tęczowe góry

Lokalicacja:
Chiny, Zhangye.


Tęczowe góry są to niesamowite skały powstałe z czerwonego piaskowca i różnych minerałów, zajmujące obszar około 300 kilometrów kwadratowych.

Znajdują się na terenie Geologicznego Parku w prowincji Gansu w Chinach.

tęczowe góry

Działania wiatru, deszczu, ruchy płyt tektonicznych, oraz procesy utleniania przez 24 miliony lat doprowadziły do stworzenia niesamowitych, nieregularnych kształtów, naturalnych filarów, wież, wąwozów, dolin i wodospadów.

Mienią się one wszystkimi kolorami tęczy.

Patrząc na nie ma się wrażenie, że góry spadają, a następnie wznoszą się niczym fale.

Występują wysokie strome szczyty, które wyglądają jak by zostały wycięte przez naturę.

Tęczowe góry najlepiej prezentują się chwilę po deszczu.

Widać wtedy niesamowity kontrast między zacienionym przez chmury obszarem, a miejscem gdzie zaczynają przebijać się promienie słońca.

Skały nabierają tak intensywnych barw, że patrząc na zdjęcia ma się wrażenie, że nie mogło obyć się bez obróbki graficznej.

Bardziej niż fotografie, przypominają one impresjonistyczne malarstwo.

Ciężko uwierzyć, że w naturalny sposób, mogło powstać coś tak pięknego. Jak by wszystkie barwy kamieni z całego świata zgromadzono w jednym miejscu.

Koniecznie trzeba zobaczyć to na własne oczy.

tęczowe góry

Góry te stały się szybko dużą atrakcją turystyczną. Cały czas powstają nowe drogi umożliwiające w łatwiejszy sposób zwiedzanie tych niesamowitych formacji skalnych.

Aby dostać się do parku najlepiej z Pekinu polecieć do Jiayuguan, a następnie autokarem udać się do Zhangye. Stamtąd do tych niesamowitych miejsc jest około 15km.

W okolicach tych kolorowych gór przebiegał Jedwabny Szlak.

W 2010 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wpisanych zostało 6 krajobrazów tego niesamowitego parku.

 


 

China Zun ciekawostki

China Zun ciekawostki

China Zun to najwyższy budynek w Pekinie znajdujący się w centralnej dzielnicy biznesowej. Jego wysokość to 527,7 m. Ile trwała budowa China Zun?

Metro w Szanghaju ciekawostki

Metro w Szanghaju ciekawostki

Metro w Szanghaju jest aktualnie drugim największym systemem metra na świecie pod względem długości tras i liczby stacji. Ilu pasażerów rocznie obsługuje metro w Szanghaju?

Taipei 101 ciekawostki

Taipei 101 ciekawostki

Taipei 101 to obecnie trzeci najwyższy budynek na świecie. Zaprojektowany został przez firmę C.Y. Lee & partners. Budowa zakończona została w 2004 roku.

Kanton ciekawostki

Kanton ciekawostki

Kanton, znany także jako Guangzhou, jest jednym z najstarszych miast w Chinach. Jego historia sięga ponad 2200 lat, a jego nazwa pochodzi od „Guangdong”, co oznacza „szeroka wschodnia prowincja”.