Japonia finanse

finanse, Japonia

Japonia finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Japonii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 15:40:15

27 ciekawostek o gospodarce i finansach Japonii

1. Płaca minimalna waha się od 693 jenów (około 22,2 zł) do 910 jenów (około 29,2 zł) na godzinę w zależności od branży (dane z 2015 roku).

2. Wysokość podatku dochodowego w Japonii wynosi 38,01%.

Autor: Daria

3. W kraju tym wysokość podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 55,95%, a dla firm 30,86% (2018 rok).

4. Podatek od towarów i usług wynosi 8% (2018 rok).

5. Poziom inflacji w Japonii w 2022 roku wynosił 2,5% (177. miejsce na świecie).

zobacz: Poziom inflacji w krajach świata

Autor: Fan%

6. W 2023 roku PKB (produkt krajowy brutto) Japonii oszacowano na $4 230 862 000 000 (4. miejsce na świecie).

zobacz: PKB na świecie

7. Dług wewnętrzny na początku…
    – 2015 roku wynosił 230% PKB, czyli około: $11 228 393 000 000 (48 057 522 040 000 zł),
    – 2018 roku wynosił 253% PKB, czyli około: $12 326 160 000 000 (52 755 964 800 000 zł). Żeby go spłacić, każdy z obywateli musiałby zapłacić około $97 148 (415 794 zł).

zobacz: Dług wewnętrzny na świecie

8. Dług zagraniczny na początku…
    – 2014 roku wynosił około: $5 180 000 000 000 (22170400000000 zł),
    – 2018 roku wynosi około: $3 716 000 000 000 (15904480000000 zł).

zobacz: Dług zagraniczny na świecie

Autor: Komornik

9. Japonia jest drugą co do wielkości gospodarką na świecie, po Stanach Zjednoczonych.

Autor: MR

10. Kraj ten posiada w 2018 roku ponad $1 256 300 000 000 (5 376 964 000 000 zł) rezerwy walutowej (10,53% rezerw walutowych wszystkich krajów świata).

11. Japonia posiada 846 000 kg rezerw złota (8. miejsce na świecie), dane z 2024 roku .

zobacz: Rezerwy złota na świecie

Autor: Vinamra

12. Główną walutą w Japonii jest Jen (JPY), 1 jen = 100 sen = 1000 rinów.

Autor: poznajnieznane

13. Japońska waluta, jen, jest jedną z najważniejszych walut na świecie, choć pojedynczy jen ma bardzo małą wartość – około 3 grosze. Nazwa „jen” pochodzi od chińskiego słowa „yuan”, które oznacza „okrągły przedmiot”. Ciekawostką jest to, że monety japońskie mają dziurkę w środku – to tradycja sięgająca czasów, gdy monety nawlekano na sznurki, by łatwiej je przechowywać i liczyć.

14. Japonia ma najwyższy dług publiczny na świecie w stosunku do wielkości gospodarki – ponad 260% PKB. To oznacza, że gdyby wszyscy Japończycy zaczęli spłacać dług rządowy, każdy musiałby zapłacić równowartość prawie trzech rocznych zarobków. Pomimo tego, gospodarka kraju jest stabilna, ponieważ większość tego długu jest w rękach japońskich instytucji i obywateli, a nie zagranicznych inwestorów.

15. W Japonii nadal dominuje gotówka, mimo że to zaawansowany technologicznie kraj. Około 80% transakcji jest dokonywanych przy użyciu fizycznych pieniędzy. Japończycy uważają gotówkę za bezpieczniejszą i bardziej przewidywalną. Noszenie przy sobie dużych sum pieniędzy jest powszechne i bezpieczne ze względu na niski poziom przestępczości.

16. Japonia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła bankomaty już w latach 60. XX wieku. Dzisiejsze japońskie bankomaty są jednymi z najbardziej zaawansowanych – można w nich wpłacać i wypłacać pieniądze, płacić rachunki, kupować bilety na pociąg, a nawet zamawiać produkty. Niektóre bankomaty potrafią rozpoznać twarz klienta.

17. Japoński bank centralny, prowadzi politykę ujemnych stóp procentowych od 2016 roku. Oznacza to, że banki muszą płacić za przechowywanie swoich pieniędzy w banku centralnym, zamiast otrzymywać odsetki. Ta nietypowa strategia ma zachęcić banki do pożyczania pieniędzy firmom i konsumentom, aby pobudzić gospodarkę.

18. Japończycy są mistrzami oszczędzania – średnio odkładają około 25% swoich dochodów, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie. Większość tych oszczędności trzymają na zwykłych kontach bankowych lub w gotówce w domu, mimo niskiego oprocentowania. Szacuje się, że w japońskich domach „pod materacem” ukryte jest około 4 bilionów dolarów.

19. W Japonii istnieje specjalna forma pożyczek zwana „shakkin”, która opiera się bardziej na zaufaniu i honorze niż na formalnych umowach. Ten system wywodzi się z tradycyjnych wartości japońskich, gdzie spłata długu jest kwestią honoru. Z tego powodu poziom niespłaconych kredytów w Japonii jest bardzo niski w porównaniu do innych krajów.

20. Tokijska Giełda Papierów Wartościowych jest trzecią największą giełdą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, po Nowym Jorku i Szanghaju. Jej główny indeks, Nikkei 225, składa się z 225 największych spółek notowanych na giełdzie. W latach 80. indeks osiągnął rekordową wartość, której nie udało się pobić do dziś.

21. Japonia przeżyła jedną z największych baniek spekulacyjnych w historii światowych finansów. Pod koniec lat 80. ceny nieruchomości i akcji osiągnęły astronomiczne wartości – mówiono, że wartość samego pałacu cesarskiego w Tokio była większa niż wartość całej Kalifornii. Kiedy bańka pękła na początku lat 90., rozpoczęła się „stracona dekada” – długotrwały okres stagnacji gospodarczej.

22. System emerytalny w Japonii stoi przed ogromnymi wyzwaniami ze względu na starzejące się społeczeństwo. Japonia ma najwyższy odsetek osób starszych na świecie – ponad 28% populacji ma ponad 65 lat. Z tego powodu wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony, a wielu Japończyków pracuje znacznie dłużej niż w innych krajach rozwiniętych.

23. W Japonii funkcjonuje unikalny system bankowy oparty na keiretsu – grupach firm, które są powiązane poprzez wzajemne udziały i wspólne interesy. W centrum każdej grupy keiretsu zazwyczaj znajduje się bank, który finansuje pozostałe firmy. Ten system pomógł Japonii szybko się rozwinąć po II wojnie światowej.

24. Japończycy mają szczególne podejście do pieniędzy związane z ich kulturą. Wręczanie prezentów pieniężnych jest powszechne przy okazji ślubów, pogrzebów i innych ważnych wydarzeń. Pieniądze zawsze są wręczane w specjalnych kopertach (nazywanych „pochi-bukuro”), a banknoty muszą być nowe i niezniszczone, co symbolizuje szacunek.

25. W Japonii istnieje tradycja „bonenkai” – imprez na koniec roku, podczas których firmy i grupy przyjaciół spotykają się, by „zapomnieć o troskach minionego roku”. Na te imprezy przeznacza się znaczne sumy – w grudniu wiele firm notuje wzrost sprzedaży o 20-30% właśnie dzięki wydatkom na bonenkai.

26. W japońskiej kulturze finansowej istnieje koncepcja „mottainai” – przekonanie, że marnotrawstwo jest niewybaczalne. To podejście sprawia, że Japończycy są bardzo oszczędni w codziennym życiu – naprawiają zepsute przedmioty zamiast je wyrzucać, używają rzeczy aż do ich całkowitego zużycia i starają się nie marnować jedzenia. Ta filozofia wpływa na ich decyzje finansowe.

27. Japonia jest światowym liderem w rozwoju robotyki finansowej. W wielu japońskich bankach pracują roboty-doradcy, które pomagają klientom w podstawowych operacjach. Bank SoftBank zatrudnia humanoidalne roboty o nazwie Pepper, które witają klientów, odpowiadają na pytania i promują produkty bankowe. To część szerszej strategii automatyzacji usług finansowych w starzejącym się społeczeństwie.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Japonii

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Japonia quiz

Najnowsze artykuły o Japonii:
20 ciekawostek o sporcie w Japonii

20 ciekawostek o sporcie w Japonii

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Japonii (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964 w Tokio były pierwszymi igrzyskami w Azji i symbolizowały odbudowę Japonii po II wojnie światowej.

33 ciekawostki o zwyczajach Japonii

33 ciekawostki o zwyczajach Japonii

Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach w Japonii. Czy wiecie, że… Jedna z japońskich mądrości mówi, że jeżeli osoba położy się na odpoczynek zaraz po posiłku, wtedy zamieni się w krowę, słonia lub świnię.

24 ciekawostki o pracy w Japonii

24 ciekawostki o pracy w Japonii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Japonii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Czy wiecie, że… Japonia słynie z długich godzin pracy. Przeciętny pracownik spędza w pracy około 40-50 godzin tygodniowo, ale w niektórych firmach normą jest praca nawet 60-70 godzin.