grafika1

fot. Ralf-André Lettau / wikipedia.org

Lokalicacja: Myanmar, Bagan.

Mount Popa to wulkan o wysokości 1518 m n.p.m., na szczycie którego znajduje się klasztor buddyjski. Góra ta imponuje swoim skalistym stożkowym kształtem, a u podnóża można podziwiać bujną roślinność, tworzącą wielką oazę, otoczoną przez tereny półpustynne, gdzie dominują kolory żółte i brązowe, kontrastujące z zielenią.

Mount popa

Duchy NAT

Według wierzeń, w kraterze wulkanu od ponad tysiąca lat mieszkają najpotężniejsze duchy, nazywane „NAT”. W sumie istnieje 37 duchów NAT, które posiadają nadprzyrodzone moce, specjalne umiejętności i uprawnienia. O każdym z nich powstało wiele historii i legend, co mogłoby posłużyć jako inspiracja do napisania ciekawej książki. Mount Popa pod tym względem jest porównywana z grecką górą Olimp.

grafika3

fot. Jakub Hałun / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Klasztor na szczycie

Klasztor na szczycie góry zawiera wiele interesujących obrazów, przedstawiających królów, królowe, zwierzęta oraz dziwne stworzenia. Aby udać się na szczyt, należy zdjąć buty i skarpetki i pokonać na bosaka 777 stromych stopni. Należy pamiętać, że według przesądu nie wolno nosić rzeczy czarnych, czerwonych i zielonych, ani wnieść mięsa wołowego, gdyż może to urazić rezydentów NAT. Podczas wspinaczki można spotkać wiele małp, które czasami mogą być agresywne, jednak można je łatwo udobruchać różnymi smakołykami.

Widoki z szczytu

Z szczytu roztacza się wspaniały widok. W bezchmurny dzień można podziwiać starożytne miasto Bagan oraz masywny stożkowaty szczyt Mama-gyi Taung w Japonii. Klasztor odwiedzany jest przez wielu pielgrzymów, zwłaszcza podczas uroczystych festiwali, organizowanych na przełomie maja i czerwca oraz listopada i grudnia, podczas pełni księżyca.

grafika4

fot. Jakub Hałun / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Dojazd i przesądy

Najlepiej wyruszyć na wycieczkę na Mount Popa z miasta Bagan, oddalonego około 50 km. Najtańszą opcją jest autobus lub na pace ciężarówki, co kosztuje około 10 zł i trwa półtorej godziny. Wygodniejszą, ale kosztowniejszą opcją jest skorzystanie z taksówki, która pozwala na zwiedzenie po drodze kilku ciekawych wiosek.

Warto pamiętać o przestrzeganiu zasad i przesądów związanych z wspinaczką na Mount Popa, aby szanować duchy NAT i kulturę buddyjską. Jednocześnie, wspinaczka ta zapewnia niezapomniane wrażenia i możliwość zanurzenia się w mistycyzmie Buddyjskiej kultury.

Predjamski Grad

Predjamski Grad

Prediamski Grad jest to niesamowity zamek zbudowany w naturalnej jaskini. Rozciąga się z niego przepiękny widok na pobliskie rozległe doliny i malutkie wioski. Sama lokalizacja zamku aż zapiera dech w piersiach. Położony jest na zboczu zalesionej góry na której dostrzec można niewielkie wodospady

Salto Angel

Salto Angel

Jest to najwyższy wodospad na świecie. Całkowita jego wysokość to 979 metrów (807 m bezpośredniego spadu wody). Znajduję się w Narodowym Parku Canaima, w regionie Gran Sabana w Wenezueli

Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel

Jest to drugie po Paryżu najpopularniejsze miejsce we Francji. Rocznie odwiedza je ponad 3 miliony turystów.

Neuschwanstein

Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpiękniejszych zamków na świecie, oraz jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech.