Zamek chęciński
Znajduje się około 15 km od Kielc, w miejscowości Chęciny w województwie świętokrzyskim.
Zamek chęciński rozpoczęto budować pod koniec XIII wieku.
Powstał z kamienia na wzgórzu wznoszącym się 360 m n.p.m. (około 70 metrów powyżej miasta). Dzięki swojej lokalizacji, oraz wysokim, 9 metrowym murom, był niezwykle trudny do zdobycia.
Drzewa rosnące wokół zamku były regularnie karczowane, aby był on widoczny z dużej odległości.
Nie ma oficjalnych informacji, w którym dokładnie roku powstał ten zamek. Pewne jest jedynie to, że istniał już w 1307 roku. Władał w nim wtedy Władysław Łokietek.
Spełniał on funkcje gospodarcze, polityczne, oraz militarne. Ddwiedzali go możnowładcy i rycerze z małopolski i wielkopolski.
Pełnił ważną rolę w koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.
W 1318 roku przeniesiono do Chęcin skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej.
Po śmierci Władysława Łokietka władcą zamku został Kazimierz Wielki.
Dzięki licznym rozbudowom, zrobił z niego potężną królewską fortecę, niezdobytą przez ponad 250 lat. Przez długie lata pełnił on funkcję więzienia.
W XVI wieku zamek tracił coraz bardziej na swojej świetności. W czasie Rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 roku, uległ poważnemu zniszczeniu.
Co prawda udało się go po tym zdarzeniu odbudować, ale niestety nie miał już szans przetrwać najazdu Szwedów, oraz oddziałów Rakoczego.
Zamek został doszczętnie zniszczony. W 1707 roku opuścili go ostatni mieszkańcy.
W późniejszych latach zamek stopniowo rozbierany został przez miejscowych wieśniaków, którzy kamienie z murów obronnych wykorzystywali do budowy swoich domów.
Jedna z wież podczas 1 wojny światowej służyła Rosjanom za główny punkt obserwacyjny. Wtedy to podczas jednego z ataków uległa znacznemu uszkodzeniu.
Widok ze wzgorza zamkowego
![]() | ![]() |
Obecnie zamek nie jest w za dobrym stanie technicznym.
W niektórych miejscach widać stalowe liny podtrzymujące mury zamku przed zawaleniem.
Trwają prace nad jego remontem.
Odnowiony ma zostać skarbiec, w jednej z komnat ma powstać kawiarnia, oraz w dolnej części zbudowany zostanie amfiteatr.
Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 6 milionów złotych i zakończyć się jesienią 2014 roku.
Legenda o królowej Bonie
Po śmierci Zygmunta I Starego w zamku Chęcińskim mieszkała jego wdowa, królowa Bona.
Postanowiła ona uciec z całym swoim bogactwem do Włoch. Załadowali je na 24 wozy i wyruszono w drogę. Kosztowności było tak dużo, że pod ich ciężarem zawalił się most na Nidzie. Cały skarb wpadł do rzeki.
Wysłany prze Bonę posłaniec, który miał sprowadzić pomoc, nie został wpuszczony do zamku.
W ten sposób chciano, żeby chociaż część skarbu została w Polsce.
Wszystkie skarby zatonęły i nie zostały nigdy znalezione. Nie wiadomo w którym dokładnie miejscu doszło do tego wypadku.
Latem o północy podobno widać na zamku cienie królowej Bony zwanej Białą Damą, która szuka resztek swojego skarbu. Słychać również tętent kopyt jadącego na koniu posłańca.
Zwiedzanie
W sezonie 2013 obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania ze względu na prace remontowe.
Jednak mimo to, warto go odwiedzić. Zamek z zewnątrz również robi duże wrażenie.
Ciekawostki
1. Prowadzone w lipcu 2013 roku prace archeologiczne rzuciły nowe światło na historię zamku. Natknięto się na fundamenty nieznanej dotąd wieży.
2. Najbardziej znani więźniowie przetrzymywani w chęcińskim zamku to: Andrzej Wingold, Warcisław z Gotartowic, oraz Michał Kuchmeistr – przywódca krzyżacki.
3. O chęcińskim zamku pisali Stefan Żeromski, oraz Henryk Sienkiewicz. W ten sposób chcieli przekonać ludzi do sprawowania ochrony nad ruinami.
4. Na zamku znajduje się głęboka na ponad 100 m wykuta w skale studnia. Sięga ona poniżej poziomu doliny chęcińskiej. Znajdował się tam podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła, z którego korzystano podczas oblężenia.
5. Wchodząc na zamek kręta ścieżką przy stromych skałach można usłyszeć dźwięk przypominający tętent kopyt. W okół tego zjawiska krąży wiele legend.
6. W filmie “Pan Wołodyjowski” atak na Kamieniec Podolski jest tak naprawdę zdobywaniem zamku w Chęcinach.
7. W pogodny dzień z 20 metrowej wieży na zamku widać szczyty tatr.
Dodaj ciekawostkę
Odpowiedni hotel nad morzem dla dzieci
Hotel nad morzem dla dzieci we Władysławowie oferuje szereg atrakcji na świeżym powietrzu i wewnątrz obiektu. Do dyspozycji gości są: plac i sala zabaw, animacje, basen, strefa spa, sala wspinaczkowa, kort tenisowy.
Najpiękniejsze miejsca na Mazurach – 4 propozycje
Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o pięknie natury w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Zapraszamy Was do naszego zestawienia!
Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!
Kołobrzeg to idealne miejsce na urlop. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy nadmorskich klimatów, którzy chętnie spędzają wolny czas nad Bałykiem. Jest to popularny od lat kurort, w którym zdecydowanie nie można narzekać na nudę. Oprócz plaży i morza, na turystów czeka tu wiele interesujących atrakcji, spośród których wiele jest dostępnych przez okrągły rok. Nie każdy bowiem wie, ale Kołobrzeg możemy odwiedzić nie tylko w lecie, ale zagościć w jego progach przez cały rok, czemu dodatkowo sprzyja rozbudowana baza noclegowa o całorocznym charakterze.
Bełchatów – jakie atrakcje powinno się zwiedzić w tej miejscowości?
Bełchatów to miasteczko znajdujące się w obszarze łódzkim. Jest to centrum powiatu bełchatowskiego oraz gminy Bełchatów. Przemysłowa metropolia kojarzy się głównie z kopalni, elektrowni oraz krajobrazu narysowanego przemysłową aktywnością człowieka. Dlatego dla wielu podróżnych Bełchatów to nic więcej niż ogromna wyrwa w ziemi w Polsce. W miejscowości następują jednak zmiany i unowocześnienia, za których sprawą z czasem przyjeżdża tam coraz więcej turystów. W gronie odwiedzających bardzo często dostrzec można właścicieli firm, którzy zawierają umowy z miejscowymi firmami. Bełchatów jest więc świetnym celem zarówno dla szukających odpoczynku, jak i rekinów biznesu. Zobacz, jak możesz bez problemu znaleźć najpiękniejsze miejsca do relaksu, ale także znane w swojej branży firmy, które oferują najwyższej jakości produkty.
Najlepsze klocki hamulcowe do roweru
przegląd popularnych marek i modeli
Zobacz więcej na: mcsport.pl
Często odwiedzane:
Analfabetyzm
Islandia ciekawostki – część 2
Etiopia – TOP 10
São Paulo ciekawostki
Polska ciekawostki – część 4
Iran – TOP 10
Neapol ciekawostki
Stany Zjednoczone ciekawostki – część 2
Brazylia pytania i odpowiedzi
Zambia ciekawostki – część 2
Ciekawostki o 194 krajach świata
Analiza najciekawszych ciekawostek
Codziennie nowe paczki wiedzy
- 1.10.2020 - skolopendra ciekawostki
- 2.10.2020 - wątroba ciekawostki
- 3.10.2020 - piłka nożna ciekawostki
Armia:
- Ilość sprzętu wojskowego - czołgi
- Ilość żołnierzy i rezerwistów
- Posiadanie broni palnej
- Potencjał nuklearny
- Ranking najlepszych armii
- Wydatki na armię
Finanse:
Szkolnictwo