Bezwizowe podróże dla obywateli Polski

podróże, Polska

globus

Według Światowego Rankingu Paszportów Henley & Partners, polskie paszporty znajdują się na dziewiątym miejscu pośród najsilniejszych paszportów na świecie i pozwalają na wjazd bez wizy do 185 krajów. Zaledwie 27 krajów przewyższa Polskę w tym względzie. Dla przykładu, paszporty japońskie i singapurskie, będące na szczycie listy, zapewniają bezwizowy wstęp do 193 krajów.

Polscy obywatele nie potrzebują wiz w przypadku wyjazdów do ogromnej większości popularnych kierunków turystycznych. Zalicza się do nich lwia część krajów europejskich oraz amerykańskich (tak z Północnej, jak z Południowej Ameryki). Nadal jednak istnieją miejsca, których granicy nie wolno przekraczać bez dodatkowego pozwolenia, uzyskiwanego w konsulacie, online bądź na lotnisku.

Przed rozpoczęciem podróży poza kraje Unii Europejskiej, uzyskaj paszport. Link zaprowadzi cię do strony rządowej, gdzie znajdziesz więcej informacji o wymaganych dokumentach. Aby aplikować, musisz również przygotować swoje kolorowe zdjęcie. Nie masz czasu na wizytę w studio fotograficznym? Pobierz na swój komputer specjalne oprogramowanie, które pozwoli ci stworzyć zdjęcie do paszportu oraz wizy bez wychodzenia z domu. Jako że wymagania dotyczące rozmiarów dla wiz oraz paszportów różnią się w poszczególnych krajach, program dostępny pod linkiem dysponuje zaktualizowaną bazą danych ponad 130 krajów, pozwalając ci tym samym oszczędzić pieniądze, czas oraz siły.

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? Jak już zaznaczyliśmy, polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Jednak obywatele Polski nadal nie wszędzie mogą udać się bez ważnej wizy.
Według danych z pierwszego kwartału 2023 roku wiza jest wymagana w przypadku podróży do 42 krajów. W Europie są to jedynie Rosja, Białoruś oraz Azerbejdżan. W Amerykach oraz regionie karaibskim wiza jest wymagana na Kubie, w Gujanie oraz w Surinamie. Na Środkowym Wschodzie Polacy nie mogą wjechać do Jemenu oraz Syrii bez stosownych dokumentów. Nauru, jako jedyny kraj w Oceanii, również wymaga takich pozwoleń. Pozostałe kraje niedostępne dla Polaków bez wizy leżą w Afryce oraz Azji.
11 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia oraz Korea Południowa są pośród 185 krajów bezwizowych, wymagają jednak eTA – Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Oznacza to rejestrację w systemie z wyprzedzeniem oraz otrzymanie na nią pozwolenia. Ten proces jest znacznie łatwiejszy, niż ubieganie się o wizę, jednak nie może być pominięty!

Dodatkowo, 29 krajów, w tym Jordania, Liban, Egipt oraz Malediwy, są pośród krajów niewymagających wizy od Polaków, konieczne jest jednak zdobycie wizy w dniu przyjazdu. Oznacza to, że prawo do pobytu na terenie danego kraju uzyskujesz po wylądowaniu bezpośrednio na lotnisku, nie z góry.

Dlatego też zanim wyruszysz w upragnioną podróż, sprawdź nie tylko prognozy pogody czy konieczność wyrobienia wizy, ale także informacje dotyczące innych pozwoleń bądź pieczęci na wizach. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł był pomocny i życzymy bezproblemowych przygotowań do podróży oraz beztroskich wakacji!

materiał zewnętrzny

21 ciekawostek o edukacji w Nigerii

21 ciekawostek o edukacji w Nigerii

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Nigerii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Czy wiecie, że… Oceny są zazwyczaj wyrażane w literach: A (70-100%) – bardzo dobry, B (60-69%) – dobry, C (50-59%) – średni, D (45-49%) – zadowalający, E (40-44%) – dopuszczający, F (0-39%) – niedostateczny.

14 ciekawostek o świętach w Niemczech

14 ciekawostek o świętach w Niemczech

3 października to jedno z najważniejszych świąt w Niemczech – Dzień Jedności Niemiec. Upamiętnia on zjednoczenie Niemiec w 1990 roku po dziesięcioleciach podziału na NRD i RFN. Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Niemczech.

27 ciekawostek o gospodarce i finansach Japonii

27 ciekawostek o gospodarce i finansach Japonii

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Japonii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… Nazwa „jen” pochodzi od chińskiego słowa „yuan”, które oznacza „okrągły przedmiot”. Ciekawostką jest to, że monety japońskie mają dziurkę w środku – to tradycja sięgająca czasów, gdy monety nawlekano na sznurki, by łatwiej je przechowywać i liczyć.

20 ciekawostek o armii Wielkiej Brytanii

20 ciekawostek o armii Wielkiej Brytanii

Armia brytyjska jest jedną z najstarszych na świecie – jej historia sięga XVII wieku. Oficjalnie powstała w 1660 roku po restauracji monarchii, kiedy to zjednoczono różne oddziały walczące w angielskiej wojnie domowej. Od tamtej pory brała udział w niemal wszystkich najważniejszych konfliktach na świecie. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Wielkiej Brytanii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).