Oprawa akwareli

hobby, porady

Oprawa akwareli

Akwarela jest techniką malarską charakteryzującą się wyjątkowo delikatną, pastelową i zwiewną kolorystyką. O czym należy pamiętać, żeby prawidłowo ją oprawić?

Dlaczego oprawa akwareli jest ważna?

Akwarelowe prace są wyjątkowo wrażliwe na upływ czasu oraz na negatywne oddziaływanie bodźców zewnętrznych. Materiałem, na jakim najczęściej powstają, jest papier. Należy od do najmniej trwałych nośników – jest szczególnie podatny na różnego rodzaju urazy mechaniczne oraz niewłaściwe warunki przechowywania. Wśród tych ostatnich z pewnością możemy wymienić: wilgoć, nagłe zmiany temperatury panującej w danym pomieszczeniu czy też bezpośrednio padające na pracę promienie słoneczne. Właśnie z tego względu odpowiednia oprawa akwarelowej pracy jest kluczowym zabiegiem zabezpieczającym, któremu bezwzględnie trzeba poddać każde dzieło wykonane tą techniką.

W jaki sposób oprawiać akwarele?

Do oprawy akwareli należy zabrać się ze szczególną uważnością oraz skrupulatnością. Tym, od czego zaczynamy, zawsze powinno być przetarcie wewnętrznej strony zabezpieczającej obraz szyby. Ta niewymagająca wysiłku czynność jest szczególnie istotnym elementem estetycznego oprawiania prac, jednak niestety – bardzo łatwo jest o niej zapomnieć.

Akwarele muszą być oprawiane z użyciem ram, jakich szkło posiada właściwości antyrefleksyjne (ułatwi to późniejszy odbiór już zawieszonej na ścianie pracy). Między szybą a akwarelową pracą koniecznie musi znaleźć się passe partout. Warto zauważyć, iż nie stanowi ono wyłącznie elementu dekoracyjnego – jest to również część zabezpieczająca pracę malarską, która oddziela warstwę szkła od papieru.

Dobrze dobrane passe partout nie powinno być za wąskie, a jego kolorystyka musi być na tyle stonowana, aby nie przeszkadzała w odbiorze pracy malarskiej. Szczególnie efektywnie sprawdzą się tutaj pastelowe, jasne kolory oraz beże i szarości. Warto unikać ciemnych barw passe partout, ponieważ będą kreować tzw. „efekt tunelu”, jaki optycznie znacznie pomniejsza zawieszoną na ścianie pracę.

Należy pamiętać również o tym, żeby nigdy nie podklejać akwareli do tylnej płyty obramowania, ani też nie próbować jej tam przymocować w jakikolwiek inny sposób. Niestety, takie działanie może nieodwracalnie zniszczyć strukturę papieru, który wraz ze zmianą wilgotności powietrza oraz wahaniem temperatur w mieszkaniu, może zacząć się odkształcać.

Jaką ramę wybrać?

Rama użyta do oprawy akwareli powinna stanowić delikatne dopełnienie obrazu . Nigdy nie wolno nam dopuścić do sytuacji, aby obramowanie zdominowało pracę malarską. Z tego względu do oprawy akwareli poleca się w szczególności ramy drewniane, jakie bez problemu można „dopasować” do danej pracy, zarówno pod względem koloru, jak i stylu.