Bezwizowe podróże dla obywateli Polski

podróż - porady, Polska

globus

Według Światowego Rankingu Paszportów Henley & Partners, polskie paszporty znajdują się na dziewiątym miejscu pośród najsilniejszych paszportów na świecie i pozwalają na wjazd bez wizy do 185 krajów. Zaledwie 27 krajów przewyższa Polskę w tym względzie. Dla przykładu, paszporty japońskie i singapurskie, będące na szczycie listy, zapewniają bezwizowy wstęp do 193 krajów.

Polscy obywatele nie potrzebują wiz w przypadku wyjazdów do ogromnej większości popularnych kierunków turystycznych. Zalicza się do nich lwia część krajów europejskich oraz amerykańskich (tak z Północnej, jak z Południowej Ameryki). Nadal jednak istnieją miejsca, których granicy nie wolno przekraczać bez dodatkowego pozwolenia, uzyskiwanego w konsulacie, online bądź na lotnisku.

Przed rozpoczęciem podróży poza kraje Unii Europejskiej, uzyskaj paszport. Link zaprowadzi cię do strony rządowej, gdzie znajdziesz więcej informacji o wymaganych dokumentach. Aby aplikować, musisz również przygotować swoje kolorowe zdjęcie. Nie masz czasu na wizytę w studio fotograficznym? Pobierz na swój komputer specjalne oprogramowanie, które pozwoli ci stworzyć zdjęcie do paszportu oraz wizy bez wychodzenia z domu. Jako że wymagania dotyczące rozmiarów dla wiz oraz paszportów różnią się w poszczególnych krajach, program dostępny pod linkiem dysponuje zaktualizowaną bazą danych ponad 130 krajów, pozwalając ci tym samym oszczędzić pieniądze, czas oraz siły.

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? Jak już zaznaczyliśmy, polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Jednak obywatele Polski nadal nie wszędzie mogą udać się bez ważnej wizy.
Według danych z pierwszego kwartału 2023 roku wiza jest wymagana w przypadku podróży do 42 krajów. W Europie są to jedynie Rosja, Białoruś oraz Azerbejdżan. W Amerykach oraz regionie karaibskim wiza jest wymagana na Kubie, w Gujanie oraz w Surinamie. Na Środkowym Wschodzie Polacy nie mogą wjechać do Jemenu oraz Syrii bez stosownych dokumentów. Nauru, jako jedyny kraj w Oceanii, również wymaga takich pozwoleń. Pozostałe kraje niedostępne dla Polaków bez wizy leżą w Afryce oraz Azji.
11 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia oraz Korea Południowa są pośród 185 krajów bezwizowych, wymagają jednak eTA – Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Oznacza to rejestrację w systemie z wyprzedzeniem oraz otrzymanie na nią pozwolenia. Ten proces jest znacznie łatwiejszy, niż ubieganie się o wizę, jednak nie może być pominięty!

Dodatkowo, 29 krajów, w tym Jordania, Liban, Egipt oraz Malediwy, są pośród krajów niewymagających wizy od Polaków, konieczne jest jednak zdobycie wizy w dniu przyjazdu. Oznacza to, że prawo do pobytu na terenie danego kraju uzyskujesz po wylądowaniu bezpośrednio na lotnisku, nie z góry.

Dlatego też zanim wyruszysz w upragnioną podróż, sprawdź nie tylko prognozy pogody czy konieczność wyrobienia wizy, ale także informacje dotyczące innych pozwoleń bądź pieczęci na wizach. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł był pomocny i życzymy bezproblemowych przygotowań do podróży oraz beztroskich wakacji!

materiał zewnętrzny

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo