Pomiar hałasu – kiedy jest potrzebny i czym najlepiej go wykonywać?

artykuły, bezpieczeństwo, praca, zdrowie

pomiar hałasu

Hale produkcyjne i magazyny to miejsca, w których najczęściej występują dość duże natężenie hałasu. W zależności od profilu działalności firmy oraz jej wielkości stopień hałasu będzie różny, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków stale występujący tam hałas jest na tyle silny, że może być szkodliwy dla pracujących tam osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także spełniać wymogi bhp miejsca pracy, powinny być odpowiednio kontrolowane pod kątem natężenia hałasu, a jeśli występuje taka konieczność, firma powinna wdrożyć działania prowadzące do ochrony słuchu pracowników, oraz minimalizacji hałasu.

Dlaczego pomiar głośności w firmie jest ważny?

Pomiar decybeli jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy. Hałas jest bowiem czynnikiem szkodliwym, który uszkadza słuch, a nawet może prowadzić do jego całkowitej utraty. Co więcej, silny hałas nie tylko niekorzystnie wpływa na słuch, ale również na układ krwionośny. Powoduje on bowiem skurcz drobnych naczyń tętniczych, ponadto powoduje zmiany w układzie nerwowym, pokarmowym, zakłócenia wzroku, a także zmniejsza wydolność fizyczna oraz psychiczna. Konieczne jest więc regularne wykonywanie pomiaru hałasu, normy muszą być cały czas spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Profesjonalny pomiar hałasu – gdzie go wykonać?

Pomiar natężenia hałasu powinien być wykonywane przez akredytowane laboratorium. Musi być on przeprowadzony zgodnie z wytycznymi normy PN-87/B-02151/02. Wykonuje się go jedną z trzech możliwych strategii: pomiar całodzienny wśród grupy pracowników, pomiar z podziałem na czynności lub pomiar całodzienny na stanowisku. Pomiar decybeli wykonuje się w budynkach za pomocą jednoliczbowego wskaźnika oceny poziomu dźwięku A. Jest on określany jako równoważny poziom dźwięku A i ocenia się do w ciągu dnia dla najkorzystniejszych 8 godzin, ale też w ciągu nocy, dla najniekorzystniejszej 0,5 godziny. Istotnym czynnikiem, który uwzględniany jest podczas pomiarów hałasu, jest tło akustyczne, które zwykle waha się od 28 do 32 dB.

Pomiar hałasu w firmie – czym się go wykonuje?

Pomiar głośności wykonywany jest za pomocą specjalnego miernika hałasu. Bardzo ważne, aby było to dobrej jakości urządzenie o klasie dokładności 1, a także wyposażone w mikrofon elektrostatyczny z aktualnym świadectwem uwierzytelnienia. Zlecając pomiary natężenia hałasu akredytowanemu laboratorium, otrzymujemy profesjonalne opracowania akustyczne, a także możemy skorzystać z oferty wykonawstwa wyciszenia, które umożliwiają redukcję hałasu w miejscach, gdzie jego poziom przekracza normy. Regularna kontrola głośności w firmach zwłaszcza na halach produkcyjnych pozwala zapewnić optymalne i bezpieczne warunki do pracy. Urządzenia do pomiaru hałasu wskażą czy poziom głośności jest bezpieczny dla pracowników i spełnia obowiązujące normy. Obecnie zgodnie z dyrektywą unijną dotyczącą hałasu 2002/49/WE równoważny poziom dźwięku A przenikającego do pomieszczeń, pochodzący z zewnętrznych źródeł hałasu nie powinien przekraczać 40 dB. w ciągu dnia oraz 30 dB. w ciągu nocy.

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jednym z niewielu składników odżywczych, które zdobyły status prawdziwej ikony zdrowego stylu życia. To niezwykle ważna substancja, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Od wsparcia układu odpornościowego po produkcję kolagenu, witamina C zdobyła uznanie jako „cudowne dziecko” witamin. Niemniej jednak, aby jej działanie było maksymalnie skuteczne, warto dowiedzieć się, z czym warto ją łączyć. W tym artykule odkryjemy fascynujące możliwości synergii witaminy C z innymi składnikami odżywczymi.

Najlepsi urolodzy z Warszawy i okolic – znakomite specjalistyczne usługi

Najlepsi urolodzy z Warszawy i okolic – znakomite specjalistyczne usługi

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego oraz męskiego układu płciowego. Urolog może pomóc w przypadku problemów z oddawaniem moczu, bólu w okolicy nerek, pęcherza lub prostaty, kamicy nerkowej, nowotworów, infekcji, zaburzeń erekcji, stulejki, nietrzymania moczu i wielu innych dolegliwości.

Tężnia solankowa: Odkryj źródło zdrowia i relaksu w sercu przyrody

Tężnia solankowa: Odkryj źródło zdrowia i relaksu w sercu przyrody

Tężnia solankowa, to miejsce, gdzie siła natury łączy się z dobroczynnym wpływem solanki na zdrowie. Od lat tężnie solankowe cieszą się popularnością jako naturalne ośrodki rekreacji i poprawy kondycji zdrowotnej. W Polsce, tężnie solankowe stają się symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą, oferując unikalne doświadczenia relaksacyjne i korzyści zdrowotne. W tym artykule pragniemy przewodniczyć Cię przez fascynujący świat tężni solankowych, gdzie oddech świeżego powietrza, bogactwo mikroelementów solanki i malownicze otoczenie tworzą doskonałą równowagę dla Twojego ciała i ducha.

Catering dietetyczny dla poprawy libido mężczyzn

Catering dietetyczny dla poprawy libido mężczyzn

Odkryj tajemnice zdrowego życia seksualnego dzięki cateringowi dietetycznemu. Poznaj produkty, które pobudzają libido i poprawiają zdrowie seksualne mężczyzn. Przekonaj się, jakie korzyści niesie ze sobą odpowiednio zbilansowana dieta.