Przyszłościowe kierunki studiów – jakie studia wybrać?

nauka, porady

studia

Jedni planują je od wielu lat i doskonale wiedzą, w którym kierunku chcą kontynuować naukę, inni przeciwnie – decydują się na dany kierunek na ostatnią chwilę, albo w ogóle rezygnują z podjęcia jakichkolwiek studiów. Abstrahując od tego, czyja opcja jest lepsza, warto w tym miejscu zastanowić się nad pytaniem, które kierunek studiów najlepiej wybrać i które z nich są najbardziej przyszłościowe?

Kierunki studiów

Chociaż czasy, w których wydawało się, ze studia gwarantują wyższe wynagrodzenie oraz ułatwiają znalezienie pracy, minęły bezpowrotnie, nie da się ukryć, ze dla wielu pracodawców, ten aspekt w życiorysie większości ludzi, nie jest wcale taki obojętny. Wszystko też będzie tutaj zależało od tego, na który konkretnie kierunek studiów zdecydowała się dana osoba i czy rzeczywiście uzyskanie tytułu magistra jest w jej przypadku skorelowane z wiedzą. Na jaki zatem kierunek studiów z pewnością zwróci uwagę przyszły pracodawca?

Wskazać tutaj możemy chociażby finanse i rachunkowość, informatykę, Executive MBA, Business & Languages czy też wreszcie już bardziej oczywistą medycynę. Trudno wyobrazić sobie firmę bez osób zajmujących się sprawami ekonomiczno-finansowo-rozliczeniowymi, osób, które mają komputery i ich systemy w jednym palcu czy też wreszcie osób, które muszą zarządzać pracą innych i zaprowadzać ład w firmie.

Nie inaczej jest z lekarzami. Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie świata bez tego, jakże potrzebnego zawodu?

Umiejętności miękkie

Wiedza, jaką da ukończenie powyższych kierunków jest niezastąpiona, ale tak naprawdę dopiero doświadczenie i samorozwój sprawią, że będziemy interesującymi osobami z punktu widzenia pracodawcy. Nie bez znaczenia są tutaj również umiejętności miękkie, innymi słowy inteligencja emocjonalna, która pozwoli nam zjednać sobie ludzi, przekonać ich do siebie i przede wszystkim sprawić, ze będziemy ciekawymi pracownikami z punktu widzenia nie tylko samej wiedzy teoretycznej, ale również relacji interpersonalnych. 

Finanse i rachunkowość, informatyka, Executive MBA, Business & Languages czy też wspomniana już wyżej medycyna to również kierunki, które wymagają odpowiedniego podejścia do drugiego człowieka oraz empatii, chociaż niektórym nie wydawałoby się to na pierwszy rzut oka.

Przyszłościowe kierunki studiów

Coraz częściej możemy zaobserwować, że wiele branż czy też zawodów jest zastępowana przez wszelkiej maści maszyny i urządzenia. Mimo, że zjawisko jest to dosyć niepokojące i niejednokrotnie może powodować lęki, warto mieć nieustannie na uwadze, że trzeba wciąż się doszkalać, aktualizować wiedzę i cały czas dowiadywać czegoś nowego.

O ile wybór przyszłościowego kierunku studiów będzie zawsze rewelacyjnym pomysłem, o tyle warto sobie regularnie zadać pytanie – który zawód może w odległej, a nawet niedalekiej przyszłości zostać wyparty przez nowoczesne maszyny, a który nie obejdzie się bez pracy człowieka?

Może to powinien być w pierwszej kolejności główny klucz do podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów?

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.ssw-sopot.pl/

materiał zewnętrzny

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym także i w Polsce, podróżują dalej i dalej. Prym wiedzie tutaj transport lotniczy oraz kolejowy, choć wiele osób lubi korzystać z własnych samochodów albo przewozów autokarowych. Warto tutaj z pewnością zainwestować w dobrej jakości torby podróżne np. walizki średniej wielkości.

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

Najbardziej tradycyjnym, najpopularniejszym i kluczowym preparatem do pielęgnacji obuwia jest pasta do butów. W szczególności, jeśli chodzi o buty ze skóry naturalnej, obuwie eleganckie, tzw. wizytowe. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni skóry widać każde zabrudzenie, zmatowienie i zadrapanie, więc niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, by wybrane buty stanowiły wartościowe uzupełnienie stylizacji na wyjście do teatru, szkolną uroczystość czy jubileuszową galę w pracy.