Przyszłościowe kierunki studiów – jakie studia wybrać?
Jedni planują je od wielu lat i doskonale wiedzą, w którym kierunku chcą kontynuować naukę, inni przeciwnie – decydują się na dany kierunek na ostatnią chwilę, albo w ogóle rezygnują z podjęcia jakichkolwiek studiów. Abstrahując od tego, czyja opcja jest lepsza, warto w tym miejscu zastanowić się nad pytaniem, które kierunek studiów najlepiej wybrać i które z nich są najbardziej przyszłościowe?
Kierunki studiów
Chociaż czasy, w których wydawało się, ze studia gwarantują wyższe wynagrodzenie oraz ułatwiają znalezienie pracy, minęły bezpowrotnie, nie da się ukryć, ze dla wielu pracodawców, ten aspekt w życiorysie większości ludzi, nie jest wcale taki obojętny. Wszystko też będzie tutaj zależało od tego, na który konkretnie kierunek studiów zdecydowała się dana osoba i czy rzeczywiście uzyskanie tytułu magistra jest w jej przypadku skorelowane z wiedzą. Na jaki zatem kierunek studiów z pewnością zwróci uwagę przyszły pracodawca?
Wskazać tutaj możemy chociażby finanse i rachunkowość, informatykę, Executive MBA, Business & Languages czy też wreszcie już bardziej oczywistą medycynę. Trudno wyobrazić sobie firmę bez osób zajmujących się sprawami ekonomiczno-finansowo-rozliczeniowymi, osób, które mają komputery i ich systemy w jednym palcu czy też wreszcie osób, które muszą zarządzać pracą innych i zaprowadzać ład w firmie.
Nie inaczej jest z lekarzami. Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie świata bez tego, jakże potrzebnego zawodu?
Umiejętności miękkie
Wiedza, jaką da ukończenie powyższych kierunków jest niezastąpiona, ale tak naprawdę dopiero doświadczenie i samorozwój sprawią, że będziemy interesującymi osobami z punktu widzenia pracodawcy. Nie bez znaczenia są tutaj również umiejętności miękkie, innymi słowy inteligencja emocjonalna, która pozwoli nam zjednać sobie ludzi, przekonać ich do siebie i przede wszystkim sprawić, ze będziemy ciekawymi pracownikami z punktu widzenia nie tylko samej wiedzy teoretycznej, ale również relacji interpersonalnych.
Finanse i rachunkowość, informatyka, Executive MBA, Business & Languages czy też wspomniana już wyżej medycyna to również kierunki, które wymagają odpowiedniego podejścia do drugiego człowieka oraz empatii, chociaż niektórym nie wydawałoby się to na pierwszy rzut oka.
Przyszłościowe kierunki studiów
Coraz częściej możemy zaobserwować, że wiele branż czy też zawodów jest zastępowana przez wszelkiej maści maszyny i urządzenia. Mimo, że zjawisko jest to dosyć niepokojące i niejednokrotnie może powodować lęki, warto mieć nieustannie na uwadze, że trzeba wciąż się doszkalać, aktualizować wiedzę i cały czas dowiadywać czegoś nowego.
O ile wybór przyszłościowego kierunku studiów będzie zawsze rewelacyjnym pomysłem, o tyle warto sobie regularnie zadać pytanie – który zawód może w odległej, a nawet niedalekiej przyszłości zostać wyparty przez nowoczesne maszyny, a który nie obejdzie się bez pracy człowieka?
Może to powinien być w pierwszej kolejności główny klucz do podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów?
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.ssw-sopot.pl/
materiał zewnętrzny
12 ciekawostek o gospodarce i finansach Indii
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Indii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).
10 ciekawostek o edukacji Boliwii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Boliwii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).
13 ciekawostek o armii Hiszpanii
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Hiszpanii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
10 ciekawostek o gospodarce i finansach Gabonu
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Gabonu (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).