Walka kogutów

nieznane sporty

kogut

Walki kogutów odbywały się w większości krajów na świecie.

Obecnie jest to jedna z najbardziej popularnych form hazardu w Ameryce Łacińskiej i Azji.

W wielu kulturach była to forma rytuału religijnego. Wierzono, że rozlew koguciej krwi uspakaja złe duchy.

W dzisiejszych czasach sport ten zszedł do „podziemia”. Mimo że prawie wszędzie jest zakazany, odbywają się nielegalne walki, które są doskonałą okazją do zarobienia sporych pieniędzy.

W Azji ten sport najbardziej popularny jest w Indonezji i Kambodży. Zarówno pojedynki, jak i obstawianie są całkowicie legalne.

Wiele tradycyjnych świąt zaczyna się właśnie od walk kogutów. Również jest to częsta atrakcja organizowana podczas ślubów i pogrzebów.

Każdego koguta przed walką trzyma są w bambusowym koszu z którego nie może uciec, przez co staje się agresywny.

Arena do walk jest w kształcie kwadratu, bądź koła o powierzchni około 5 m2.

Walczą ze sobą „zawodnicy” o podobnej wadze i rozmiarze. Aby lało się dużo krwi dodatkowo zakładane są ostrza, nazywane często śmiertelnym pazurem, na jedną z nóg kogutów.

Dla lepszego obserwowania odniesionych ran, piersi kogutów są wygolone. Czas pojedynku to 10 minut, jednak przeważnie kończą się przed czasem. Niestety, co jest do przewidzenia, bardzo często kończą się śmiercią jednego z zawodników.

Zwycięzca jest niesiony na rękach właściciela wokół „ringu”. A przegrany? No cóż, ląduje w garnku. Głowa jego trafia do wygranego, a noga na której przyczepione jest ostrze, do przegranego.

Pokonani trenerzy podchodzą do tego bardzo emocjonalnie. Wygrana jest sprawą honoru. Przegrana oznacza wręcz utratę godności. Kogut w Indonezji to wręcz symbol męskiego ego.

Trening koguta trwa przeważnie około roku czasu. Aby mógł wykonywać wyższe skoki przez cały okres przygotowawczy, do nóg przyczepione ma ciężarki.

Dobrze wyszkolony kogut może kosztować nawet 300 $. Trener na jedne zawody zabiera minimum 3 koguty.

W Kambodży pierwsze wzmianki o tym sporcie odkryto na płaskorzeźbach w świątyni Angkor Wat, pochodzące z przed ponad 1000 lat.

W kraju tym od zawsze rolnicy po zachodzie słońca umilali sobie czas na walkach różnych zwierząt. Walczyły ze sobą nie tylko koguty, ale i krowy, owady, a nawet niektóre gatunki ryb.

Wyniki zawodów często opisywane są w lokalnych gazetach, a obecnie prowadzone są nawet transmisje telewizyjne pojedynków.

W 2007 roku odbyły się pierwsze w Kambodży Mistrzostwa Walk Kogutów. Zwycięzca otrzymał samochód, za drugie miejsce przyznany był motor a za trzecie 1000$.

Ciekawostki

1. Wiele osób twierdzi że walki kogutów są najstarszym spotem na świecie powstałym 6000 lat temu w Persji.


2. Najstarszy odkryty wizerunek walczącego koguta znajduje się na pieczęci Jaazaniaha, pochodzącej z VI wieku p.n.e.


3. W wielu azjatyckich krajach, walki kogutów są tak popularne jak baseball i futbol amerykański w Stanach Zjednoczonych.


4. Sport ten jest legalny w Hiszpanii na Wyspach kanaryjskich i w Andaluzji.

Siłowanie na rękę

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa jest to sport łączący akrobatykę rowerową z piłką nożną.

Fistball

Fistball

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.