Pomiar hałasu – kiedy jest potrzebny i czym najlepiej go wykonywać?

artykuły, bezpieczeństwo, praca, zdrowie

pomiar hałasu

Hale produkcyjne i magazyny to miejsca, w których najczęściej występują dość duże natężenie hałasu. W zależności od profilu działalności firmy oraz jej wielkości stopień hałasu będzie różny, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków stale występujący tam hałas jest na tyle silny, że może być szkodliwy dla pracujących tam osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także spełniać wymogi bhp miejsca pracy, powinny być odpowiednio kontrolowane pod kątem natężenia hałasu, a jeśli występuje taka konieczność, firma powinna wdrożyć działania prowadzące do ochrony słuchu pracowników, oraz minimalizacji hałasu.

Dlaczego pomiar głośności w firmie jest ważny?

Pomiar decybeli jest niezwykle ważny ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy. Hałas jest bowiem czynnikiem szkodliwym, który uszkadza słuch, a nawet może prowadzić do jego całkowitej utraty. Co więcej, silny hałas nie tylko niekorzystnie wpływa na słuch, ale również na układ krwionośny. Powoduje on bowiem skurcz drobnych naczyń tętniczych, ponadto powoduje zmiany w układzie nerwowym, pokarmowym, zakłócenia wzroku, a także zmniejsza wydolność fizyczna oraz psychiczna. Konieczne jest więc regularne wykonywanie pomiaru hałasu, normy muszą być cały czas spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.

Profesjonalny pomiar hałasu – gdzie go wykonać?

Pomiar natężenia hałasu powinien być wykonywane przez akredytowane laboratorium. Musi być on przeprowadzony zgodnie z wytycznymi normy PN-87/B-02151/02. Wykonuje się go jedną z trzech możliwych strategii: pomiar całodzienny wśród grupy pracowników, pomiar z podziałem na czynności lub pomiar całodzienny na stanowisku. Pomiar decybeli wykonuje się w budynkach za pomocą jednoliczbowego wskaźnika oceny poziomu dźwięku A. Jest on określany jako równoważny poziom dźwięku A i ocenia się do w ciągu dnia dla najkorzystniejszych 8 godzin, ale też w ciągu nocy, dla najniekorzystniejszej 0,5 godziny. Istotnym czynnikiem, który uwzględniany jest podczas pomiarów hałasu, jest tło akustyczne, które zwykle waha się od 28 do 32 dB.

Pomiar hałasu w firmie – czym się go wykonuje?

Pomiar głośności wykonywany jest za pomocą specjalnego miernika hałasu. Bardzo ważne, aby było to dobrej jakości urządzenie o klasie dokładności 1, a także wyposażone w mikrofon elektrostatyczny z aktualnym świadectwem uwierzytelnienia. Zlecając pomiary natężenia hałasu akredytowanemu laboratorium, otrzymujemy profesjonalne opracowania akustyczne, a także możemy skorzystać z oferty wykonawstwa wyciszenia, które umożliwiają redukcję hałasu w miejscach, gdzie jego poziom przekracza normy. Regularna kontrola głośności w firmach zwłaszcza na halach produkcyjnych pozwala zapewnić optymalne i bezpieczne warunki do pracy. Urządzenia do pomiaru hałasu wskażą czy poziom głośności jest bezpieczny dla pracowników i spełnia obowiązujące normy. Obecnie zgodnie z dyrektywą unijną dotyczącą hałasu 2002/49/WE równoważny poziom dźwięku A przenikającego do pomieszczeń, pochodzący z zewnętrznych źródeł hałasu nie powinien przekraczać 40 dB. w ciągu dnia oraz 30 dB. w ciągu nocy.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Depresje i myśli samobójcze u uczniów — jak rozpoznawać?

Depresje i myśli samobójcze u uczniów — jak rozpoznawać?

Ilość prób samobójczych i samobójstw dokonanych wśród dzieci i młodzieży z roku na rok się zwiększa. Skala problemu jest jeszcze większa, niż pokazują statystyki. Ogromna liczba prób samobójczych nie zostaje nigdzie zgłoszona. Badacze szacują, że liczba prób samobójczych może być nawet 10-15 razy większa niż pokazują aktualne dane. Dowiedz się, jak rozpoznawać u uczniów myśli samobójcze oraz depresję.

Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

Ostatnio wiele się słyszy o antykoncepcji awaryjnej. Plan B, znany również jako pigułka „dzień po” to skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło. Antykoncepcja awaryjna w Polsce dostępna jest w formie dwóch tabletek dwóch marek: Escapelle oraz EllaOne. Są one dostępne w podobnej cenie, ale tylko i wyłącznie na receptę. Kto może przepisać receptę? I czy jest to możliwe przez Internet? Czy antykoncepcja awaryjna może spowodować, że w przyszłości nie znajdę w ciąże? Sprawdź. Poznaj mity o antykoncepcji awaryjnej, tabletek „dzień po”

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Posiadanie kilku kredytów jednocześnie może być bardzo problematyczne. Z jednej strony pojawiają się bowiem kłopoty natury finansowej, gdyż każde zobowiązanie trzeba spłacać w ustalonym terminie, z drugiej zaś kredytobiorca może zwyczajnie zapomnieć o konieczności zapłaty kolejnej raty, gdy ma ich do uregulowania kilka. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt konsolidacyjny. Czym dokładnie jest?