Buty w góry — męskie oczekiwania

góry, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

Buty w góry

Męskie buty trekkingowe czy hikingowe muszą przede wszystkim gwarantować wygodę marszu, jego bezpieczeństwo i odpowiednią współpracę ze stopą. Buty podejściowe w wysokie góry siłą rzeczy będą cechować się nieco innymi parametrami niż te, które projektowane są głównie z myślą o miłośnikach pokonywania długich dystansów, ale jednak przede wszystkim po dolinach lub niskich górach. Męskie buty w góry muszą w swojej konstrukcji opowiadać na wymagania terenu, w którym mamy się poruszać. Nie zawsze twarda podeszwa i cholewka jest tym, czego potrzebują nasze stopy. Z tych obserwacji rozwinął się projekt butów hikingowych, a więc tych przeznaczonych do wędrowania, ale po znacznie mniej nachylonym terenie. Wędrując po niskich górach, takich jak Góry Stołowe czy po bieszczadzkich dolinach, nie potrzebujemy aż takiej stabilizacji stopy i kostki, istotna jest natomiast znacznie większa miękkość obuwia i kilka innych czynników. 

Buty górskie: buty trekkingowe czy hikingowe?

Buty trekingowe często uznawane są za buty wysokogórskie. Są to buty przede wszystkim wysokie, które charakteryzują się sztywną podeszwą i nie mniej sztywną cholewką stabilizująca kostkę podczas podejść i wymagającego marszu pod górę. Buty trekkingowe wysokie najczęściej dostępne są w wersjach wyposażonych w membranę, która zapewnia ochronę przed deszczem, śniegiem, a także zimnem i wiatrem. Zastosowanie membrany sprawia jednak, że konstrukcja obuwia trekkingowego staje się jeszcze bardziej sztywna. Buty trekkingowe męskie mogą również posiadać mocowania na raki półautomatyczne. Wybór jest naprawdę duży: https://8a.pl/obuwie-meskie

Buty hikingowe cechują się zupełnie innymi właściwościami. Przede wszystkim są to buty znacznie niższa. Mają krótką cholewkę, często zdarza się, że nawet poniżej kostki. Są także znacznie lżejsze. Ich podeszwa jest bardziej elastyczna niż ta stosowana w butach trekkingowych. Inna jest tutaj także konstrukcja bieżnika. Jest ona agresywny, co pozwala zapewnić solidne wsparcie dla stopy mimo bardziej elastycznej podeszwy. Buty hikingowe wyróżniają się dobrą amortyzacją, pochłaniają sporą ilość wstrząsów, co sprawia, że stopa mniej się w nich męczy. Wyróżnia je także wyraźny drop, czyli różnica w grubości podeszwy między piętą a palcami. 

Dostępne na rynku są buty hikingowe z Gore-Tex’em lub inną membraną, natomiast nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Buty przeznaczone do wędrówek długich, ale po niższych górach czy dolinach mają być przede wszystkim lekkie, elastyczne, wygodne i wytrzymałe. To zaś czyni je bardziej uniwersalnymi od butów trekkingowych.

Czy buty trekkingowe męskie wysokie to zawsze dobry wybór?

Jeśli wybierasz się w wysokie góry, trekkingi męskie to z pewnością dobry wybór. Nie ma tutaj znaczenia, czy robisz to w okresie wiosennym, czy wczesną zimą. Buty trekkingowe mają ci zapewnić stabilizację stopy i ochronę kostki. Ich nieprzemakalność sprawia także, że przy mniej sprzyjającej pogodzie stopy i tak pozostają suche. W niższych partiach gór czy po dolinach buty trekkingowe mogą się okazać ciężkie, niewygodne, zbyt twarde. Do tego obecność membrany ogranicza oddychalność materiału, co także nie jest bez znaczenia. W takim przypadku zdecydowanie lepszym wyborem są jednak buty hikingowe lub możliwie lekki model krótszych butów trekkingowych.

materiał zewnętrzny

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro jest najwyższą górą w Afryce i stanowi wolno stojący masyw wulkaniczny w Tanzanii, niedaleko granicy z Kenią. Jest to także najwyższy wolno stojący szczyt na świecie, osiągający wysokość 5 895 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Kilimandżaro?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo