Aktywność zimą? Czemu nie!

porady, Rekreacja, sport, zdrowie

sport zimą

Zima nie wszystkim kojarzy się ze wzmożona aktywnością. Ileż razy słyszeliśmy od rodziny, znajomych, a nawet sami narzekaliśmy na dodatkowe kilogramy. Gorąca czekolada, słodkie przysmaki, świąteczna uczta, a może właśnie dojadanie resztek po niej, sprzyja odkładaniu się zdecydowanie niepożądanej tkanki tłuszczowej. Zimno oraz ponura zimowa aura utrudniają spacery, chętniej korzystamy z komunikacji publicznej. Co zatem robić, aby nie pozwolić sobie na przyrost masy, a tym samym zadbać o serce, układ trawienny i ogólny dobrostan organizmu?

Znajdź coś dla siebie

Najważniejszą sprawą jest wybór sportu odpowiedniego dla siebie. Nie każdy z nas będzie w stanie zaangażować się w aktywność wyczynową, wymagającą wzmożonego wysiłku, a przede wszystkim wysokiej sprawności fizycznej. Najważniejsze, żeby nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Należy ocenić swoje możliwości, w oparciu o dotychczasowe doświadczenie, a przede wszystkim o aktualna kondycję fizyczną. Szkoda byłoby zniechęcić się na starcie, stawiając przed sobą zbyt wymagające cele. Wysiłek powinien być przyjemnością, stawiać osiągalne wyzwania, pozwalać na relaks. Jeśli każda podjęta aktywność będzie się kojarzyć wyłącznie z wycieńczającym pędem, na pewno nie uda się jej utrzymać wystarczająco długo, by poprawić swoje ogólne samopoczucie. Nie trzeba wiele, aby bardziej o siebie zadbać. Wystarczy wyznaczyć sobie kilka przyjemnych ścieżek spacerowych, zmienić plany ze spokojnego oglądania seriali na wypady do podmiejskich lasków. Wystarczy wyposażyć się w wygodne i ciepłe odzienie, niekoniecznie sportowe. Trzeba również zadbać o wygodę i bezpieczeństwo, inwestując w komfortowe buty – odporne na wilgoć, z grubą podeszwą oraz zapobiegające poślizgom. Na dobre buty trekkingowe męskie i żeńskie warto wygospodarować w budżecie miejsce.

Zaplanuj sobie urlop

Na zimowe miesiące z utęsknieniem czekają zapaleni narciarze i snowboardziści. Ośnieżone stoki, ogromne połacie terenu, slalom między słupkami i widoki wysokich gór i lasów niejednego przyprawiają o szybsze bicie serca. Polska zima rzadko nas jednak rozpieszcza opadami z jednoczesnym mrozem. Miłośnicy białego szaleństwa wybierają wyjazdy zagraniczne na zachód, bliżej bądź dalej, aby w Alpach cieszyć się grubą warstwą śniegu. Coraz więcej biur podróży organizuje wyjazdy w czasie ferii. Takie wyjazdy zawsze stawiają przed przyszłymi turystami wiele znaków zapytania. Poza klasycznymi rozterkami, związanymi z samą sytuacją podróży, jak wybranie najkorzystniejszej oferty, a potem zadbanie o stosowne dokumenty, rozważania na temat ubezpieczenia, selekcja najpotrzebniejszych przedmiotów do bagażu dochodzi jeszcze kwestia ubioru. Narciarzy czeka zaopatrzenie się w sportowe, ciepłe ubrania: kurtki narciarskie i snowboardowe, bieliznę termiczną, odpowiednie ocieplane spodnie, dodatki, takie jak rękawice, szaliki i czapki. Dodatkowo trzeba zapewnić sobie odpowiednie wyposażenie i narzędzia do konserwacji sprzętu. I choć taki wyjazd stawia przed podróżnymi mnóstwo wyzwań, warto podjąć ten wysiłek, by czerpać z odpoczynku pełną piersią.

Nie samym sportem

Zimą, z powodu gorszej pogody, a przede wszystkim z braku słońca, różne dolegliwości mocniej dają się nam we znaki. Kręgosłup czuć trochę bardziej, znikający w trakcie gorących wakacji ból nóg powraca ze zdwojoną siłą, częściej również odczuwamy ogólną senność. Niejeden z nas o podjęciu aktywności będzie myślał raczej z sarkastycznym uśmieszkiem, niż z zapałem. Zapewne przeciwko zwiększaniu aktywności fizycznej w okresie zimowym przemówi również argument o pogarszającej się przejściowo jakości powietrza. Nie każdy lubi zabezpieczać się dodatkowo maseczką, szczególnie, że te negatywnie kojarzą się z trudnym i dla wielu bolesnym okresem pandemii. W takich razach dbałość o siebie można ograniczyć do własnych czterech kątów. Internet oferuje mnogość filmików instruktażowych dla ćwiczących na różnych poziomach zaawansowania. Bardziej lub mniej znani trenerzy pokażą, jak bezpiecznie i bez dodatkowego sprzętu pracować nad formą. Ci, którzy nie czują się na siłach podejmować samodzielnej aktywności w domu, mogą zacząć od ćwiczeń relaksacyjnych przy użyciu różnych metod, takich jak piłki rehabilitacyjne, olejki eteryczne czy kąpiele.

Zima nie musi być ani nudna, ani ciężka. Przy odrobinie kreatywności i dobrego humoru można ją doskonale wykorzystać na rzeczy, które w przeładowane aktywnościami lata i wiosny są niemożliwe do zrealizowania. Nie warto czekać z dbaniem o siebie! Zmiany na lepsze i planowanie najlepszych chwil warto zacząć już teraz.

materiał zewnętrzny

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Sezon zimowy za pasem, niebawem ferie, a te sprzyjają wyprawom po górskich szlakach, ale i spacerom po alejkach turystycznych ośrodków, które bywają zdradliwe. Jak zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim – ułatwić sobie pokonywanie oblodzonych i zaśnieżonych tras czy szlaków turystycznych? Podstawą będzie odpowiednie wyposażenie i dobór właściwego sprzętu. Jednym z jego kluczowych elementów pozostają raczki oraz raki. To specjalny rodzaj nakładek na buty, wyposażonych w system kolców, które zapewniają przyczepność na śniegu i lodzie. Rzecz jasna raczki sprawdzą się w innych warunkach niż raki. W ten pierwszy rodzaj nakładek antypoślizgowych warto zaopatrzyć się wtedy, gdy nasze zimowe aktywności ograniczają się głównie do spacerów i rekreacji. Raki natomiast ułatwią nam pokonywanie nawet wymagających tras górskich. Możemy wyróżnić wiele rodzajów raków, wykazujących konkretne atrybuty, przystosowane do konkretnych aktywności. A zatem – co wybrać?

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Zawirowania w światowej gospodarce sprawiają, że coraz więcej świadomych inwestorów szuka sposobu na wygenerowanie stabilnego i atrakcyjnego pasywnego przychodu na lata. Jednym z rozwiązań pozostaje kupno zagranicznej nieruchomości inwestycyjnej pod kątem wynajmu. Ciekawym wyborem pozostają nieruchomości na Cyprze Północnym, w których zakupie klientów wspiera RT Invest. Sprawdź, jak z pomocą tej firmy zbudować pasywny przychód na lata i dlaczego warto postawić na Cypr Północny.

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.