Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Miejsca, które musisz zobaczyć
Lista światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje miejsca „o wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Znajdziemy na niej zarówno obiekty zabytkowe, jak i przyrodnicze. Planujesz wakacje w naszym kraju? Zastanawiasz się, które propozycje z listy światowego dziedzictwa UNESCO warto odwiedzić?
Najciekawsze zabytki na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce
W naszym kraju na listę UNESCO zostało wpisanych aż siedemnaście miejsc. Wszystkie są ważne, nasz wybór padł na poniższe.
Stare Miasto w Krakowie
Jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju pozostaje Stare Miasto w Krakowie, które razem z Kazimierzem i Wzgórzem Wawelskim doczekało się wpisu na listę już w 1978 roku. W obrębie najstarszej części plant znajdziemy ponad 300 zabytkowych kamienic i ponad 2 miliony (!) ruchomych dzieł sztuki. Podczas wizyty w Krakowie koniecznie odwiedź najważniejsze zabytki, do których należą m.in. zamek królewski i katedra na Wawelu, kościół Mariacki oraz dzielnica żydowska z zabytkowymi synagogami i cmentarzami.
Auschwitz-Birkenau
Kolejnym ważnym obiektem historycznym jest Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, działający w latach 1940–1945 w czasie drugiej wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa główna, która powstała po raz pierwszy w 1947 roku, zastąpiona w 1955 roku. Podczas odwiedzin będziemy mieli okazję poznać wstrząsającą historię obozu, obejrzeć fotografie oraz eksponaty historyczne, które obejmują wyposażenie więźniarskie i rzeczy skonfiskowane deportowanym Żydom i innym nacjom. To mroczna część historii ludzkości, o której nigdy nie możemy zapomnieć, by nie powróciła w przyszłości. Obiekt wpisano na listę UNESCO w 1979 r.
Zamek Krzyżacki w Malborku
Miłośnicy historii mogą odwiedzić również Zamek Krzyżacki w Malborku – na liście UNESCO od 1997 roku – który stanowi jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków w naszym kraju. Obiekt wznoszony był w kilku etapach od 1280 roku do XV w. Podczas zwiedzania możesz zdecydować się na trasę historyczną, której przejście zajmuje ok. 3,5 godz. lub trasę rodzinną. Zwiedzanie przyjazne dzieciom trwa ok. 2 godz. Zespół zamkowy obejmuje: zamek wysoki, średni i podzamcze.
Cerkwie w Karpatach
Na liście UNESCO w naszym kraju znajdziesz także zespół drewnianych cerkwi usytuowanych w polskich i ukraińskich Karpatach. W naszym kraju znajdziesz je m.in. w Smolniku, Kwiatoniu, Owczarach i Brunarach. Jest to doskonały przykład ważnej tradycji drewnianego budownictwa prawosławnego. Silnie odwołuje się do lokalnych tradycji i zwyczajów, stanowiąc ważny rodzaj architektury sakralnej.
Jakie obiekty dziedzictwa naturalnego znajdziemy na liście UNESCO?
Na liście UNESCO nie brakuje też oczywiście obiektów dziedzictwa naturalnego. To świetna propozycja dla osób, które kochają przyrodę.
Puszcza Białowieska
Jednym z najważniejszych obiektów z listy UNESCO (w tym przypadku od 1979 r.) w naszym kraju pozostaje Puszcza Białowieska, czyli największy las pierwotny w naszej części Europy. Do dzisiaj zachował swój naturalny kształt, obejmując powierzchnię ponad 1500 km2. Las rozciąga się na terenie Polski i Białorusi. Na jego obszarze założono największy park narodowy w naszym kraju. Puszcza zachwyca bogactwem przyrody. Jednym z najchętniej wybieranych szlaków wycieczkowych pozostają legendarne Żebra Żubra (pierwsza leśna ścieżka przyrodnicza w Polsce).
Lasy bukowe w Karpatach
Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, koniecznie odwiedź pradawne lasy bukowe w Karpatach. To miejsce obecne na liście od niedawna, bo od 2021 r. Warto pamiętać, że jest to ponadnarodowy obiekt, który obejmuje względnie nietknięte lasy bukowe strefy umiarkowanej. Skupiska leśne znajdziemy nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Francji, Słowacji i we Włoszech.
Park Mużakowski
Na liście UNESCO (od 2004 r.) znajdziesz również Park Mużakowski założony w XIX w. przez pruskiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Jest to jedno z największych założeń parkowych usytuowanych na terenie Europy. Obiekt rozciąga się na terenie Polski i Niemiec, stanowiąc ważny przykład realizacji ogrodu angielskiego. Przypadnie do gustu miłośnikom sztuki ogrodowej oraz pieszych wycieczek.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?
Przed wyjazdem na wakacje – choćby do części wskazanych powyżej miejsc – warto zadbać dodatkowo o bezpieczeństwo w podróży. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz zapasu leków. Jeśli planujesz podróż samochodem lub rowerem, zadbaj o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Ewentualne usterki i awarie mogą popsuć każdy, nawet najlepiej zorganizowany wyjazd.
Ważnym aspektem pozostaje także ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowy. Polisa turystyczna to doskonała ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Możesz skorzystać z niej zarówno podczas indywidualnej wycieczki w gronie rodziny i przyjaciół, jak i w czasie wyjazdu zorganizowanego. Mogą korzystać z niej wczasowicze w każdym wieku, niezależnie od długości pobytu. Wykupienie ubezpieczenia uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak urazy, wypadki oraz utrata bagażu. Nie pozwól, by do opisywanej listy dołączyły nieprzewidziane konsekwencje wypadku, z którymi nie jesteś sobie w stanie poradzić.
Artykuł sponsorowany
Kambodża społeczeństwo
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Kambodży (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
Luksemburg praca
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Luksemburgu (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.).
Iran historia
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Iranu (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
Ekwador finanse
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Ekwadoru (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).