Zamek w Chęcinach

Znajduje się około 15 km od Kielc, w miejscowości Chęciny w województwie świętokrzyskim.

Zamek chęciński rozpoczęto budować pod koniec XIII wieku.

Powstał z kamienia na wzgórzu wznoszącym się 360 m n.p.m. (około 70 metrów powyżej miasta). Dzięki swojej lokalizacji, oraz wysokim, 9 metrowym murom, był niezwykle trudny do zdobycia.

Drzewa rosnące wokół zamku były regularnie karczowane, aby był on widoczny z dużej odległości.

Chęciny mapa

zamek w Chęcinach

Nie ma oficjalnych informacji, w którym dokładnie roku powstał ten zamek. Pewne jest jedynie to, że istniał już w 1307 roku. Władał w nim wtedy Władysław Łokietek.

Spełniał on funkcje gospodarcze, polityczne, oraz militarne. Ddwiedzali go możnowładcy i rycerze z małopolski i wielkopolski.

Pełnił ważną rolę w koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

W 1318 roku przeniesiono do Chęcin skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po śmierci Władysława Łokietka władcą zamku został Kazimierz Wielki.

Dzięki licznym rozbudowom, zrobił z niego potężną królewską fortecę, niezdobytą przez ponad 250 lat. Przez długie lata pełnił on funkcję więzienia.

zamek w Chęcinach

W XVI wieku zamek tracił coraz bardziej na swojej świetności. W czasie Rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 roku, uległ poważnemu zniszczeniu.

Co prawda udało się go po tym zdarzeniu odbudować, ale niestety nie miał już szans przetrwać najazdu Szwedów, oraz oddziałów Rakoczego.

Zamek został doszczętnie zniszczony. W 1707 roku opuścili go ostatni mieszkańcy.

W późniejszych latach zamek stopniowo rozbierany został przez miejscowych wieśniaków, którzy kamienie z murów obronnych wykorzystywali do budowy swoich domów.

Jedna z wież podczas 1 wojny światowej służyła Rosjanom za główny punkt obserwacyjny. Wtedy to podczas jednego z ataków uległa znacznemu uszkodzeniu.

Widok ze wzgorza zamkowego

zamek w Chęcinach zamek w Chęcinach

zamek w Chęcinach

Obecnie zamek nie jest w za dobrym stanie technicznym.

W niektórych miejscach widać stalowe liny podtrzymujące mury zamku przed zawaleniem.

Trwają prace nad jego remontem.

Odnowiony ma zostać skarbiec, w jednej z komnat ma powstać kawiarnia, oraz w dolnej części zbudowany zostanie amfiteatr.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 6 milionów złotych i zakończyć się jesienią 2014 roku.

Legenda o królowej Bonie

zamek w Chęcinach

Po śmierci Zygmunta I Starego w zamku Chęcińskim mieszkała jego wdowa, królowa Bona.

Postanowiła ona uciec z całym swoim bogactwem do Włoch. Załadowali je na 24 wozy i wyruszono w drogę. Kosztowności było tak dużo, że pod ich ciężarem zawalił się most na Nidzie. Cały skarb wpadł do rzeki.

Wysłany prze Bonę posłaniec, który miał sprowadzić pomoc, nie został wpuszczony do zamku.

W ten sposób chciano, żeby chociaż część skarbu została w Polsce.

Wszystkie skarby zatonęły i nie zostały nigdy znalezione. Nie wiadomo w którym dokładnie miejscu doszło do tego wypadku.

Latem o północy podobno widać na zamku cienie królowej Bony zwanej Białą Damą, która szuka resztek swojego skarbu. Słychać również tętent kopyt jadącego na koniu posłańca.

zamek w Chęcinach

Zwiedzanie

W sezonie 2013 obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania ze względu na prace remontowe.

Jednak mimo to, warto go odwiedzić. Zamek z zewnątrz również robi duże wrażenie.

zamek w Chęcinach

Ciekawostki

1. Prowadzone w lipcu 2013 roku prace archeologiczne rzuciły nowe światło na historię zamku. Natknięto się na fundamenty nieznanej dotąd wieży.


2. Najbardziej znani więźniowie przetrzymywani w chęcińskim zamku to: Andrzej Wingold, Warcisław z Gotartowic, oraz Michał Kuchmeistr – przywódca krzyżacki.


3. O chęcińskim zamku pisali Stefan Żeromski, oraz Henryk Sienkiewicz. W ten sposób chcieli przekonać ludzi do sprawowania ochrony nad ruinami.


4. Na zamku znajduje się głęboka na ponad 100 m wykuta w skale studnia. Sięga ona poniżej poziomu doliny chęcińskiej. Znajdował się tam podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła, z którego korzystano podczas oblężenia.

zamek w Chęcinach


5. Wchodząc na zamek kręta ścieżką przy stromych skałach można usłyszeć dźwięk przypominający tętent kopyt. W okół tego zjawiska krąży wiele legend.


6. W filmie “Pan Wołodyjowski” atak na Kamieniec Podolski jest tak naprawdę zdobywaniem zamku w Chęcinach.


7. W pogodny dzień z 20 metrowej wieży na zamku widać szczyty tatr.

Autor: MR, zdjęcia: MR

Zobacz również:

zagadkowe miejsca grafika

5 nieznanych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć

Na terenie Polski znajduje się wiele pięknych i zagadkowych miejsc, które paradoksalnie jeszcze nie przyciągają rzeszy turystów. Zachęcają malowniczym krajobrazem, dziką naturą i nietypową ofertą turystyczną. Poniżej przedstawione przykłady znajdują się w pięciu różnych częściach kraju, czy warto je odwiedzić?