Jak wyrobić patent sternika motorowodnego?

jeziora, porady, wczasy

patent sternika motorowodnego

Łodzie, kajaki i pontony świetnie sprawdzą się do przemierzania wód, gdy nie jesteś pod presją czasu. Taka forma aktywności stanowi również doskonałe źródło odprężenia. Nietrudno wskazać jednak ograniczenia wynikające z wiosłowania. W pewnym momencie może pojawić się potrzeba, by sunąć po powierzchni wody z większą prędkością.

Jeżeli nie posiadasz specjalnych uprawnień, możesz pozwolić sobie tylko na niezbyt mocny silnik. Gdy masz ochotę na więcej, nie obejdzie się bez uzyskania patentu na sternika motorowodnego. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby zasiąść za sterami wymarzonej jednostki pływającej.

Patent na sternika motorowodnego – do czego uprawnia?

Choć środowisko wodne znacząco różni się od warunków występujących na drodze, warto posłużyć się pewnymi analogiami. Jeżeli nie posiadasz prawa jazdy, możesz korzystać z motoroweru o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 ccm. Podobnie jest w przypadku łodzi, jachtów i skuterów wodnych. W tym przypadku uprawnienia nie są wymagane do kierowania jednostkami pływającymi, które dysponują silnikiem o mocy nie większej niż 10 kW. Poza tym możesz prowadzić jachty i łodzie, jeżeli:

  • moc silnika nie przekracza 75 kW,
  • długość kadłuba wynosi maksymalnie 13 metrów,
  • limit prędkości maksymalnej jest wyznaczony na poziomie 15 km/h.

Jeżeli chcesz przekroczyć powyższą granicę, potrzebny będzie patent. Sternik motorowodny może bez ograniczeń wypływać na wody śródlądowe jachtem i łodzią motorową, a także skuterem wodnym o dowolnej mocy. W przypadku przemierzania morskiej toni trzeba ograniczyć się do jednostek o długości kadłuba nie większej niż 12 metrów. Należy też trzymać się godzin dziennych oraz strefy obejmującej 2 mile morskie od brzegu. Istnieją też przepisy dotyczące wieku. Egzamin można zdawać już jako 14-latek. Niemniej do ukończenia 16 roku życia do dyspozycji pozostają tylko jednostki pływające o maksymalnej mocy rzędu 60 kW.

Jak wygląda kurs na sternika motorowodnego?

Kurs podzielony jest na dwie części – teorię oraz praktykę. Podczas segmentu teoretycznego poznasz przede wszystkim tajniki konstrukcji i obsługi łodzi, a także przepisy obowiązujące w środowisku wodnym. Otrzymasz też wiedzę dotyczącą ratownictwa, locji oraz meteorologii. Wiadomości mogą być przekazywane w formie wykładów stacjonarnych albo materiałów zamieszczanych w internecie.

Po zapoznaniu się z teorią przychodzi pora na praktykę. Podczas tej części kursu spędzisz kilka godzin za sterami łodzi motorowej. W ten sposób dowiesz się, w jaki sposób manewrować w porcie oraz na większym akwenie. Instruktor nauczy Cię sprawnie i bezpiecznie cumować oraz odchodzić od nabrzeża. Poza tym w trakcie ćwiczeń pojawiają się segmenty dotyczące pływania w ślizgu czy też podchodzenia do osoby przebywającej w wodzie.

Egzamin państwowy na sternika motorowodnego

Generalny sprawdzian Twojej wiedzy i umiejętności posiada dwuczęściową strukturę, podobnie jak kurs przygotowawczy. Podczas modułu teoretycznego należy zmierzyć się z testem zawierającym 75 pytań jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie całego arkusza masz półtorej godziny. Test zostanie zaliczony, gdy udzielisz przynajmniej 65 poprawnych odpowiedzi.

Część praktyczna powinna zająć nie więcej niż kilkadziesiąt minut. Podczas egzaminu zostaniesz poproszony o zaprezentowanie poprawnego cumowania oraz podejścia do osoby przebywającej w wodzie czy prac bosmańskich.

Jak i gdzie można wyrobić patent sternika?

Egzaminy są przeprowadzane przez podmioty otrzymujące pozwolenie od Ministerstwa Sportu i Turystyki. Drugą kategorią organizatorów są komisje powołane z inicjatywy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Za pośrednictwem strony internetowej możesz sprawdzić dostępne terminy i lokalizacje, a następnie zapisać się na konkretny dzień i godzinę.

Przed przystąpieniem do egzaminu musisz okazać dokument tożsamości w postaci paszportu albo dowodu osobistego. Konieczne jest też uiszczenie opłaty. Cena podstawowa wynosi 250 złotych. Z kolei uczniowie i studenci do 26 roku życia mogą skorzystać ze zniżki, dzięki której zapłacą 125 złotych. Koszty są jednolite dla wszystkich ośrodków egzaminacyjnych na terenie całej Polski.

Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu nie otrzymujesz jeszcze gotowego patentu. Dostaniesz oficjalne zaświadczenie o pomyślnym ukończeniu egzaminu. Z jego pomocą będziesz w stanie dopełnić niezbędnych formalności.

Należy wtedy zajrzeć na stronę internetową Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Po otwarciu zakładki „Patenty” pojawi się możliwość pobrania wniosku o wydanie gotowego patentu. Wydrukuj dokument, uzupełnij wszystkie wymagane pola i złóż podpis. Do wniosku dodaj zdjęcie i opłatę za wydanie patentu. Dorośli zapłacą 50 złotych, a w przypadku uczniów i studentów cena wynosi 25 złotych. Następnie wyślij komplet dokumentów do siedziby związku. Czas oczekiwania na patent nie powinien być dłuższy niż 4 tygodnie.

Podsumowanie

Nie należy nadmiernie obawiać się wymagań koniecznych do spełnienia, by otrzymać patent sternika motorowodnego. Poziom trudności nie jest przesadnie wywindowany. W końcu praktyczna część kursu poprzedzającego egzamin zajmuje zaledwie kilka godzin, a więc znacznie krócej niż w przypadku szkolenia na prawo jazdy. Tyle czasu powinno w zupełności wystarczyć, aby opanować niezbędne manewry. Jeśli sumiennie się przygotujesz, wykonanie wszystkich zadań nie powinno sprawić Ci trudności.

Powyższy poradnik został opracowany dzięki specjalistycznemu wsparciu ośrodka szkoleniowego Motosternik, który organizuje kursy motorowodne. 

materiał zewnętrzny

Kampery Buerstner – propozycja dla wymagających

Kampery Buerstner – propozycja dla wymagających

Wybór nowego kampera nie jest łatwą decyzją. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno własne oczekiwania w zakresie komfortu i wyposażenia pojazdu, jak i jego trwałość w długim okresie eksploatacji. Kluczowy wpływ na wszystkie te kwestie ma zabudowa, której jakość ostatecznie decyduje o satysfakcji właścicieli „domu na kołach”. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, szczególnie dobrą opinią cieszą się kampery Buerstner. Sprawdź, dlaczego warto postawić na pojazd kempingowy właśnie tego producenta.

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

W każdej instalacji wodnej znajdują się zawory. Jest to jej niezbędny element. Dzięki zaworom można w sposób bezpieczny oraz komfortowy korzystać nie tylko z baterii umywalkowej, ale i każdej innej, która znajduje się w danym gospodarstwie domowym. Dzięki zaworom w przypadku nagłej awarii czy remontu można natychmiast odciąć dopływ wody. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru oraz rodzajów zaworów do baterii umywalkowych – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Tarot przez telefon to dobry pomysł?

Tarot przez telefon to dobry pomysł?

Czy Tarot przez telefon ma sens, dla kogo jest przeznaczony i czy to opcja, którą warto rozważyć? Zanim odpowiemy na to pytanie zerknijmy na rodzaje Tarota, bo również to może mieć znaczenie przy wyborze tej klasycznej już metody wróżb.

Mieszkania na sprzedaż w Płocku – Formuła Aparton

Mieszkania na sprzedaż w Płocku – Formuła Aparton

W ostatnich latach Płock przeżywa stabilny rozwój rynku mieszkaniowego, który przyciąga coraz więcej inwestorów i klientów. Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla osób poszukujących mieszkań na własność, dzięki dogodnym warunkom lokalizacyjnym, rozbudowie infrastruktury i wysokiemu poziomowi komfortu życia. W poniższych akapitach przedstawiamy analizę rynku mieszkaniowego w Płocku, uwzględniającą najważniejsze trendy i czynniki wpływające na jego rozwój.