Znajduje się około 15 km od Kielc, w miejscowości Chęciny w województwie świętokrzyskim.

Zamek chęciński rozpoczęto budować pod koniec XIII wieku.

Powstał z kamienia na wzgórzu wznoszącym się 360 m n.p.m. (około 70 metrów powyżej miasta). Dzięki swojej lokalizacji, oraz wysokim, 9 metrowym murom, był niezwykle trudny do zdobycia.

Drzewa rosnące wokół zamku były regularnie karczowane, aby był on widoczny z dużej odległości.

zamek w ChęcinachNie ma oficjalnych informacji, w którym dokładnie roku powstał ten zamek. Pewne jest jedynie to, że istniał już w 1307 roku. Władał w nim wtedy Władysław Łokietek.

Spełniał on funkcje gospodarcze, polityczne, oraz militarne. Ddwiedzali go możnowładcy i rycerze z małopolski i wielkopolski.

Pełnił ważną rolę w koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami.

W 1318 roku przeniesiono do Chęcin skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po śmierci Władysława Łokietka władcą zamku został Kazimierz Wielki.

Dzięki licznym rozbudowom, zrobił z niego potężną królewską fortecę, niezdobytą przez ponad 250 lat. Przez długie lata pełnił on funkcję więzienia.

zamek w ChęcinachW XVI wieku zamek tracił coraz bardziej na swojej świetności. W czasie Rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 roku, uległ poważnemu zniszczeniu.

Co prawda udało się go po tym zdarzeniu odbudować, ale niestety nie miał już szans przetrwać najazdu Szwedów, oraz oddziałów Rakoczego.

Zamek został doszczętnie zniszczony. W 1707 roku opuścili go ostatni mieszkańcy.

W późniejszych latach zamek stopniowo rozbierany został przez miejscowych wieśniaków, którzy kamienie z murów obronnych wykorzystywali do budowy swoich domów.

Jedna z wież podczas 1 wojny światowej służyła Rosjanom za główny punkt obserwacyjny. Wtedy to podczas jednego z ataków uległa znacznemu uszkodzeniu.

Widok ze wzgorza zamkowego

zamek w Chęcinachzamek w Chęcinach

zamek w ChęcinachObecnie zamek nie jest w za dobrym stanie technicznym.

W niektórych miejscach widać stalowe liny podtrzymujące mury zamku przed zawaleniem.

Trwają prace nad jego remontem.

Odnowiony ma zostać skarbiec, w jednej z komnat ma powstać kawiarnia, oraz w dolnej części zbudowany zostanie amfiteatr.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 6 milionów złotych i zakończyć się jesienią 2014 roku.

Legenda o królowej Bonie

zamek w ChęcinachPo śmierci Zygmunta I Starego w zamku Chęcińskim mieszkała jego wdowa, królowa Bona.

Postanowiła ona uciec z całym swoim bogactwem do Włoch. Załadowali je na 24 wozy i wyruszono w drogę. Kosztowności było tak dużo, że pod ich ciężarem zawalił się most na Nidzie. Cały skarb wpadł do rzeki.

Wysłany prze Bonę posłaniec, który miał sprowadzić pomoc, nie został wpuszczony do zamku.

W ten sposób chciano, żeby chociaż część skarbu została w Polsce.

Wszystkie skarby zatonęły i nie zostały nigdy znalezione. Nie wiadomo w którym dokładnie miejscu doszło do tego wypadku.

Latem o północy podobno widać na zamku cienie królowej Bony zwanej Białą Damą, która szuka resztek swojego skarbu. Słychać również tętent kopyt jadącego na koniu posłańca.

zamek w Chęcinach

Zwiedzanie

W sezonie 2013 obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania ze względu na prace remontowe.

Jednak mimo to, warto go odwiedzić. Zamek z zewnątrz również robi duże wrażenie.

zamek w Chęcinach

Ciekawostki

1. Prowadzone w lipcu 2013 roku prace archeologiczne rzuciły nowe światło na historię zamku. Natknięto się na fundamenty nieznanej dotąd wieży.

2. Najbardziej znani więźniowie przetrzymywani w chęcińskim zamku to: Andrzej Wingold, Warcisław z Gotartowic, oraz Michał Kuchmeistr – przywódca krzyżacki.

3. O chęcińskim zamku pisali Stefan Żeromski, oraz Henryk Sienkiewicz. W ten sposób chcieli przekonać ludzi do sprawowania ochrony nad ruinami.

4. Na zamku znajduje się głęboka na ponad 100 m wykuta w skale studnia. Sięga ona poniżej poziomu doliny chęcińskiej. Znajdował się tam podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła, z którego korzystano podczas oblężenia.

5. Wchodząc na zamek kręta ścieżką przy stromych skałach można usłyszeć dźwięk przypominający tętent kopyt. W okół tego zjawiska krąży wiele legend.

6. W filmie „Pan Wołodyjowski” atak na Kamieniec Podolski jest tak naprawdę zdobywaniem zamku w Chęcinach.

7. W pogodny dzień z 20 metrowej wieży na zamku widać szczyty tatr.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Ferie zimowe w hotelu w górach? Hotel medical spa zaprasza

Ferie zimowe w hotelu w górach? Hotel medical spa zaprasza

Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Polska jak co roku została podzielona już na kilka obszarów, w których dzieci i młodzież, będzie miała okazję skorzystać z zimowego wypoczynku od licznych szkolnych obowiązków. Zastanawiając się jak zagospodarować wolny czas w czasie zimy pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to weekend w SPA w górach.