5 sposobów na efektywną naukę

nauka, porady

efektywna naukaMasz do nauki sporą część materiału, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Trzykrotnie czytasz jeden tekst i nie możesz zapamiętać żadnej informacji? Mamy na to sposób. Nauka wcale nie musi być czasochłonna i nużąca. Poniżej podpowiadamy jak uczyć się szybko i skutecznie.

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim podejściu. Jeśli chcesz uczyć się efektywniej powinieneś zwrócić uwagę na:

  • motywację – znajdź powód dla którego to robisz. Musisz zdać trudny egzamin albo czeka Cię test kwalifikacyjny? Przywołaj w wyobraźni obraz uczucia, które Cię ogarnie w momencie osiągnięcia celu i niech to motywuje Cię do nauki. Dobry nastrój zwiększa efektywność umysłu!
  • koncentrację – zadbaj o swoje miejsce pracy. Powinno być wygodne i nie zawierać rozpraszających przedmiotów. Odłóż telefon i wyłącz komputer. Wyznacz sobie czas na naukę i skrupulatnie go pilnuj.
  • nie popadaj w panikę – jeśli zabrałaś się do nauki za późno to nie załamuj rąk. Negatywne myśli nie sprzyjają koncentracji. Głęboko odetchnij i wyobraź sobie swoje szczęśliwe miejsce. Jeśli to konieczne zrób sobie drzemkę i naładuj baterię. Odprężona? To do dzieła!

5 metod skutecznej nauki:

  1. Twórz mapy myśli – to graficzny obraz treści, który pomoże Ci szybciej zapamiętać najważniejsze informacje. W centrum mapy umieść słowa klucze, a następnie strzałkami zaznacz powiązania pomiędzy zjawiskami i pojęciami. Pamiętaj, że musisz przy tym dobrze zrozumieć te zależności. Używaj kolorów, a zobaczysz, że całość przedstawiona w ten sposób zmieni się w przyjemną notatkę, na którą tylko rzucisz okiem i przypomnisz sobie, czego dotyczy.
  2. Zadbaj o częste powtórki – aby szybko się czegoś nauczyć, musisz to często powtarzać. Ludzki mózg zaczyna zapominać informacje już podczas pierwszej godziny po zakończeniu nauki. Aby tego uniknąć, każdy następny cykl rozpocznij powtórką tego, czego nauczyłaś się ostatnio. Stosując tą zasadę zobaczysz, że mózg szybko przyswoi naukę i zobaczysz ile zapamiętałaś!
  3. Zwracaj uwagę na wyróżnione elementy – wszelkie tabelki, wykresy czy wytłuszczone elementy w tekście często zawierają najważniejsze informacje. Jeśli skupiasz się tylko na głównym tekście, często mogą Ci one umknąć, a w rzeczywistości są bardzo pomocne również w czasie powtórek.
  4. Zaznaczaj najważniejsze informacje – podkreślaj i rób notatki na marginesach. Książka jest dla Ciebie, więc nie obawiaj się tego. Kiedy znów do niej zajrzysz, zaznaczony fragment od razu rzuci Ci się w oczy. Wystarczy przejrzenie własnych zapisków, a na pewno od razu przypomnisz sobie swoje skojarzenia i informacje, których dotyczą.
  5. Stosuj mnemotechnikę – te techniki pomagają skutecznie zapamiętywać i przyswajać wiadomości, a ponadto rozwijają pamięć. Wykorzystują one trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnię. Ich przykładem jest np. nauka na rymy, akronimy czy układy skojarzeniowe.

Pomóż swojemu organizmowi lepiej przyswajać informację i zadbaj o odpowiednią suplementację. Z suplementem na koncentracje i pamięć od WIMIN podkręcisz umiejętność głębokiego skupienia, ale również dodasz sobie energii, odporności i blasku swojej skórze.

Źródło: Wimin – suplementy dla kobiet

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo