Pomiar hałasu – kiedy jest potrzebny i czym najlepiej go wykonywać?

bezpieczeństwo, praca, zdrowie

pomiar hałasu

Hale produkcyjne i magazyny to miejsca, w których najczęściej występują dość duże natężenie hałasu. W zależności od profilu działalności firmy oraz jej wielkości stopień hałasu będzie różny, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków stale występujący tam hałas jest na tyle silny, że może być szkodliwy dla pracujących tam osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także spełniać wymogi bhp miejsca pracy, powinny być odpowiednio kontrolowane pod kątem natężenia hałasu, a jeśli występuje taka konieczność, firma powinna wdrożyć działania prowadzące do ochrony słuchu pracowników, oraz minimalizacji hałasu.

Dlaczego pomiar głośności w firmie jest ważny?

Pomiar decybeli jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy. Hałas jest bowiem czynnikiem szkodliwym, który uszkadza słuch, a nawet może prowadzić do jego całkowitej utraty. Co więcej, silny hałas nie tylko niekorzystnie wpływa na słuch, ale również na układ krwionośny. Powoduje on bowiem skurcz drobnych naczyń tętniczych, ponadto powoduje zmiany w układzie nerwowym, pokarmowym, zakłócenia wzroku, a także zmniejsza wydolność fizyczna oraz psychiczna. Konieczne jest więc regularne wykonywanie pomiaru hałasu, normy muszą być cały czas spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Profesjonalny pomiar hałasu – gdzie go wykonać?

Pomiar natężenia hałasu powinien być wykonywane przez akredytowane laboratorium. Musi być on przeprowadzony zgodnie z wytycznymi normy PN-87/B-02151/02. Wykonuje się go jedną z trzech możliwych strategii: pomiar całodzienny wśród grupy pracowników, pomiar z podziałem na czynności lub pomiar całodzienny na stanowisku. Pomiar decybeli wykonuje się w budynkach za pomocą jednoliczbowego wskaźnika oceny poziomu dźwięku A. Jest on określany jako równoważny poziom dźwięku A i ocenia się do w ciągu dnia dla najkorzystniejszych 8 godzin, ale też w ciągu nocy, dla najniekorzystniejszej 0,5 godziny. Istotnym czynnikiem, który uwzględniany jest podczas pomiarów hałasu, jest tło akustyczne, które zwykle waha się od 28 do 32 dB.

Pomiar hałasu w firmie – czym się go wykonuje?

Pomiar głośności wykonywany jest za pomocą specjalnego miernika hałasu. Bardzo ważne, aby było to dobrej jakości urządzenie o klasie dokładności 1, a także wyposażone w mikrofon elektrostatyczny z aktualnym świadectwem uwierzytelnienia. Zlecając pomiary natężenia hałasu akredytowanemu laboratorium, otrzymujemy profesjonalne opracowania akustyczne, a także możemy skorzystać z oferty wykonawstwa wyciszenia, które umożliwiają redukcję hałasu w miejscach, gdzie jego poziom przekracza normy. Regularna kontrola głośności w firmach zwłaszcza na halach produkcyjnych pozwala zapewnić optymalne i bezpieczne warunki do pracy. Urządzenia do pomiaru hałasu wskażą czy poziom głośności jest bezpieczny dla pracowników i spełnia obowiązujące normy. Obecnie zgodnie z dyrektywą unijną dotyczącą hałasu 2002/49/WE równoważny poziom dźwięku A przenikającego do pomieszczeń, pochodzący z zewnętrznych źródeł hałasu nie powinien przekraczać 40 dB. w ciągu dnia oraz 30 dB. w ciągu nocy.

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

Ogrzewanie propanem to niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jest ono doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą ogrzewać wnętrze gazem, a zarazem nie mają możliwości podłączenia obiektu do sieci. Jakie zbiorniki są niezbędne do ogrzewania propanem i jakie są zalety takiego źródła ciepła?

Żelki energetyczne dla sportowców

Żelki energetyczne dla sportowców

Chyba każdy z nas lubi słodycze. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie bez nich życia. Najciężej jest zawsze, kiedy wielbiciel słodyczy decyduje się przejść na restrykcyjną dietę lub dietę, podczas której może pozwalać sobie na słodycze, ale nie tak często i nie w...

Aerobik w wodzie – skuteczny sposób na schudnięcie i zgrabną sylwetkę!

Aerobik w wodzie – skuteczny sposób na schudnięcie i zgrabną sylwetkę!

Aqua aerobik to nowoczesna forma aerobiku, która z roku na rok zyskuje na popularności. Zajęcia tego typu odbywają się na basenie, w wodzie, co pozwala szybciej osiągnąć pożądane efekty ćwiczeń i przy okazji lepiej zadbać o swoje ciało i poprawić ogólną kondycję. Co istotne, aerobik w wodzie świetnie sprawdza się zarówno w przypadku osób całkowicie zdrowych, jak i ludzi z różnymi schorzeniami, w tym z nadwagą i otyłością oraz problemami z kręgosłupem i stawami, które nie mogą korzystać z tradycyjnego aerobiku ze względów zdrowotnych.

Jak odzyskać smukłą sylwetkę po miesiącach pracy zdalnej?

Jak odzyskać smukłą sylwetkę po miesiącach pracy zdalnej?

Praca zdalna odcisnęła niemałe piętno nie tylko na naszej psychice, ale również na naszym wyglądzie. Okres pandemii sam w sobie nie sprzyjał utrzymaniu smukłej sylwetki, a miało na to wpływ przede wszystkim zamknięcie siłowni, klubów fitness, czy też basenów. Praca w domu nie wymagała od nas zbyt wiele ruchu, przez co wiele osób, niestety, przybrało na wadze. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy odzyskać piękną, szczupłą sylwetkę.