Sztuczna inteligencja: od automatyzacji do podejmowania decyzji

rozrywka

Sztuczna inteligencja (AI) to dziś temat na czasie, bo jej oddziaływanie i możliwości możemy zauważyć praktycznie na każdym kroku. Dzięki AI nasze życie staje się prostsze, bo pomaga nam w wielu różnych aspektach. Możemy jej „zlecić” napisanie tekstu, przerobienie zdjęcia czy nawet znalezienie najlepszych bonusów kasynowych, takich jak Vulkan Vegas bonus bez depozytu, który umożliwia rozgrywkę w kasynie całkowicie za darmo. Pozwala także na automatyzowanie przeróżnych zadań oraz może podejmować za nas ważne decyzje — i to w bardzo inteligentny sposób.

Rozwój sztucznej inteligencji jest obecnie niezwykle szybki i cały czas nabiera tempa. Wraz z jej rozwojem zmienia się również otaczający nasz świat. Oddziaływanie dotyczy wielu aspektów codzienności, bo AI zmienia to, w jaki sposób żyjemy, pracujemy i odpoczywamy. Sztuczna inteligencja znacząco wpływa na to, jak wygląda współczesny świat, w którym funkcjonujemy, i nie ulega to żadnym wątpliwościom. Czym jednak dokładnie jest sztuczna inteligencja, jak działa, jaki ma wpływ na rynek pracy i jakie są jej możliwości? To pytanie, na które postaramy się dziś odpowiedzieć.

Czym jest AI?

Sztuczna inteligencja to koncepcja, która formalnie funkcjonuje od lat 50. XX wieku i jest to nic innego jak symulacja i naśladowanie procesów myślowych człowieka wykonywana przez maszyny, a przede wszystkim różnego rodzaju systemy komputerowe. AI umożliwia wykonywania szerokiego zakresu zadań, które wymagają aspektu ludzkiego, a konkretnie inteligencji i logicznego myślenia, jakim dysponuje człowiek.

Założeniem AI jest tworzenie systemów lub maszyn, które są w stanie myśleć tak jak prawdziwa osoba, tak aby były one w stanie rozwiązywać problemy, przetwarzać język naturalny, uczyć się i podejmować inteligentne decyzje. Dzięki temu systemy AI mogą postrzegać otoczenie, skutecznie i szybko analizować to, co dostrzegają i tym samym znajdować rozwiązania zagadnień oraz dążyć do tego, aby uzyskać określony wcześniej cel.

Sztuczna inteligencja to zatem forma inteligencji, która służy do rozwiązywania problemów, wykonywania zadań, wymyślania kreatywnych rozwiązań, odpowiadania na wszelkie pytania, przewidywania różnych rzeczy oraz oferowania strategii działania. Najważniejsze przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce, z którymi można spotkać się na co dzień to:

  • samochody autonomiczne,
  • roboty sprzątające,
  • wirtualni asystenci,
  • nawigacje i mapy,
  • wyszukiwarki internetowe.

Jak działa AI?

Technologia i procesy wykorzystywane przez sztuczną inteligencję są niezwykle złożone i znacząco różnią się od tradycyjnych algorytmów, bo w przypadku AI nie mamy żadnych z góry określony warunków w zakresie tego, jak sztuczna inteligencja ma działać i jakie decyzje ma podejmować.

Sztuczna inteligencja działa w oparciu o łączenie dużych ilości danych z inteligentnymi, iteracyjnymi algorytmami, tak aby uczyć się na podstawie wzorców i funkcji, które są przez nią analizowane. Sztuczna inteligencja jest zatem niemal jak inteligencja ludzka — czerpie przede wszystkim z umiejętności uczenia się i kojarzenia faktów. Początkowo AI otrzymuje od inżynierów bazę z danymi, a także niezbędne mechanizmy pozwalające jej się uczyć. Dane te są wykorzystywane do uczenia, gdzie podczas przeprowadzanie każdej rundy przetwarzania nowych danych, system AI rozwija swoją wiedzę.

AI może uczyć się na wiele różnych sposobów m.in. z wykorzystaniem instruktorów, którzy podpowiadają jej, czy dana odpowiedź jest w porządku lub we własnym zakresie, analizując rozwiązania w przygotowanym przez inżynierów środowisku. Podczas nauki nie potrzebuje żadnych przerw i może wykonywać miliony zadań w krótkim czasie, co sprawia, że nauka idzie jej bardzo szybko. Kluczową rzeczą w celu zrozumienia zasady działania sztucznej inteligencji jest zrozumienie idei, że AI nie jest pojedynczym programem komputerowym lub aplikacją, tylko zdyscyplinowanym narzędziem, którego głównym celem jest chłonięcie wiedzy.

Możliwości AI

Sztuczna inteligencja jest dzisiaj powszechnie stosowana w wielu różnych aspektach, bo wachlarz zadań, które może wykonać, jest bardzo szeroki. To spowodowane jest faktem, że AI potrafi się skutecznie uczyć.

Przede wszystkim za sprawą algorytmów uczenia maszynowego potrafi rozpoznawać obrazy i dźwięki. Umie również z powodzeniem przetwarzać naturalny język — rozumie go i potrafi go generować, co jest niezwykle przydatne przy różnego rodzaju tłumaczeniach oraz chatbotach. Jest również skuteczna w planowaniu i podejmowaniu inteligentnych decyzji, bo może analizować różne warianty i podjąć odpowiednią decyzją w oparciu o określony kryterium. Z powodzeniem też automatyzuje rozmaite procesy biznesowe i może służyć do przeprowadzania predykcji, analizując dane historyczne.

Pod względem tego, co może wygenerować nam AI, możemy dziś liczyć m.in. na tekst, obrazy, muzykę, głos, filmy, animacje, symulacje i dane.

Wpływ AI na rynek pracy

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy jest dziś przeogromny, bo AI pozwala w znaczącym stopniu usprawnić i zautomatyzować różnego rodzaju zadania. Wiele rutynowych czynności już jest dziś w pełni wykonywana przez maszyny. Co więcej, systemy AI przejmują nawet złożone zadania, które do tej pory wykonywane były wyłącznie przez ludzi. To oznacza, że w miarę rozwoju AI zastępuje ona coraz więcej miejsc pracy i to do tego stopnia, że niektóre zawody mogą niedługo całkowicie pójść w odstawkę. Niemniej jednak, sztuczna inteligencja generuje też nowe miejsca pracy — w zakresie wdrażania, utrzymania i rozwoju systemów AI.


“Ważne! Hazard może uzależniać i nie daje gwarancji na wygraną. Treści zamieszczone w tym artykule mają charakter wyłącznie informacyjny.”

materiał zewnętrzny