tęczowe góry

Lokalicacja:
Chiny, Zhangye.


Tęczowe góry są to niesamowite skały powstałe z czerwonego piaskowca i różnych minerałów, zajmujące obszar około 300 kilometrów kwadratowych.

Znajdują się na terenie Geologicznego Parku w prowincji Gansu w Chinach.

tęczowe góry

Działania wiatru, deszczu, ruchy płyt tektonicznych, oraz procesy utleniania przez 24 miliony lat doprowadziły do stworzenia niesamowitych, nieregularnych kształtów, naturalnych filarów, wież, wąwozów, dolin i wodospadów.

Mienią się one wszystkimi kolorami tęczy.

Patrząc na nie ma się wrażenie, że góry spadają, a następnie wznoszą się niczym fale.

Występują wysokie strome szczyty, które wyglądają jak by zostały wycięte przez naturę.

Tęczowe góry najlepiej prezentują się chwilę po deszczu.

Widać wtedy niesamowity kontrast między zacienionym przez chmury obszarem, a miejscem gdzie zaczynają przebijać się promienie słońca.

Skały nabierają tak intensywnych barw, że patrząc na zdjęcia ma się wrażenie, że nie mogło obyć się bez obróbki graficznej.

Bardziej niż fotografie, przypominają one impresjonistyczne malarstwo.

Ciężko uwierzyć, że w naturalny sposób, mogło powstać coś tak pięknego. Jak by wszystkie barwy kamieni z całego świata zgromadzono w jednym miejscu.

Koniecznie trzeba zobaczyć to na własne oczy.

tęczowe góry

Góry te stały się szybko dużą atrakcją turystyczną. Cały czas powstają nowe drogi umożliwiające w łatwiejszy sposób zwiedzanie tych niesamowitych formacji skalnych.

Aby dostać się do parku najlepiej z Pekinu polecieć do Jiayuguan, a następnie autokarem udać się do Zhangye. Stamtąd do tych niesamowitych miejsc jest około 15km.

W okolicach tych kolorowych gór przebiegał Jedwabny Szlak.

W 2010 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisanych zostało 6 krajobrazów tego niesamowitego parku.

 


 

10 faktów, których nie wiedziałeś o Makau

10 faktów, których nie wiedziałeś o Makau

Makau jest znane opinii publicznej jako drugie Las Vegas, ale to miasto (lub region administracyjny, jak się powszechnie uważa) ma wiele innych ciekawych cech. W poniższym tekście opowiemy o tych najbardziej imponujących.

Szanghaj ciekawostki

Szanghaj ciekawostki

Szanghaj to największe miasto na świecie. Znajduje się przy ujściu rzeki Jangcy w Chinach. Powierzchnia: 6 341 km² (metropolia: 14 922,7 km²). Populacja w 2020 roku: 24 870 000 (metropolia: 41 354 000)