Aktywność zimą? Czemu nie!

porady, Rekreacja, sport, zdrowie

sport zimą

Zima nie wszystkim kojarzy się ze wzmożona aktywnością. Ileż razy słyszeliśmy od rodziny, znajomych, a nawet sami narzekaliśmy na dodatkowe kilogramy. Gorąca czekolada, słodkie przysmaki, świąteczna uczta, a może właśnie dojadanie resztek po niej, sprzyja odkładaniu się zdecydowanie niepożądanej tkanki tłuszczowej. Zimno oraz ponura zimowa aura utrudniają spacery, chętniej korzystamy z komunikacji publicznej. Co zatem robić, aby nie pozwolić sobie na przyrost masy, a tym samym zadbać o serce, układ trawienny i ogólny dobrostan organizmu?

Znajdź coś dla siebie

Najważniejszą sprawą jest wybór sportu odpowiedniego dla siebie. Nie każdy z nas będzie w stanie zaangażować się w aktywność wyczynową, wymagającą wzmożonego wysiłku, a przede wszystkim wysokiej sprawności fizycznej. Najważniejsze, żeby nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Należy ocenić swoje możliwości, w oparciu o dotychczasowe doświadczenie, a przede wszystkim o aktualna kondycję fizyczną. Szkoda byłoby zniechęcić się na starcie, stawiając przed sobą zbyt wymagające cele. Wysiłek powinien być przyjemnością, stawiać osiągalne wyzwania, pozwalać na relaks. Jeśli każda podjęta aktywność będzie się kojarzyć wyłącznie z wycieńczającym pędem, na pewno nie uda się jej utrzymać wystarczająco długo, by poprawić swoje ogólne samopoczucie. Nie trzeba wiele, aby bardziej o siebie zadbać. Wystarczy wyznaczyć sobie kilka przyjemnych ścieżek spacerowych, zmienić plany ze spokojnego oglądania seriali na wypady do podmiejskich lasków. Wystarczy wyposażyć się w wygodne i ciepłe odzienie, niekoniecznie sportowe. Trzeba również zadbać o wygodę i bezpieczeństwo, inwestując w komfortowe buty – odporne na wilgoć, z grubą podeszwą oraz zapobiegające poślizgom. Na dobre buty trekkingowe męskie i żeńskie warto wygospodarować w budżecie miejsce.

Zaplanuj sobie urlop

Na zimowe miesiące z utęsknieniem czekają zapaleni narciarze i snowboardziści. Ośnieżone stoki, ogromne połacie terenu, slalom między słupkami i widoki wysokich gór i lasów niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Polska zima rzadko nas jednak rozpieszcza opadami z jednoczesnym mrozem. Miłośnicy białego szaleństwa wybierają wyjazdy zagraniczne na zachód, bliżej bądź dalej, aby w Alpach cieszyć się grubą warstwą śniegu. Coraz więcej biur podróży organizuje wyjazdy w czasie ferii. Takie wyjazdy zawsze stawiają przed przyszłymi turystami wiele znaków zapytania. Poza klasycznymi rozterkami, związanymi z samą sytuacją podróży, jak wybranie najkorzystniejszej oferty, a potem zadbanie o stosowne dokumenty, rozważania na temat ubezpieczenia, selekcja najpotrzebniejszych przedmiotów do bagażu dochodzi jeszcze kwestia ubioru. Narciarzy czeka zaopatrzenie się w sportowe, ciepłe ubrania: kurtki narciarskie i snowboardowe, bieliznę termiczną, odpowiednie ocieplane spodnie, dodatki, takie jak rękawice, szaliki i czapki. Dodatkowo trzeba zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie i narzędzia do konserwacji sprzętu. I choć taki wyjazd stawia przed podróżnymi mnóstwo wyzwań, warto podjąć ten wysiłek, by czerpać z odpoczynku pełną piersią.

Nie samym sportem

Zimą, z powodu gorszej pogody, a przede wszystkim z braku słońca, różne dolegliwości mocniej dają się nam we znaki. Kręgosłup czuć trochę bardziej, znikający w trakcie gorących wakacji ból nóg powraca ze zdwojoną siłą, częściej również odczuwamy ogólną senność. Niejeden z nas o podjęciu aktywności będzie myślał raczej z sarkastycznym uśmieszkiem, niż z zapałem. Zapewne przeciwko zwiększaniu aktywności fizycznej w okresie zimowym przemówi również argument o pogarszającej się przejściowo jakości powietrza. Nie każdy lubi zabezpieczać się dodatkowo maseczką, szczególnie, że te negatywnie kojarzą się z trudnym i dla wielu bolesnym okresem pandemii. W takich razach dbałość o siebie można ograniczyć do własnych czterech kątów. Internet oferuje mnogość filmików instruktażowych dla ćwiczących na różnych poziomach zaawansowania. Bardziej lub mniej znani trenerzy pokażą, jak bezpiecznie i bez dodatkowego sprzętu pracować nad formą. Ci, którzy nie czują się na siłach podejmować samodzielnej aktywności w domu, mogą zacząć od ćwiczeń relaksacyjnych przy użyciu różnych metod, takich jak piłki rehabilitacyjne, olejki eteryczne czy kąpiele.

Zima nie musi być ani nudna, ani ciężka. Przy odrobinie kreatywności i dobrego humoru można ją doskonale wykorzystać na rzeczy, które w przeładowane aktywnościami lata i wiosny są niemożliwe do zrealizowania. Nie warto czekać z dbaniem o siebie! Zmiany na lepsze i planowanie najlepszych chwil warto zacząć już teraz.

materiał zewnętrzny

Na co zwracać uwagę, wybierając apartament na wynajem?

Na co zwracać uwagę, wybierając apartament na wynajem?

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje w nieruchomości zwykle oznaczają dobrze ulokowane pieniądze. Posiadasz oszczędności i podjąłeś decyzję o inwestowaniu w lokale na wynajem? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas poszukiwań odpowiedniego apartamentu!

Najważniejsze informacje na temat pierwszej miesiączki

Najważniejsze informacje na temat pierwszej miesiączki

Pierwsza miesiączka to wielkie wydarzenie dla dziewczynki, która wchodzi w okres dorastania. To moment, kiedy staje się kobietą, a jej ciało przygotowuje się do nowej roli. Pierwsza menstruacja może przerazić, jednak wystarczy świadomie i spokojnie podejść do tematu, aby tego uniknąć. Czym charakteryzuje się pierwsza miesiączka? W jakim wieku się ona pojawia? Sprawdź poniżej!

Zestawy LEGO, z których ucieszą się zarówno dorośli, jak i dzieci

Zestawy LEGO, z których ucieszą się zarówno dorośli, jak i dzieci

Klocki LEGO to marka, która cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Coraz częściej popularne zestawy klocków są wybierane jako prezent dla bliskich, czy to z okazji urodzin, czy też innej okazji. Budowanie z LEGO to czynność, która pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu. Jednocześnie, umożliwia również rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Jakie zestawy mogą ucieszyć zarówno młodszych, jak i starszych miłośników klocków?

Wybór odpowiednich słów kluczowych w procesie pozycjonowania

Wybór odpowiednich słów kluczowych w procesie pozycjonowania

Słowa kluczowe są jednym z najważniejszych elementów pozycjonowania strony internetowej. Wybór właściwych fraz jest kluczowy nie tylko dla globalnej widoczności strony, ale również w kontekście lokalnym, jak np. pozycjonowanie Bydgoszcz. Te krótkie wyrażenia tekstowe są podstawą, na której wyszukiwarki jak Google budują rankingi. Dlatego też warto zrozumieć, jakie słowa kluczowe są dla Twojej strony najkorzystniejsze. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór popularnych fraz, ale o takie, które są najbardziej związane z Twoją działalnością, produktami czy usługami.