grafika1

fot. Tormod Sandtorv / wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)

Lokalicacja:

Turkmenistan
, Derweze.


W malutkiej wiosce Derweze (zamieszkałej przez około 350 osób) na pustyni Kara-kum znajduje się krater, zwany przez miejscowych „wrota piekieł”.

Płonie on nieprzerwanie przez 42 lata.

W języku turkmeńskim słowo „derweze” oznacza „bramę”.

W 1971 roku radzieccy geolodzy podczas wiercenia uszkodzili strukturę podłoża która się osunęła tworząc dziurę o średnicy 70 metrów i 20 metrów głębokości, z której zaczął wydobywać się gaz.

Wspólnie podjęli decyzje że najlepszym rozwiązaniem będzie wypalenie tych szkodliwych dla środowiska oparów. Zakładając że nie potrwa to dłużej niż parę dni podłożyli ogień. Niestety mylili się. Gaz pali się do dzisiejszego dnia.

Nie mogli wiedzieć, że akurat w tym miejscu znajdują się jedno z największych na świecie złoży gazu.

grafika2

Ostry zapach palonej siarki czuć z dużej odległości.

Oficjalnie Turkmeńskie władzę nie przyznają się do tej pomyłki, twierdząc że krater ten jest pozostałością po uderzeniu meteorytu.

W kwietniu 2010 r. prezydent Turkmenistanu nakazał w jakiś sposób „załatać” tą dziurę, jednak do dzisiejszego dnia nie zostało to zrealizowane.

grafika3

fot. Rastapopulous  / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Dzięki temu jest możliwość zobaczenia tego niezwykłego miejsca na własne, oczy.

Stając na krawędzi można się poczuć tak, jak by zajrzało się do wnętrza wulkanu.

Aż się nie chce wierzyć w to co znajduje się pod nami, pod ziemią.

Opuszczając wioskę, udając się w bezkresną pustynię juz z daleka widać „wrota do piekła”. Zarówno w dzień jak i w nocy wygląda to niesamowicie.

grafika4

fot. Rastapopulous  / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Predjamski Grad

Predjamski Grad

Prediamski Grad jest to niesamowity zamek zbudowany w naturalnej jaskini. Rozciąga się z niego przepiękny widok na pobliskie rozległe doliny i malutkie wioski. Sama lokalizacja zamku aż zapiera dech w piersiach. Położony jest na zboczu zalesionej góry na której dostrzec można niewielkie wodospady

Salto Angel

Salto Angel

Jest to najwyższy wodospad na świecie. Całkowita jego wysokość to 979 metrów (807 m bezpośredniego spadu wody). Znajduję się w Narodowym Parku Canaima, w regionie Gran Sabana w Wenezueli

Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel

Jest to drugie po Paryżu najpopularniejsze miejsce we Francji. Rocznie odwiedza je ponad 3 miliony turystów.

Neuschwanstein

Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpiękniejszych zamków na świecie, oraz jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech.