Buty w góry — męskie oczekiwania

góry, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

Buty w góry

Męskie buty trekkingowe czy hikingowe muszą przede wszystkim gwarantować wygodę marszu, jego bezpieczeństwo i odpowiednią współpracę ze stopą. Buty podejściowe w wysokie góry siłą rzeczy będą cechować się nieco innymi parametrami niż te, które projektowane są głównie z myślą o miłośnikach pokonywania długich dystansów, ale jednak przede wszystkim po dolinach lub niskich górach. Męskie buty w góry muszą w swojej konstrukcji opowiadać na wymagania terenu, w którym mamy się poruszać. Nie zawsze twarda podeszwa i cholewka jest tym, czego potrzebują nasze stopy. Z tych obserwacji rozwinął się projekt butów hikingowych, a więc tych przeznaczonych do wędrowania, ale po znacznie mniej nachylonym terenie. Wędrując po niskich górach, takich jak Góry Stołowe czy po bieszczadzkich dolinach, nie potrzebujemy aż takiej stabilizacji stopy i kostki, istotna jest natomiast znacznie większa miękkość obuwia i kilka innych czynników. 

Buty górskie: buty trekkingowe czy hikingowe?

Buty trekingowe często uznawane są za buty wysokogórskie. Są to buty przede wszystkim wysokie, które charakteryzują się sztywną podeszwą i nie mniej sztywną cholewką stabilizująca kostkę podczas podejść i wymagającego marszu pod górę. Buty trekkingowe wysokie najczęściej dostępne są w wersjach wyposażonych w membranę, która zapewnia ochronę przed deszczem, śniegiem, a także zimnem i wiatrem. Zastosowanie membrany sprawia jednak, że konstrukcja obuwia trekkingowego staje się jeszcze bardziej sztywna. Buty trekkingowe męskie mogą również posiadać mocowania na raki półautomatyczne. Wybór jest naprawdę duży: https://8a.pl/obuwie-meskie

Buty hikingowe cechują się zupełnie innymi właściwościami. Przede wszystkim są to buty znacznie niższa. Mają krótką cholewkę, często zdarza się, że nawet poniżej kostki. Są także znacznie lżejsze. Ich podeszwa jest bardziej elastyczna niż ta stosowana w butach trekkingowych. Inna jest tutaj także konstrukcja bieżnika. Jest ona agresywny, co pozwala zapewnić solidne wsparcie dla stopy mimo bardziej elastycznej podeszwy. Buty hikingowe wyróżniają się dobrą amortyzacją, pochłaniają sporą ilość wstrząsów, co sprawia, że stopa mniej się w nich męczy. Wyróżnia je także wyraźny drop, czyli różnica w grubości podeszwy między piętą a palcami. 

Dostępne na rynku są buty hikingowe z Gore-Tex’em lub inną membraną, natomiast nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Buty przeznaczone do wędrówek długich, ale po niższych górach czy dolinach mają być przede wszystkim lekkie, elastyczne, wygodne i wytrzymałe. To zaś czyni je bardziej uniwersalnymi od butów trekkingowych.

Czy buty trekkingowe męskie wysokie to zawsze dobry wybór?

Jeśli wybierasz się w wysokie góry, trekkingi męskie to z pewnością dobry wybór. Nie ma tutaj znaczenia, czy robisz to w okresie wiosennym, czy wczesną zimą. Buty trekkingowe mają ci zapewnić stabilizację stopy i ochronę kostki. Ich nieprzemakalność sprawia także, że przy mniej sprzyjającej pogodzie stopy i tak pozostają suche. W niższych partiach gór czy po dolinach buty trekkingowe mogą się okazać ciężkie, niewygodne, zbyt twarde. Do tego obecność membrany ogranicza oddychalność materiału, co także nie jest bez znaczenia. W takim przypadku zdecydowanie lepszym wyborem są jednak buty hikingowe lub możliwie lekki model krótszych butów trekkingowych.

materiał zewnętrzny

Najpiękniejsze miejsca na ziemi, do których warto polecieć

Najpiękniejsze miejsca na ziemi, do których warto polecieć

Podróżowanie samolotem pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się między odległymi miejscami na ziemi. Dzięki temu mamy możliwość odkrywania niezwykłych zakątków naszej planety. W tym artykule przedstawiamy przegląd najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, do których warto polecieć samolotem.

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Kołobrzeg to idealne miejsce na urlop. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy nadmorskich klimatów, którzy chętnie spędzają wolny czas nad Bałykiem. Jest to popularny od lat kurort, w którym zdecydowanie nie można narzekać na nudę. Oprócz plaży i morza, na turystów czeka tu wiele interesujących atrakcji, spośród których wiele jest dostępnych przez okrągły rok. Nie każdy bowiem wie, ale Kołobrzeg możemy odwiedzić nie tylko w lecie, ale zagościć w jego progach przez cały rok, czemu dodatkowo sprzyja rozbudowana baza noclegowa o całorocznym charakterze.

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty trekkingowe to bardzo szeroka kategoria obuwia męskiego, które przeznaczone jest do górskich wędrówek. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zyskują buty hikingowe. Czy to tylko kolejna nazwa, czy za nią kryje się jakaś inna propozycja dla miłośników wędrowania?

Czym kierować się podczas zakupu obuwia górskiego?

Czym kierować się podczas zakupu obuwia górskiego?

Miłośnicy pieszych wędrówek po górach nie mogą objeść się bez odpowiedniego obuwia, które pozwoli z łatwością pokonywać szlaki nawet w zimne i deszczowe dni, zapewni komfort i ochronę stopom, a jednocześnie pozwoli czuć się bezpiecznie nawet na wymagających trasach. Czym więc kierować się podczas zakupu obuwia górskiego? W tym tekście wskazujemy, gdzie znaleźć idealne buty męskie na wymagające wyprawy i o czym pamiętać w czasie zakupów.