Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

artykuły, porady, zdrowie

błąd lekarza

Chyba każdemu zdarzyło się czasem doświadczyć lub chociaż słyszeć o sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował pacjenta jako zdrowego, podczas gdy było odwrotnie lub, gdy orzekł chorobę, której w gruncie rzeczy nie było. Można też usłyszeć o leczeniu zdrowego zęba tylko dlatego, że został pomylony z tym obok z próchnicą. Bywa i gorzej, jeśli operuje się zdrowe organy.

Niezależnie od tego, czy błędy wynikają z niedbalstwa, błędnego rozumowania czy nadmiernej pewności siebie lekarza, jeśli doprowadziły u pacjenta do negatywnych skutków, ma on prawo do odszkodowania.

Błąd medyczny – jakie zdarzenia uprawniają do odszkodowania?

O jedną, spójną definicję błędu medycznego trudno. Najogólniej można powiedzieć o nim, jako o zdarzeniu związanym z naruszeniem przez lekarza obowiązujących i odnoszących się do najnowszej wiedzy naukowej i praktyki procedur. Zła diagnoza lekarska w UK wobec cudzego zdrowia i życia jest odpowiedzialnością personelu medycznego i powinno wiązać się z konsekwencjami. Jeśli chodzi o rodzaje błędów lekarskich, wyróżnia się błędy diagnostyczne, terapeutyczne, techniczne i organizacyjne.

  • Błędy diagnostyczne to te związane z postawieniem nieprawidłowego rozpoznania u pacjenta lub nierozpoznaniem choroby, która w gruncie rzeczy była.
  • Błędy terapeutyczne często wynikają z tych diagnostycznych, bo polegają na wdrożeniu nieprawidłowego leczenia lub skierowaniu na zabieg, który okazuje się niepotrzebny. Tu zaliczamy też niepouczenie pacjenta o zasadach stosowania leków czy przedłużanie porodu siłami natury, gdy są wskazania do cesarskiego cięcia.
  • Błąd techniczny dotyczy nieprawidłowego wykonania zabiegu chirurgicznego, pomylenia tożsamości pacjentów, pozostawienia przyrządów w ciele pacjenta.
  • Błąd organizacyjny dotyczy sytuacji zagubienia dokumentacji pacjenta, nieprawidłowego jej prowadzenia, zaniedbania dotyczącego uzupełniania zapasów leków czy nieposiadania odpowiedniego i sprawnego sprzętu.
  • Odszkodowanie za błąd medyczny w UK

    W Wielkiej Brytanii, aby można było domagać się odszkodowania za błąd medyczny, musi wystąpić jedno z następujących działań:

    • Musi zostać postawiona błędna diagnoza lub również błędnie stwierdzony jest jej brak
    • Dochodzi do błędu podczas zabiegu lub operacji chirurgicznej
    • Pacjent nie zostaje poinformowany o ryzyku związanym z leczeniem
    • Wdrożone zostaje nieprawidłowe leczenie lub dawkowanie
    • Zostają podane niewłaściwe leki

    Na tym nie koniec, bowiem w UK obowiązuje też zasada 4D, które oznaczają 4 przesłanki umożliwiające ubieganie się o odszkodowanie. Są to:

    • Duty – oznaczające, że do zdarzenia doszło w trakcie oficjalnej wizyty w placówce medycznej lub pobycie w szpitalu
    • Dereliction – do błędu medycznego doszło w wyniku nieprzestrzegania i standardów, których przestrzegania można było oczekiwać od personelu
    • Damages – pojawia się pogorszenie stanu zdrowia lub dodatkowe cierpienie w efekcie pomyłki
    • Direct Cause – należy stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między błędem a konsekwencjami

    Bywa to bardzo trudne, by powiązać negatywny stan zdrowia pacjenta z postępowaniem lekarza czy personelu medycznego. Dlatego sprawy odszkodowawcze tego typu trwają najdłużej. Pamiętajmy, że uzyskanie odszkodowania jest możliwe, ale z reguły po 3 latach sprawy się przedawniają. Co więcej, efekty błędów medycznych czasem dają o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Oznacza to, że w takich sprawach szczególnie należy się zwrócić o pomoc do renomowanej kancelarii odszkodowawczej.

    materiał zewnętrzny

    Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

    Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

    Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.

    Korzyści z inwestowania w złoto

    Korzyści z inwestowania w złoto

    Inwestowanie w złoto od wieków było uważane za bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W obliczu zmieniających się warunków rynkowych, korzyści z inwestowania w ten cenny metal są niezaprzeczalne.

    Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

    Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

    Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak technologia może pomóc nam w walce z globalnym ociepleniem? Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań są pompy ciepła, które zyskują coraz większą popularność. W tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób pompy ciepła mogą przyczyniać się do ochrony naszego klimatu, zmniejszając emisję CO2, oszczędzając energię i promując zrównoważony rozwój. Czy jesteś gotów na podróż w przyszłość technologii na rzecz klimatu? Zapraszam do lektury!

    Który model smartfona Samsung Galaxy wybrać w 2024 roku?

    Który model smartfona Samsung Galaxy wybrać w 2024 roku?

    Wybór nowego smartfona zazwyczaj nie należy do łatwych decyzji. Ogromna liczba nowych modeli oferowanych przez znanych producentów może dodatkowo utrudniać sprawę. Miłośnicy Androida najczęściej jednak sięgają po dobrze znane i cieszące się świetną opinią smartfony Samsung z flagowej serii Galaxy. Dziś podpowiadamy, który model warto zakupić w 2024 roku!

    Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

    Sprawdź: www.misjatravel.pl


    Często odwiedzane:


    Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


    Quizy o 194 krajach świata


    Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


    Rezerwy złotaFinanse:


    Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo