Bhutan historia
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Bhutanu (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
Ostatnia aktualizacja: 2024-12-04 17:54:37
16 ciekawostek o historii Bhutanu
1. 5 lutego 2016 roku przyszło na świat pierwsze dziecko króla Jigme Khesara Namgyela Wangchucka i królowej Dziecyn Pemy. Aby uczcić ten dzień mieszkańcy Bhutanu posadzili 108 tysięcy drzew w całym kraju i na każdym z nich umieszczono życzenia dla małego księcia.
2. Do 1962 roku stolicą Bhutanu było to miasto, w którym aktualnie znajdował się król.
Autor: KAsia
3. Władca tego kraju zaproponował, aby za miernik rozwoju kraju przyjąć „szczęście narodowe brutto”. Dzięki temu w 2006 roku uznany został za jedną ze 100 osób na świecie, wywierających największy wpływ na losy świata.
4. Telewizja w tym kraju była zakazana do 1999 roku.
Autor: MR
5. W kraju tym kobiety mają prawo głosować od 1953 roku.
6. Kraj ten wstąpił do ONZ 21 września 1971.
Autor: Statyk
7. Gdy w 1963 roku do Bhutanu wjechał pierwszy samochód, ludzie przynosili siano żeby go nakarmić.
8. Ówczesny minister, aby maszyna się zbytnio nie „męczyła”, nakazał kierowcy, aby jeździł wyłącznie na pierwszym biegu.
9. Pierwszy samolot wylądował w 1983 roku. Żaden z obywateli tego kraju nie wsiądzie na jego pokład zanim miejscowy astrolog nie przepędzi złych duchów, aby przepowiednia dotycząca lotu była pomyślna.
Autor: Turyst
10. W 746 roku Padmasambhava, zwany także Guru Rinpocze, przybył do Bhutanu, aby szerzyć nauki buddyzmu. Jest uznawany za osobę, która wprowadziła buddyzm do Bhutanu, co miało ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i religii kraju.
11. 1616 rok z Tybetu do Bhutanu przybył Shabdrung Ngawang Namgyal, duchowy przywódca. To on zjednoczył kraj, ustanowił system administracyjny i wprowadził politykę samodzielności wobec Tybetu i Mongolii.
12. W latach 1644 – 1649, Shabdrung Ngawang Namgyal prowadził wojny obronne przeciwko Tybetowi, umacniając suwerenność Bhutanu. W tym czasie zbudowano także wiele fortec (dzongów), które stały się centrami administracyjnymi i religijnymi.
13. W 1907 rok w Bhutanie ustanowiono monarchię dziedziczną. Ugyen Wangchuck został pierwszym królem Bhutanu po jednogłośnym wyborze przez przedstawicieli różnych regionów kraju.
14. W 1949 roku Bhutan i Indie podpisały traktat przyjaźni, na mocy którego Bhutan zgodził się na indyjskie wsparcie w sprawach zagranicznych i obronnych, zachowując jednak pełną niezależność wewnętrzną.
15. W 1952 roku po śmierci króla Jigme Wangchucka, na tron wstąpił jego syn Jigme Dorji Wangchuck. Był on znany jako „Ojciec Nowoczesnego Bhutanu” za swoje reformy gospodarcze, administracyjne i społeczne.
16. W 2008 roku Bhutan przyjął swoją pierwszą konstytucję i stał się monarchią konstytucyjną. W tym samym roku odbyły się pierwsze wybory parlamentarne. Jigme Khesar Namgyel Wangchuck został oficjalnie koronowany na króla Bhutanu, stając się piątym królem w dynastii Wangchuck.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
...
17 ciekawostek o historii Czarnogóry
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.
21 ciekawostek o edukacji w Finlandii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.
22 ciekawostki o społeczeństwie Nowej Zelandii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nowej Zelandii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
25 ciekawostek o społeczeństwie Norwegii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Norwegii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
10 ciekawostek o armii Bangladeszu
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.
13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.
Bhutan artykuły:
- Bhutan – TOP 10
- Bhutan ceny
- Bhutan ciekawostki
- Bhutan edukacja
- Bhutan finanse
- Bhutan geografia
- Bhutan historia
- Bhutan podsumowanie
- Bhutan pogoda
- Bhutan porady
- Bhutan prawo, przepisy
- Bhutan pytania i odpowiedzi
- Bhutan rekordy
- Bhutan społeczeństwo
- Bhutan zwyczaje
- Symbole narodowe Bhutanu
- Thimphu stolica Bhutanu
Nazwa eksperta W .... od .... | |
Kilka słów o sobie... |
Nazwa eksperta W .... od .... | |
Kilka słów o sobie... |
Nazwa eksperta W .... od .... | |
Kilka słów o sobie... |
Jak zostać ekspertem?
18 ciekawostek o zwyczajach w Bhutanie
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach w Bhutanie. Czy wiecie, że… Najbardziej zagorzali mnisi poddaje się niezwykle trudnej próbie. Muszą spędzić w odosobnieniu 3 lata, 3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni.
Bhutan finanse
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Bhutanu (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).
Bhutan społeczeństwo
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Bhutanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).