Najwyższy szczyt Ameryki Południowej – Aconcagua

Ameryka Południowa, Argentyna, naj naj

Aconcagua

Bez wątpienia Korona Gór fascynuje nie tylko alpinistów, ale również wszystkich miłośników zdobywania szczytów. Jednym z najciekawszych „wierzchołków”, znajdujących się w tym zestawieniu jest najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua. Położona w Argentynie góra każdego roku ściąga setki śmiałków.

Aconcagua — najważniejsze informacje

Ten wyjątkowy szczyty Andów Południowych położony jest na obszarze Argentyny w tzw. Kordylierze Głównej. Pomimo tego, że Aconcagua jest drugim najwyższym szczytem świata mierzącym 6960,8 m. n. p. m., to charakteryzuje się on stosunkowo łatwym wejściem. Skutkuje to obecnością u podnóża góry, szczególnie w okresie letnim, komercyjnych wypraw alpinistycznych.
Równocześnie nie oznacza to, że wejście na szczyt nie wiąże się z poważnymi zagrożeniami. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej – https://idymy.pl/aconcagua-najwyzszy-szczyt-andow/ – ze względu na swoje ukształtowanie jest miejscem występowania wyjątkowo dotkliwych mrozów oraz huraganowych wiatrów, których obecność, ze względu na położenie szczytu nie jest oczywista. Z tego powodu Aconcagua często uważana jest za ostateczny sprawdzian przed Mount Everestem.

Wejścia na szczyt

Pierwsze wejście na szczyt nastąpiło w końcu XIX wieku. Dokonał tego Szwajcar Matthias Zurbriggen. Z kolei pierwsza polska wyprawa na najwyższy szczyt Ameryki Południowej miała miejsce 37 lat później w 1934 roku.

Szczyt zdobył zespół, w którego skład weszli:

  • Stefan Daszyński,
  • Konstanty Jodko-Narkiewicz,
  • Stefan Osiecki,
  • Wiktor Ostrowski.

Podczas wspinaczki zespół polskich alpinistów wyznaczył drugą linię wejścia na Aconcagua, której do dziś obowiązująca nazwa to Ruta de los Polacos tj. Droga Polaków. Kolejnym kluczowym wejściem było zdobycie szczytu przez pierwszą kobietę Adrianę Bance, która postawiła swoją nogę na najwyższym punkcie Aconcagua w 1940 roku.

 

W przypadku historii najnowszej warto podać rok 2014, kiedy to Karl Egloff pobił rekord szybkości wejścia i zejścia ze szczytu. Dokonał tego w czasie 11 godzin i 59 minut. Warto jednak podkreślić, że istnieje również nieoficjalny rekord ustanowiony w 2007 roku przez Jorge’a Egocheaga, który samego wejścia miał dokonać w czasie 7 godzin i 52 minut. Czas ten byłby najszybszym wejściem na szczyt w historii.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo