Bezwizowe podróże dla obywateli Polski

podróż - porady, Polska

globus

Według Światowego Rankingu Paszportów Henley & Partners, polskie paszporty znajdują się na dziewiątym miejscu pośród najsilniejszych paszportów na świecie i pozwalają na wjazd bez wizy do 185 krajów. Zaledwie 27 krajów przewyższa Polskę w tym względzie. Dla przykładu, paszporty japońskie i singapurskie, będące na szczycie listy, zapewniają bezwizowy wstęp do 193 krajów.

Polscy obywatele nie potrzebują wiz w przypadku wyjazdów do ogromnej większości popularnych kierunków turystycznych. Zalicza się do nich lwia część krajów europejskich oraz amerykańskich (tak z Północnej, jak z Południowej Ameryki). Nadal jednak istnieją miejsca, których granicy nie wolno przekraczać bez dodatkowego pozwolenia, uzyskiwanego w konsulacie, online bądź na lotnisku.

Przed rozpoczęciem podróży poza kraje Unii Europejskiej, uzyskaj paszport. Link zaprowadzi cię do strony rządowej, gdzie znajdziesz więcej informacji o wymaganych dokumentach. Aby aplikować, musisz również przygotować swoje kolorowe zdjęcie. Nie masz czasu na wizytę w studio fotograficznym? Pobierz na swój komputer specjalne oprogramowanie, które pozwoli ci stworzyć zdjęcie do paszportu oraz wizy bez wychodzenia z domu. Jako że wymagania dotyczące rozmiarów dla wiz oraz paszportów różnią się w poszczególnych krajach, program dostępny pod linkiem dysponuje zaktualizowaną bazą danych ponad 130 krajów, pozwalając ci tym samym oszczędzić pieniądze, czas oraz siły.

Gdzie nie wjedziesz bez wizy? Jak już zaznaczyliśmy, polski paszport jest jednym z najsilniejszych na świecie. Jednak obywatele Polski nadal nie wszędzie mogą udać się bez ważnej wizy.
Według danych z pierwszego kwartału 2023 roku wiza jest wymagana w przypadku podróży do 42 krajów. W Europie są to jedynie Rosja, Białoruś oraz Azerbejdżan. W Amerykach oraz regionie karaibskim wiza jest wymagana na Kubie, w Gujanie oraz w Surinamie. Na Środkowym Wschodzie Polacy nie mogą wjechać do Jemenu oraz Syrii bez stosownych dokumentów. Nauru, jako jedyny kraj w Oceanii, również wymaga takich pozwoleń. Pozostałe kraje niedostępne dla Polaków bez wizy leżą w Afryce oraz Azji.
11 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia oraz Korea Południowa są pośród 185 krajów bezwizowych, wymagają jednak eTA – Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Oznacza to rejestrację w systemie z wyprzedzeniem oraz otrzymanie na nią pozwolenia. Ten proces jest znacznie łatwiejszy, niż ubieganie się o wizę, jednak nie może być pominięty!

Dodatkowo, 29 krajów, w tym Jordania, Liban, Egipt oraz Malediwy, są pośród krajów niewymagających wizy od Polaków, konieczne jest jednak zdobycie wizy w dniu przyjazdu. Oznacza to, że prawo do pobytu na terenie danego kraju uzyskujesz po wylądowaniu bezpośrednio na lotnisku, nie z góry.

Dlatego też zanim wyruszysz w upragnioną podróż, sprawdź nie tylko prognozy pogody czy konieczność wyrobienia wizy, ale także informacje dotyczące innych pozwoleń bądź pieczęci na wizach. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł był pomocny i życzymy bezproblemowych przygotowań do podróży oraz beztroskich wakacji!

materiał zewnętrzny

Polska rekordy

Polska rekordy

Zbiór informacji i ciekawostek o wszystkim co największe, najszybsze, najmniejsze, najdroższe, najlepsze, naj… w Polsce.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.