grafika1

fot. Ralf-André Lettau / wikipedia.org

Mount Popa

Informacje

Lokalicacja:
Myanmar, Bagan.

Mount Popa jest to wulkan o wysokości 1518 m n.p.m., na szczycie którego wybudowany został klasztor buddyjski.

Jest to niesamowicie przedstawiająca się góra skalista, w kształcie stożka u podnóża której występuje bujna roslinność. Przedstawia się to jak wielkich rozmarow oaza, gdyż całość otoczona jest terenami półpustynnymi, gdzie dominuja kolory żółte i brazowe, mocno kontrastujące z zielenią.

Rosną w niej rzadkie rośliny przeznaczone do produkcji przypraw leczniczych.

Mount popa

Według wierzeń w kraterze wulkanu od ponad tysiąca lat mieszkają najpotężniejsze duchy. Mount Popa pod tym wzgledem porównywana jest z grecką górą Olimp.

Duchy te nazywane są “NAT” i jest ich łącznie 37.
Są to istoty o mocach nadprzyrodzonych. Każda z nich ma specjalne umiejętności i uprawnienia. O każdej powstało wiele oddzielnych historii i legend.
Jest tego tak dużo, że spokojnie mogła by na ten temat powstać niejedna ciekawa książka.

Przed panowaniem króla Anawrahta Bagana, góra wielokrotnie zalewana była krwia. Podczas rytuałów na cześć duchów NAT uśmiercono setki zwierząt.

grafika2

W klasztorze znajduje się wiele ciekawych obrazów przedstawiających królów, królowe, zwierzęta, oraz dziwne kreatury.

Na miejsce najlepiej jest wyruszyć z miasta Bagan oddalonego około 50 km. Najtańszą opcją jest wybranie autobusu lub na pace ciężarówki. Kosztuje to mniej więcej 10 zł i trwa około półtorej godziny. Wygodniejsza opcją, ale nawet 10 krotnie droższą jest skorzystanie z taksówki.

Główna zaleta tego jest możliwość zwiedzenia po drodze kilku ciekawych wiosek.

grafika3

fot. Jakub Hałun / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Aby udać się na szczyt należy zdjąć buty, oraz skarpetki i na bosaka pokonać 777 stromych stopni.

Przesąd mówi, że wchodząc na górę, nie mozna nosić rzeczy czarnych, czerwonych i zielonych, oraz w żadnym wypadku nie można wnieść mięsa wołowego, gdyz te rzeczy urazić rezydentów NAT.

Trzeba pilnować swoich rzeczy, gdyż po drodze spotkać można wiele małp które czasami potrafią być agresywne. Udobruchać je łatwo można różnymi smakołykami.

Ze szczytu rozchodzi się wspaniały widok. W bezchmurny dzień podziwiać można starożytne miasto Bagan, oraz masywny stożkowaty szczyt Mama-gyi Taung w Japonii.

grafika4

fot. Jakub Hałun / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Na przełomie maja i czerwca, oraz listopada i grudnia, podczas pełni księżyca, klasztor odwiedzany jest przez wielu pielgrzymów.

Organizowane są wtedy uroczyste festiwale, które prowadzi pół-nat opętany przez ducha, który daje możliwość kontaktu ludzi z duchami.

Udział w nich ma zapewnić uczestnikom szczęście na następne lata.

Poznajcie 7 współczesnych cudów świata

Poznajcie 7 współczesnych cudów świata

7 lipca 2007 roku ogłoszonych zostało siedem współczesnych cudów świata. Wybrane zostały w ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską firmę New Open World Corporation. Swój głos oddało ponad sto milionów osób. Spośród 177 kandydujących obiektów wybrana została następująca siódemka:

czytaj dalej
Predjamski Grad

Predjamski Grad

Prediamski Grad jest to niesamowity zamek zbudowany w naturalnej jaskini. Rozciąga się z niego przepiękny widok na pobliskie rozległe doliny i malutkie wioski. Sama lokalizacja zamku aż zapiera dech w piersiach. Położony jest na zboczu zalesionej góry na której dostrzec można niewielkie wodospady

czytaj dalej
Salto Angel

Salto Angel

Jest to najwyższy wodospad na świecie. Całkowita jego wysokość to 979 metrów (807 m bezpośredniego spadu wody). Znajduję się w Narodowym Parku Canaima, w regionie Gran Sabana w Wenezueli

czytaj dalej