Aktywność zimą? Czemu nie!

porady, Rekreacja, sport, zdrowie

sport zimą

Zima nie wszystkim kojarzy się ze wzmożona aktywnością. Ileż razy słyszeliśmy od rodziny, znajomych, a nawet sami narzekaliśmy na dodatkowe kilogramy. Gorąca czekolada, słodkie przysmaki, świąteczna uczta, a może właśnie dojadanie resztek po niej, sprzyja odkładaniu się zdecydowanie niepożądanej tkanki tłuszczowej. Zimno oraz ponura zimowa aura utrudniają spacery, chętniej korzystamy z komunikacji publicznej. Co zatem robić, aby nie pozwolić sobie na przyrost masy, a tym samym zadbać o serce, układ trawienny i ogólny dobrostan organizmu?

Znajdź coś dla siebie

Najważniejszą sprawą jest wybór sportu odpowiedniego dla siebie. Nie każdy z nas będzie w stanie zaangażować się w aktywność wyczynową, wymagającą wzmożonego wysiłku, a przede wszystkim wysokiej sprawności fizycznej. Najważniejsze, żeby nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Należy ocenić swoje możliwości, w oparciu o dotychczasowe doświadczenie, a przede wszystkim o aktualna kondycję fizyczną. Szkoda byłoby zniechęcić się na starcie, stawiając przed sobą zbyt wymagające cele. Wysiłek powinien być przyjemnością, stawiać osiągalne wyzwania, pozwalać na relaks. Jeśli każda podjęta aktywność będzie się kojarzyć wyłącznie z wycieńczającym pędem, na pewno nie uda się jej utrzymać wystarczająco długo, by poprawić swoje ogólne samopoczucie. Nie trzeba wiele, aby bardziej o siebie zadbać. Wystarczy wyznaczyć sobie kilka przyjemnych ścieżek spacerowych, zmienić plany ze spokojnego oglądania seriali na wypady do podmiejskich lasków. Wystarczy wyposażyć się w wygodne i ciepłe odzienie, niekoniecznie sportowe. Trzeba również zadbać o wygodę i bezpieczeństwo, inwestując w komfortowe buty – odporne na wilgoć, z grubą podeszwą oraz zapobiegające poślizgom. Na dobre buty trekkingowe męskie i żeńskie warto wygospodarować w budżecie miejsce.

Zaplanuj sobie urlop

Na zimowe miesiące z utęsknieniem czekają zapaleni narciarze i snowboardziści. Ośnieżone stoki, ogromne połacie terenu, slalom między słupkami i widoki wysokich gór i lasów niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Polska zima rzadko nas jednak rozpieszcza opadami z jednoczesnym mrozem. Miłośnicy białego szaleństwa wybierają wyjazdy zagraniczne na zachód, bliżej bądź dalej, aby w Alpach cieszyć się grubą warstwą śniegu. Coraz więcej biur podróży organizuje wyjazdy w czasie ferii. Takie wyjazdy zawsze stawiają przed przyszłymi turystami wiele znaków zapytania. Poza klasycznymi rozterkami, związanymi z samą sytuacją podróży, jak wybranie najkorzystniejszej oferty, a potem zadbanie o stosowne dokumenty, rozważania na temat ubezpieczenia, selekcja najpotrzebniejszych przedmiotów do bagażu dochodzi jeszcze kwestia ubioru. Narciarzy czeka zaopatrzenie się w sportowe, ciepłe ubrania: kurtki narciarskie i snowboardowe, bieliznę termiczną, odpowiednie ocieplane spodnie, dodatki, takie jak rękawice, szaliki i czapki. Dodatkowo trzeba zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie i narzędzia do konserwacji sprzętu. I choć taki wyjazd stawia przed podróżnymi mnóstwo wyzwań, warto podjąć ten wysiłek, by czerpać z odpoczynku pełną piersią.

Nie samym sportem

Zimą, z powodu gorszej pogody, a przede wszystkim z braku słońca, różne dolegliwości mocniej dają się nam we znaki. Kręgosłup czuć trochę bardziej, znikający w trakcie gorących wakacji ból nóg powraca ze zdwojoną siłą, częściej również odczuwamy ogólną senność. Niejeden z nas o podjęciu aktywności będzie myślał raczej z sarkastycznym uśmieszkiem, niż z zapałem. Zapewne przeciwko zwiększaniu aktywności fizycznej w okresie zimowym przemówi również argument o pogarszającej się przejściowo jakości powietrza. Nie każdy lubi zabezpieczać się dodatkowo maseczką, szczególnie, że te negatywnie kojarzą się z trudnym i dla wielu bolesnym okresem pandemii. W takich razach dbałość o siebie można ograniczyć do własnych czterech kątów. Internet oferuje mnogość filmików instruktażowych dla ćwiczących na różnych poziomach zaawansowania. Bardziej lub mniej znani trenerzy pokażą, jak bezpiecznie i bez dodatkowego sprzętu pracować nad formą. Ci, którzy nie czują się na siłach podejmować samodzielnej aktywności w domu, mogą zacząć od ćwiczeń relaksacyjnych przy użyciu różnych metod, takich jak piłki rehabilitacyjne, olejki eteryczne czy kąpiele.

Zima nie musi być ani nudna, ani ciężka. Przy odrobinie kreatywności i dobrego humoru można ją doskonale wykorzystać na rzeczy, które w przeładowane aktywnościami lata i wiosny są niemożliwe do zrealizowania. Nie warto czekać z dbaniem o siebie! Zmiany na lepsze i planowanie najlepszych chwil warto zacząć już teraz.

materiał zewnętrzny

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Przygotowanie romantycznej randki, atrakcji dla znajomych lub rodziny albo po prostu wycieczki, która zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zdecydujesz się na rejs statkiem. To wyjątkowo ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, szczególnie w otoczeniu pięknej, wodnej okolicy.

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami należy do jednych z obowiązków każdego opiekuna. Choć samo ukąszenie przez pasożyta nie należy do szczególnie dotkliwych, prawdziwym problemem są choroby odkleszczowe. Co roku babeszjoza zbiera krwawe żniwa wśród czworonogów. Jak więc skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo