Praktyczne i wygodne okulary rowerowe – jak wybrać odpowiednie?

artykuły, porady, Rekreacja, sport

Okulary to wyposażenie niezbędne dla komfortowej i bezpiecznej jazdy na rowerze. Niezależnie więc od tego, czy jesteś zapalonym rowerzystą, czy też dopiero stawiasz pierwsze kroki w kolarstwie, potrzebujesz dobrej jakości okularów na rower. Jak wybrać odpowiedni model?

Idealne okulary rowerowe – czyli jakie?

Najlepsze okulary rowerowe to modele, które znacząco zwiększają komfort jazdy. Powinny zapewniać skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi oraz szkodliwym promieniowaniem, ale ich zadaniem jest także zabezpieczenie przed piaskiem, pyłem czy owadami. Muszą być tak dobrane, aby nie spadały z twarzy nawet podczas szybkiej jazdy po nierównym terenie. Dobre okulary są ponadto tak wygodne, że niemal zapominasz, że masz je na nosie.

Ochrona przed UV

Podstawowym zadaniem dobrych okularów na rower jest ochrona oczu przed promieniami UV. Dlatego wybierając konkretną parę, należy skupić się przede wszystkim na soczewce, która, dzięki odpowiednim technologiom, zapewnia bezpieczeństwo oczom. Ważne, aby okulary rowerowe zawierały filtr UV 400, który chroni oczy przed najbardziej szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym UV-A.

Jakość soczewki

Aby zwiększyć funkcjonalność okularów, producenci wyposażają je w wiele nowoczesnych, praktycznych funkcji. Wybierając okulary, warto więc zdecydować się na model zawierający np. specjalne otwory w szkłach, których zadaniem jest optymalna cyrkulacja powietrza likwidująca problem zaparowanych soczewek. To szczególnie polecane rozwiązanie dla osób uczestniczących w maratonach lub wyścigach, w których liczy się każda sekunda i nie można po prostu zatrzymać się w celu wyczyszczenia szkieł.

Dobrym wyborem są też soczewki fotochromatyczne, czyli modele reagujące na światło oraz dostosowujące przyciemnienie szkieł do aktualnego poziomu zachmurzenia. W przypadku więc nasłonecznienia soczewki przyciemniają się, a w cieniu ulegają rozjaśnieniu.

Ważne również, aby nabywane soczewki cechowały się jak najlepszą odpornością. Piasek czy kamyki wystrzelone spod kół i uderzające w okulary nie należą niestety do rzadkości. Dlatego też zwróć uwagę na solidność i wytrzymałość soczewek na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania oraz pęknięcia.

Wymienne szkła

Soczewki fotochromatyczne nie należą do tanich, dlatego też alternatywą dla nich są okulary rowerowe z wymiennymi szkłami. Dzięki nim możesz dostosować okulary do panujących warunków. W słonecznym dniu możesz założyć soczewki z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV, natomiast w przypadku deszczowej pogody zamontujesz szkła przezroczyste, które zapewnią lepszą widoczność.

Wygoda i dopasowanie

Dobre okulary muszą być właściwie dopasowane do kształtu twarzy, aby nie zsuwały się albo podskakiwały na nosie. Dla większej pewności możesz zdecydować się na modele wyposażone w gumkę przymocowaną do końcówek oprawek, które zapobiegną zsuwaniu się okularów.

W sklepie internetowym Brylano.com znajdziesz szeroki wybór okularów rowerowych o różnych parametrach, wśród których z pewnością wybierzesz model idealny dla siebie.

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo