Bezwizowe podróże dla obywateli Polski

podróż - porady, Polska

globus

Według Światowego Rankingu Paszportów Henley & Partners, polskie paszporty znajdują się na dziewiątym miejscu pośród najsilniejszych paszportów na świecie i pozwalają na wjazd bez wizy do 185 krajów. Zaledwie 27 krajów przewyższa Polskę w tym względzie. Dla przykładu, paszporty japońskie i singapurskie, będące na szczycie listy, zapewniają bezwizowy wstęp do 193 krajów.

Polscy obywatele nie potrzebują wiz w przypadku wyjazdów do ogromnej większości popularnych kierunków turystycznych. Zalicza się do nich lwia część krajów europejskich oraz amerykańskich (tak z Północnej, jak z Południowej Ameryki). Nadal jednak istnieją miejsca, których granicy nie wolno przekraczać bez dodatkowego pozwolenia, uzyskiwanego w konsulacie, online bądź na lotnisku.

Przed rozpoczęciem podróży poza kraje Unii Europejskiej, uzyskaj paszport. Link zaprowadzi cię do strony rządowej, gdzie znajdziesz więcej informacji o wymaganych dokumentach. Aby aplikować, musisz również przygotować swoje kolorowe zdjęcie. Nie masz czasu na wizytę w studio fotograficznym? Pobierz na swój komputer specjalne oprogramowanie, które pozwoli ci stworzyć zdjęcie do paszportu oraz wizy bez wychodzenia z domu. Jako że wymagania dotyczące rozmiarów dla wiz oraz paszportów różnią się w poszczególnych krajach, program dostępny pod linkiem dysponuje zaktualizowaną bazą danych ponad 130 krajów, pozwalając ci tym samym oszczędzić pieniądze, czas oraz siły.

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? Jak już zaznaczyliśmy, polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Jednak obywatele Polski nadal nie wszędzie mogą udać się bez ważnej wizy.
Według danych z pierwszego kwartału 2023 roku wiza jest wymagana w przypadku podróży do 42 krajów. W Europie są to jedynie Rosja, Białoruś oraz Azerbejdżan. W Amerykach oraz regionie karaibskim wiza jest wymagana na Kubie, w Gujanie oraz w Surinamie. Na Środkowym Wschodzie Polacy nie mogą wjechać do Jemenu oraz Syrii bez stosownych dokumentów. Nauru, jako jedyny kraj w Oceanii, również wymaga takich pozwoleń. Pozostałe kraje niedostępne dla Polaków bez wizy leżą w Afryce oraz Azji.
11 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia oraz Korea Południowa są pośród 185 krajów bezwizowych, wymagają jednak eTA – Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Oznacza to rejestrację w systemie z wyprzedzeniem oraz otrzymanie na nią pozwolenia. Ten proces jest znacznie łatwiejszy, niż ubieganie się o wizę, jednak nie może być pominięty!

Dodatkowo, 29 krajów, w tym Jordania, Liban, Egipt oraz Malediwy, są pośród krajów niewymagających wizy od Polaków, konieczne jest jednak zdobycie wizy w dniu przyjazdu. Oznacza to, że prawo do pobytu na terenie danego kraju uzyskujesz po wylądowaniu bezpośrednio na lotnisku, nie z góry.

Dlatego też zanim wyruszysz w upragnioną podróż, sprawdź nie tylko prognozy pogody czy konieczność wyrobienia wizy, ale także informacje dotyczące innych pozwoleń bądź pieczęci na wizach. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł był pomocny i życzymy bezproblemowych przygotowań do podróży oraz beztroskich wakacji!

materiał zewnętrzny

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Kołobrzeg to idealne miejsce na urlop. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy nadmorskich klimatów, którzy chętnie spędzają wolny czas nad Bałykiem. Jest to popularny od lat kurort, w którym zdecydowanie nie można narzekać na nudę. Oprócz plaży i morza, na turystów czeka tu wiele interesujących atrakcji, spośród których wiele jest dostępnych przez okrągły rok. Nie każdy bowiem wie, ale Kołobrzeg możemy odwiedzić nie tylko w lecie, ale zagościć w jego progach przez cały rok, czemu dodatkowo sprzyja rozbudowana baza noclegowa o całorocznym charakterze.

Bełchatów – jakie atrakcje powinno się zwiedzić w tej miejscowości?

Bełchatów – jakie atrakcje powinno się zwiedzić w tej miejscowości?

Bełchatów to miasteczko znajdujące się w obszarze łódzkim. Jest to centrum powiatu bełchatowskiego oraz gminy Bełchatów. Przemysłowa metropolia kojarzy się głównie z kopalni, elektrowni oraz krajobrazu narysowanego przemysłową aktywnością człowieka. Dlatego dla wielu podróżnych Bełchatów to nic więcej niż ogromna wyrwa w ziemi w Polsce. W miejscowości następują jednak zmiany i unowocześnienia, za których sprawą z czasem przyjeżdża tam coraz więcej turystów. W gronie odwiedzających bardzo często dostrzec można właścicieli firm, którzy zawierają umowy z miejscowymi firmami. Bełchatów jest więc świetnym celem zarówno dla szukających odpoczynku, jak i rekinów biznesu. Zobacz, jak możesz bez problemu znaleźć najpiękniejsze miejsca do relaksu, ale także znane w swojej branży firmy, które oferują najwyższej jakości produkty.

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty trekkingowe to bardzo szeroka kategoria obuwia męskiego, które przeznaczone jest do górskich wędrówek. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zyskują buty hikingowe. Czy to tylko kolejna nazwa, czy za nią kryje się jakaś inna propozycja dla miłośników wędrowania?

Odwiedź Paryż

Odwiedź Paryż

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i nie bez powodu. Miasto światła ma mnóstwo niesamowitych atrakcji do odkrycia, od ikonicznych punktów orientacyjnych, takich jak wieża Eiffla i katedra Notre Dame, do światowej klasy muzeów i galerii z...