Buty w góry — męskie oczekiwania

góry, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

Buty w góry

Męskie buty trekkingowe czy hikingowe muszą przede wszystkim gwarantować wygodę marszu, jego bezpieczeństwo i odpowiednią współpracę ze stopą. Buty podejściowe w wysokie góry siłą rzeczy będą cechować się nieco innymi parametrami niż te, które projektowane są głównie z myślą o miłośnikach pokonywania długich dystansów, ale jednak przede wszystkim po dolinach lub niskich górach. Męskie buty w góry muszą w swojej konstrukcji opowiadać na wymagania terenu, w którym mamy się poruszać. Nie zawsze twarda podeszwa i cholewka jest tym, czego potrzebują nasze stopy. Z tych obserwacji rozwinął się projekt butów hikingowych, a więc tych przeznaczonych do wędrowania, ale po znacznie mniej nachylonym terenie. Wędrując po niskich górach, takich jak Góry Stołowe czy po bieszczadzkich dolinach, nie potrzebujemy aż takiej stabilizacji stopy i kostki, istotna jest natomiast znacznie większa miękkość obuwia i kilka innych czynników. 

Buty górskie: buty trekkingowe czy hikingowe?

Buty trekingowe często uznawane są za buty wysokogórskie. Są to buty przede wszystkim wysokie, które charakteryzują się sztywną podeszwą i nie mniej sztywną cholewką stabilizująca kostkę podczas podejść i wymagającego marszu pod górę. Buty trekkingowe wysokie najczęściej dostępne są w wersjach wyposażonych w membranę, która zapewnia ochronę przed deszczem, śniegiem, a także zimnem i wiatrem. Zastosowanie membrany sprawia jednak, że konstrukcja obuwia trekkingowego staje się jeszcze bardziej sztywna. Buty trekkingowe męskie mogą również posiadać mocowania na raki półautomatyczne. Wybór jest naprawdę duży: https://8a.pl/obuwie-meskie

Buty hikingowe cechują się zupełnie innymi właściwościami. Przede wszystkim są to buty znacznie niższa. Mają krótką cholewkę, często zdarza się, że nawet poniżej kostki. Są także znacznie lżejsze. Ich podeszwa jest bardziej elastyczna niż ta stosowana w butach trekkingowych. Inna jest tutaj także konstrukcja bieżnika. Jest ona agresywny, co pozwala zapewnić solidne wsparcie dla stopy mimo bardziej elastycznej podeszwy. Buty hikingowe wyróżniają się dobrą amortyzacją, pochłaniają sporą ilość wstrząsów, co sprawia, że stopa mniej się w nich męczy. Wyróżnia je także wyraźny drop, czyli różnica w grubości podeszwy między piętą a palcami. 

Dostępne na rynku są buty hikingowe z Gore-Tex’em lub inną membraną, natomiast nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Buty przeznaczone do wędrówek długich, ale po niższych górach czy dolinach mają być przede wszystkim lekkie, elastyczne, wygodne i wytrzymałe. To zaś czyni je bardziej uniwersalnymi od butów trekkingowych.

Czy buty trekkingowe męskie wysokie to zawsze dobry wybór?

Jeśli wybierasz się w wysokie góry, trekkingi męskie to z pewnością dobry wybór. Nie ma tutaj znaczenia, czy robisz to w okresie wiosennym, czy wczesną zimą. Buty trekkingowe mają ci zapewnić stabilizację stopy i ochronę kostki. Ich nieprzemakalność sprawia także, że przy mniej sprzyjającej pogodzie stopy i tak pozostają suche. W niższych partiach gór czy po dolinach buty trekkingowe mogą się okazać ciężkie, niewygodne, zbyt twarde. Do tego obecność membrany ogranicza oddychalność materiału, co także nie jest bez znaczenia. W takim przypadku zdecydowanie lepszym wyborem są jednak buty hikingowe lub możliwie lekki model krótszych butów trekkingowych.

materiał zewnętrzny

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

Coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym także i w Polsce, podróżują dalej i dalej. Prym wiedzie tutaj transport lotniczy oraz kolejowy, choć wiele osób lubi korzystać z własnych samochodów albo przewozów autokarowych. Warto tutaj z pewnością zainwestować w dobrej jakości torby podróżne np. walizki średniej wielkości.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.