Jak wyrobić patent sternika motorowodnego?
Łodzie, kajaki i pontony świetnie sprawdzą się do przemierzania wód, gdy nie jesteś pod presją czasu. Taka forma aktywności stanowi również doskonałe źródło odprężenia. Nietrudno wskazać jednak ograniczenia wynikające z wiosłowania. W pewnym momencie może pojawić się potrzeba, by sunąć po powierzchni wody z większą prędkością.
Jeżeli nie posiadasz specjalnych uprawnień, możesz pozwolić sobie tylko na niezbyt mocny silnik. Gdy masz ochotę na więcej, nie obejdzie się bez uzyskania patentu na sternika motorowodnego. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby zasiąść za sterami wymarzonej jednostki pływającej.
Patent na sternika motorowodnego – do czego uprawnia?
Choć środowisko wodne znacząco różni się od warunków występujących na drodze, warto posłużyć się pewnymi analogiami. Jeżeli nie posiadasz prawa jazdy, możesz korzystać z motoroweru o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 ccm. Podobnie jest w przypadku łodzi, jachtów i skuterów wodnych. W tym przypadku uprawnienia nie są wymagane do kierowania jednostkami pływającymi, które dysponują silnikiem o mocy nie większej niż 10 kW. Poza tym możesz prowadzić jachty i łodzie, jeżeli:
- moc silnika nie przekracza 75 kW,
- długość kadłuba wynosi maksymalnie 13 metrów,
- limit prędkości maksymalnej jest wyznaczony na poziomie 15 km/h.
Jeżeli chcesz przekroczyć powyższą granicę, potrzebny będzie patent. Sternik motorowodny może bez ograniczeń wypływać na wody śródlądowe jachtem i łodzią motorową, a także skuterem wodnym o dowolnej mocy. W przypadku przemierzania morskiej toni trzeba ograniczyć się do jednostek o długości kadłuba nie większej niż 12 metrów. Należy też trzymać się godzin dziennych oraz strefy obejmującej 2 mile morskie od brzegu. Istnieją też przepisy dotyczące wieku. Egzamin można zdawać już jako 14-latek. Niemniej do ukończenia 16 roku życia do dyspozycji pozostają tylko jednostki pływające o maksymalnej mocy rzędu 60 kW.
Jak wygląda kurs na sternika motorowodnego?
Kurs podzielony jest na dwie części – teorię oraz praktykę. Podczas segmentu teoretycznego poznasz przede wszystkim tajniki konstrukcji i obsługi łodzi, a także przepisy obowiązujące w środowisku wodnym. Otrzymasz też wiedzę dotyczącą ratownictwa, locji oraz meteorologii. Wiadomości mogą być przekazywane w formie wykładów stacjonarnych albo materiałów zamieszczanych w internecie.
Po zapoznaniu się z teorią przychodzi pora na praktykę. Podczas tej części kursu spędzisz kilka godzin za sterami łodzi motorowej. W ten sposób dowiesz się, w jaki sposób manewrować w porcie oraz na większym akwenie. Instruktor nauczy Cię sprawnie i bezpiecznie cumować oraz odchodzić od nabrzeża. Poza tym w trakcie ćwiczeń pojawiają się segmenty dotyczące pływania w ślizgu czy też podchodzenia do osoby przebywającej w wodzie.
Egzamin państwowy na sternika motorowodnego
Generalny sprawdzian Twojej wiedzy i umiejętności posiada dwuczęściową strukturę, podobnie jak kurs przygotowawczy. Podczas modułu teoretycznego należy zmierzyć się z testem zawierającym 75 pytań jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie całego arkusza masz półtorej godziny. Test zostanie zaliczony, gdy udzielisz przynajmniej 65 poprawnych odpowiedzi.
Część praktyczna powinna zająć nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Podczas egzaminu zostaniesz poproszony o zaprezentowanie poprawnego cumowania oraz podejścia do osoby przebywającej w wodzie czy prac bosmańskich.
Jak i gdzie można wyrobić patent sternika?
Egzaminy są przeprowadzane przez podmioty otrzymujące pozwolenie od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Drugą kategorią organizatorów są komisje powołane z inicjatywy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Za pośrednictwem strony internetowej możesz sprawdzić dostępne terminy i lokalizacje, a następnie zapisać się na konkretny dzień i godzinę.
Przed przystąpieniem do egzaminu musisz okazać dokument tożsamości w postaci paszportu albo dowodu osobistego. Konieczne jest też uiszczenie opłaty. Cena podstawowa wynosi 250 złotych. Z kolei uczniowie i studenci do 26 roku życia mogą skorzystać ze zniżki, dzięki której zapłacą 125 złotych. Koszty są jednolite dla wszystkich ośrodków egzaminacyjnych na terenie całej Polski.
Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu nie otrzymujesz jeszcze gotowego patentu. Dostaniesz oficjalne zaświadczenie o pomyślnym ukończeniu egzaminu. Z jego pomocą będziesz w stanie dopełnić niezbędnych formalności.
Należy wtedy zajrzeć na stronę internetową Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Po otwarciu zakładki „Patenty” pojawi się możliwość pobrania wniosku o wydanie gotowego patentu. Wydrukuj dokument, uzupełnij wszystkie wymagane pola i złóż podpis. Do wniosku dodaj zdjęcie i opłatę za wydanie patentu. Dorośli zapłacą 50 złotych, a w przypadku uczniów i studentów cena wynosi 25 złotych. Następnie wyślij komplet dokumentów do siedziby związku. Czas oczekiwania na patent nie powinien być dłuższy niż 4 tygodnie.
Podsumowanie
Nie należy nadmiernie obawiać się wymagań koniecznych do spełnienia, by otrzymać patent sternika motorowodnego. Poziom trudności nie jest przesadnie wywindowany. W końcu praktyczna część kursu poprzedzającego egzamin zajmuje zaledwie kilka godzin, a więc znacznie krócej niż w przypadku szkolenia na prawo jazdy. Tyle czasu powinno w zupełności wystarczyć, aby opanować niezbędne manewry. Jeśli sumiennie się przygotujesz, wykonanie wszystkich zadań nie powinno sprawić Ci trudności.
Powyższy poradnik został opracowany dzięki specjalistycznemu wsparciu ośrodka szkoleniowego Motosternik, który organizuje kursy motorowodne.
materiał zewnętrzny
23 ciekawostki o społeczeństwie Izraela
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Izraela (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
13 ciekawostek o edukacji w Burkina Faso
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Burkina Faso (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).
12 ciekawostek o gospodarce i finansach Grecji
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Grecji (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).
18 ciekawostek o społeczeństwie Kuby
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Kuby (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).