Wrota piekieł

fot. Tormod Sandtorv / wikipedia.org (CC BY-SA 2.0)
Lokalicacja:
Turkmenistan, Derweze.
W malutkiej wiosce Derweze (zamieszkałej przez około 350 osób) na pustyni Kara-kum znajduje się krater, zwany przez miejscowych „wrota piekieł”.
Płonie on nieprzerwanie przez 42 lata.
W języku turkmeńskim słowo „derweze” oznacza „bramę”.
W 1971 roku radzieccy geolodzy podczas wiercenia uszkodzili strukturę podłoża która się osunęła tworząc dziurę o średnicy 70 metrów i 20 metrów głębokości, z której zaczął wydobywać się gaz.
Wspólnie podjęli decyzje że najlepszym rozwiązaniem będzie wypalenie tych szkodliwych dla środowiska oparów. Zakładając że nie potrwa to dłużej niż parę dni podłożyli ogień. Niestety mylili się. Gaz pali się do dzisiejszego dnia.
Nie mogli wiedzieć, że akurat w tym miejscu znajdują się jedno z największych na świecie złoży gazu.
Ostry zapach palonej siarki czuć z dużej odległości.
Oficjalnie Turkmeńskie władzę nie przyznają się do tej pomyłki, twierdząc że krater ten jest pozostałością po uderzeniu meteorytu.
W kwietniu 2010 r. prezydent Turkmenistanu nakazał w jakiś sposób „załatać” tą dziurę, jednak do dzisiejszego dnia nie zostało to zrealizowane.

fot. Rastapopulous / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)
Dzięki temu jest możliwość zobaczenia tego niezwykłego miejsca na własne, oczy.
Stając na krawędzi można się poczuć tak, jak by zajrzało się do wnętrza wulkanu.
Aż się nie chce wierzyć w to co znajduje się pod nami, pod ziemią.
Opuszczając wioskę, udając się w bezkresną pustynię juz z daleka widać „wrota do piekła”. Zarówno w dzień jak i w nocy wygląda to niesamowicie.

fot. Rastapopulous / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)
26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku
20 ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
16 ciekawostek o armii Salwadoru
Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
10 ciekawostek o sporcie na Jamajce
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.
28 ciekawostek o historii Meksyku
Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
20 ciekawostek o społeczeństwie Senegalu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Senegalu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).