest uznanych za pomniki historii.

Mont Saint-Michel grafika6

Obecnie trwają prace nad przywróceniem wzgórzu pierwotnego wyglądu wyspy.

Grobla zastąpiona będzie szklanym mostem, który z dalszej odległości nie będzie rzucał się w oczy. Teren wokół ma zostać odmulony, a wybudowana na rzece Couesnon tama ma oblać wzgórze wodą.

Cały koszt przedsięwzięcia szacuje się na 165 milionów euro.

Poza względami estetycznymi i nawiązaniem do historii ma to również na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobą, które beztrosko spacerują wokół wzgórza.

Przypływy są na tyle gwałtowne i szybkie, że stwarzają realne zagrożenie. Fale o wysokości do 14 metrów przemieszczają się z prędkością do 15 metrów na sekundę.

Dochodziło do sytuacji, w której woda porywała źle zaparkowane samochody.

Mont Saint-Michel grafika3

Historia

Wzgórze to pełniło ważne role już od najdawniejszych lat.
W starożytności Celtowie poświęcili ją galijskiemu bogu Słońca – Belenowi.

Wokół dzisiejszej Mont Saint Michel rosły gęste lasy, które dopiero w późniejszych stuleciach zostały „pochłonięte” przez wody oceanu.

Już w czasach podbojów dzisiejszej Francji przez Rzymian, wzgórze stało się wyspa, nazywaną Górą Cmentarną. Według jednej z ówczesnych legend pochowano tam w złotych butach Juliusza Cezara. Podobnie jak Celtowie, czcili oni boga Słońca – Mitra.

W IV wieku naszej ery postawiona na górze została pierwsza chrześcijańska kapliczka św. Szczepana, a od VIII wieku zmieniła nazwę na tą używaną do dzisiaj.

Związana jest z tym legenda, którą przybliżę w dalszej części artykułu.

W X wieku wyspa nabierała dużego znaczenia strategicznego, ze względu na położenie na granicy z Bretanią. Uciekło na nią wielu zakonników, którzy budowali na górze katedrę.

Najważniejszą data w historii góry był rok 966. Wtedy to dzięki wsparciu papieża Jana XIII książę Ryszard I Nieustraszony przejął opactwo.

Nie szczędził pieniędzy na rozbudowę i z roku na rok klasztor stawał się coraz okazalszą budowlą co zachęcało do odwiedzin liczne grupy pielgrzymów.

Aby ich ugościć potrzebne było stworzenia miasteczka, które do dzisiaj znajduje się na obrzeżach góry.

Podczas wojny stuletniej aby skutecznie odeprzeć ataki Anglików konieczne było wybudowanie potężnych murów obronnych. Po wielu próbach skończonych fiaskiem musieli zrezygnować z planu podboju. Pozostawili oni dwie maszyny oblężnicze, które zachowały się do dzisiaj.

Niestety nic co dobre nie trwa wiecznie, w XVIII wieku nastały bardzo ciężkie czasy dla Mont Saint-Michel. W wyniku rewolucji francuskiej klasztor przebudowany został na więzienie, co zmusiło większość zakonników do przeprowadzki. Coraz mniejszą wagę przykładano do dbania o dobry stan budowli.

Kolejną ważna datą był rok 1879. Wtedy to po regulacji rzeki Couesnon, Mont Saint-Michel przestał być wyspa i oblewany jest woda jedynie podczas przypływów. Stał się cyplem wysuniętym w stronę oceanu.

W tysięczną rocznice powstania opactwa, czyli w 1966 roku do klasztoru wprowadziło się kilku zakonników.

Od 1979 roku Wzgórze Świętego Michała stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Mont Saint-Michel grafika2

Legenda

W 709 roku biskupowi Avranches św. Aubertowi objawił się Michał Archanioł. Poprosił, aby wybudował kościół na pobliskim wzgórzu .

Nie był on tym pomysłem zainteresowany i dwukrotnie odrzucił prośby co rozgniewało Archanioła.

Dotknął jego czaszki palcem z niebios, co doprowadziło do wypalenia w niej otworu. Biskup przeżył tą brutalną karę za nieposłuszeństwo i już bez większych ceregieli zbudował kapliczkę w grodzie na górze.

Jego czaszka przechowywana jest w katedrze w Avranches.

Zwiedzanie

Wybierając się na Mont Saint-Michel trzeba przygotować się na tłumy turystów, zarówno w sezonie jak i po.

Samochód zostawia się na parkingu, a następnie pieszo lub autobusem przebywa się groble.

Ceny :

8,5 euro osoby dorosłe

5 euro osoby mające prawo do biletu ulgowego

osoby do 18 roku życia mają wstęp darmowy.

Poza sezonem, od października do maja we wszystkie pierwsze niedziele miesiąca wstęp na wyspę jest darmowy.

Warto wybrać się na msze zakonników, która w klasztorze odbywa się codziennie o 12:15.

 

Zamek zwiedzać można

od października do maja : 9:00 – 18:00

od czerwca do września : 9:00 – 19:00

Mont Saint-Michel grafika1

Ciekawostki

1. Górę tą dwukrotnie w latach 1256 i 1264 odwiedził Ludwik IX Święty – król Francji.

2. W 1794 roku na wieży dzwonniczej zainstalowana została stacja telegrafu optycznego, dzięki czemu mogli w szybki sposób kontaktować się m.in. z Paryżem.

3. W XIX wieku wybudowana została 170 metrowa iglica, która jest symbolem wzgórza.

4. W najwyższym punkcie klasztor wznosi się 92 m n.p.m.

5. W czasie II wojny światowej klasztor był symbolem wolności podczas alianckiego lądowania w Normandii.

6. W czasie odpływu tereny wokół góry służą za jedyne na świecie pastwisko dla owiec z roślinami podlewanymi słoną wodą.

7. Budowa opactwa trwała 500 lat.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Francja ciekawostki – część 7

Francja ciekawostki – część 7

We Francji urodziła się najdłużej żyjąca osoba w historii (potwierdzony wiek) – Jeanne Calment. Urodziła się 21 lutego 1875 roku, zmarła 4 sierpnia 1997. Żyła 122 lata i 164 dni. Najwyższym wulkanem we Francji jest Cantal (1 855 m n.p.m.).

Odwiedź Paryż

Odwiedź Paryż

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i nie bez powodu. Miasto światła ma mnóstwo niesamowitych atrakcji do odkrycia, od ikonicznych punktów orientacyjnych, takich jak wieża Eiffla i katedra Notre Dame, do światowej klasy muzeów i galerii z...

Bordeaux ciekawostki

Bordeaux ciekawostki

Bordeaux, miasto położone w połudnowo-zachodniej części Francji jest jednym z najbardziej znanych ośrodków winiarskich w Europie.

Strasburg ciekawostki

Strasburg ciekawostki

Strasburg jest ósmym największym miastem we Francji pod względem populacji. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, przy granicy z Niemcami.