5 sposobów na efektywną naukę

nauka, porady

efektywna naukaMasz do nauki sporą część materiału, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Trzykrotnie czytasz jeden tekst i nie możesz zapamiętać żadnej informacji? Mamy na to sposób. Nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Poniżej podpowiadamy jak uczyć się szybko i skutecznie.

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim podejściu. Jeśli chcesz uczyć się efektywniej powinieneś zwrócić uwagę na:

  • motywację – znajdź powód dla którego to robisz. Musisz zdać trudny egzamin albo czeka Cię test kwalifikacyjny? Przywołaj w wyobraźni obraz uczucia, które Cię ogarnie w momencie osiągnięcia celu i niech to motywuje Cię do nauki. Dobry nastrój zwiększa efektywność umysłu!
  • koncentrację – zadbaj o swoje miejsce pracy. Powinno być wygodne i nie zawierać rozpraszających przedmiotów. Odłóż telefon i wyłącz komputer. Wyznacz sobie czas na naukę i skrupulatnie go pilnuj.
  • nie popadaj w panikę – jeśli zabrałaś się do nauki za późno to nie załamuj rąk. Negatywne myśli nie sprzyjają koncentracji. Głęboko odetchnij i wyobraź sobie swoje szczęśliwe miejsce. Jeśli to konieczne zrób sobie drzemkę i naładuj baterię. Odprężona? To do dzieła!

5 metod skutecznej nauki:

  1. Twórz mapy myśli – to graficzny obraz treści, który pomoże Ci szybciej zapamiętać najważniejsze informacje. W centrum mapy umieść słowa klucze, a następnie strzałkami zaznacz powiązania pomiędzy zjawiskami i pojęciami. Pamiętaj, że musisz przy tym dobrze zrozumieć te zależności. Używaj kolorów, a zobaczysz, że całość przedstawiona w ten sposób zmieni się w przyjemną notatkę, na którą tylko rzucisz okiem i przypomnisz sobie, czego dotyczy.
  2. Zadbaj o częste powtórki – aby szybko się czegoś nauczyć, musisz to często powtarzać. Ludzki mózg zaczyna zapominać informacje już podczas pierwszej godziny po zakończeniu nauki. Aby tego uniknąć, każdy następny cykl rozpocznij powtórką tego, czego nauczyłaś się ostatnio. Stosując tą zasadę zobaczysz, że mózg szybko przyswoi naukę i zobaczysz ile zapamiętałaś!
  3. Zwracaj uwagę na wyróżnione elementy – wszelkie tabelki, wykresy czy wytłuszczone elementy w tekście często zawierają najważniejsze informacje. Jeśli skupiasz się tylko na głównym tekście, często mogą Ci one umknąć, a w rzeczywistości są bardzo pomocne również w czasie powtórek.
  4. Zaznaczaj najważniejsze informacje – podkreślaj i rób notatki na marginesach. Książka jest dla Ciebie, więc nie obawiaj się tego. Kiedy znów do niej zajrzysz, zaznaczony fragment od razu rzuci Ci się w oczy. Wystarczy przejrzenie własnych zapisków, a na pewno od razu przypomnisz sobie swoje skojarzenia i informacje, których dotyczą.
  5. Stosuj mnemotechnikę – te techniki pomagają skutecznie zapamiętywać i przyswajać wiadomości, a ponadto rozwijają pamięć. Wykorzystują one trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnię. Ich przykładem jest np. nauka na rymy, akronimy czy układy skojarzeniowe.

Pomóż swojemu organizmowi lepiej przyswajać informację i zadbaj o odpowiednią suplementację. Z suplementem na koncentracje i pamięć od WIMIN podkręcisz umiejętność głębokiego skupienia, ale również dodasz sobie energii, odporności i blasku swojej skórze.

Źródło: Wimin – suplementy dla kobiet

Tłumaczenia na angielski – kiedy warto zatrudnić tłumacza?

Tłumaczenia na angielski – kiedy warto zatrudnić tłumacza?

Biura tłumaczeń znajdują się już w każdym mieście i w każdej dzielnicy. Dodatkowo internet sprawił, że nawet wówczas, gdy nie ma się bezpośredniego dostępu do tłumacza, można skorzystać z jego usługi online. W niektórych sytuacjach życiowych potrzebny jest również tłumacz przysięgły danego języka, do niego także większość mieszkańców miast i wsi ma łatwy dostęp. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto zatrudnić tłumacza oraz jak to zrobić.

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Jak zdrowo jeść w czasie wakacji?

Wakacje za pasem, a jak wakacje to i urlop! Słońce, czas wolny, pyszne jedzenie i zimne picie to właśnie to co kojarzy nam się z latem. Nie po to jednak dbamy o naszą sylwetkę cały rok, by w okresie wakacyjnym zaprzepaścić to objadaniem się bez umiaru niezdrowym jedzeniem.

Co zabrać na narty

Co zabrać na narty

Nim postawisz pierwsze kroki na stok narciarski, sprawdź co zabrać na narty. Warto odbyć kursy przygotowawcze do niezapomnianych chwil.

5 sposobów na efektywną naukę

5 sposobów na efektywną naukę

Masz do nauki sporą część materiału, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Trzykrotnie czytasz jeden tekst i nie możesz zapamiętać żadnej informacji? Mamy na to sposób. Nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Poniżej podpowiadamy jak uczyć się szybko i skutecznie.