5 sposobów na efektywną naukę

nauka, porady

efektywna naukaMasz do nauki sporą część materiału, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Trzykrotnie czytasz jeden tekst i nie możesz zapamiętać żadnej informacji? Mamy na to sposób. Nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Poniżej podpowiadamy jak uczyć się szybko i skutecznie.

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim podejściu. Jeśli chcesz uczyć się efektywniej powinieneś zwrócić uwagę na:

  • motywację – znajdź powód dla którego to robisz. Musisz zdać trudny egzamin albo czeka Cię test kwalifikacyjny? Przywołaj w wyobraźni obraz uczucia, które Cię ogarnie w momencie osiągnięcia celu i niech to motywuje Cię do nauki. Dobry nastrój zwiększa efektywność umysłu!
  • koncentrację – zadbaj o swoje miejsce pracy. Powinno być wygodne i nie zawierać rozpraszających przedmiotów. Odłóż telefon i wyłącz komputer. Wyznacz sobie czas na naukę i skrupulatnie go pilnuj.
  • nie popadaj w panikę – jeśli zabrałaś się do nauki za późno to nie załamuj rąk. Negatywne myśli nie sprzyjają koncentracji. Głęboko odetchnij i wyobraź sobie swoje szczęśliwe miejsce. Jeśli to konieczne zrób sobie drzemkę i naładuj baterię. Odprężona? To do dzieła!

5 metod skutecznej nauki:

  1. Twórz mapy myśli – to graficzny obraz treści, który pomoże Ci szybciej zapamiętać najważniejsze informacje. W centrum mapy umieść słowa klucze, a następnie strzałkami zaznacz powiązania pomiędzy zjawiskami i pojęciami. Pamiętaj, że musisz przy tym dobrze zrozumieć te zależności. Używaj kolorów, a zobaczysz, że całość przedstawiona w ten sposób zmieni się w przyjemną notatkę, na którą tylko rzucisz okiem i przypomnisz sobie, czego dotyczy.
  2. Zadbaj o częste powtórki – aby szybko się czegoś nauczyć, musisz to często powtarzać. Ludzki mózg zaczyna zapominać informacje już podczas pierwszej godziny po zakończeniu nauki. Aby tego uniknąć, każdy następny cykl rozpocznij powtórką tego, czego nauczyłaś się ostatnio. Stosując tą zasadę zobaczysz, że mózg szybko przyswoi naukę i zobaczysz ile zapamiętałaś!
  3. Zwracaj uwagę na wyróżnione elementy – wszelkie tabelki, wykresy czy wytłuszczone elementy w tekście często zawierają najważniejsze informacje. Jeśli skupiasz się tylko na głównym tekście, często mogą Ci one umknąć, a w rzeczywistości są bardzo pomocne również w czasie powtórek.
  4. Zaznaczaj najważniejsze informacje – podkreślaj i rób notatki na marginesach. Książka jest dla Ciebie, więc nie obawiaj się tego. Kiedy znów do niej zajrzysz, zaznaczony fragment od razu rzuci Ci się w oczy. Wystarczy przejrzenie własnych zapisków, a na pewno od razu przypomnisz sobie swoje skojarzenia i informacje, których dotyczą.
  5. Stosuj mnemotechnikę – te techniki pomagają skutecznie zapamiętywać i przyswajać wiadomości, a ponadto rozwijają pamięć. Wykorzystują one trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnię. Ich przykładem jest np. nauka na rymy, akronimy czy układy skojarzeniowe.

Pomóż swojemu organizmowi lepiej przyswajać informację i zadbaj o odpowiednią suplementację. Z suplementem na koncentracje i pamięć od WIMIN podkręcisz umiejętność głębokiego skupienia, ale również dodasz sobie energii, odporności i blasku swojej skórze.

Źródło: Wimin – suplementy dla kobiet

Antigua i Barbuda armia

Antigua i Barbuda armia

Zbiór informacji i ciekawostek o armii Antigui i Barbudy (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

Polska edukacja

Polska edukacja

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Polsce (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).

Bahamy historia

Bahamy historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Bahamów (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Bhutan społeczeństwo

Bhutan społeczeństwo

Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Bhutanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).