Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Miejsca, które musisz zobaczyć

ciekawe miejsca, podróż - porady, Polska

Stare Miasto w Krakowie

Lista światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje miejsca „o wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Znajdziemy na niej zarówno obiekty zabytkowe, jak i przyrodnicze. Planujesz wakacje w naszym kraju? Zastanawiasz się, które propozycje z listy światowego dziedzictwa UNESCO warto odwiedzić?

Najciekawsze zabytki na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce

W naszym kraju na listę UNESCO zostało wpisanych aż siedemnaście miejsc. Wszystkie są ważne, nasz wybór padł na poniższe.

Stare Miasto w Krakowie

Jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju pozostaje Stare Miasto w Krakowie, które razem z Kazimierzem i Wzgórzem Wawelskim doczekało się wpisu na listę już w 1978 roku. W obrębie najstarszej części plant znajdziemy ponad 300 zabytkowych kamienic i ponad 2 miliony (!) ruchomych dzieł sztuki. Podczas wizyty w Krakowie koniecznie odwiedź najważniejsze zabytki, do których należą m.in. zamek królewski i katedra na Wawelu, kościół Mariacki oraz dzielnica żydowska z zabytkowymi synagogami i cmentarzami.

Auschwitz-Birkenau

Kolejnym ważnym obiektem historycznym jest Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, działający w latach 1940–1945 w czasie drugiej wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa główna, która powstała po raz pierwszy w 1947 roku, zastąpiona w 1955 roku. Podczas odwiedzin będziemy mieli okazję poznać wstrząsającą historię obozu, obejrzeć fotografie oraz eksponaty historyczne, które obejmują wyposażenie więźniarskie i rzeczy skonfiskowane deportowanym Żydom i innym nacjom. To mroczna część historii ludzkości, o której nigdy nie możemy zapomnieć, by nie powróciła w przyszłości. Obiekt wpisano na listę UNESCO w 1979 r.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Miłośnicy historii mogą odwiedzić również Zamek Krzyżacki w Malborku – na liście UNESCO od 1997 roku – który stanowi jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków w naszym kraju. Obiekt wznoszony był w kilku etapach od 1280 roku do XV w. Podczas zwiedzania możesz zdecydować się na trasę historyczną, której przejście zajmuje ok. 3,5 godz. lub trasę rodzinną. Zwiedzanie przyjazne dzieciom trwa ok. 2 godz. Zespół zamkowy obejmuje: zamek wysoki, średni i podzamcze.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Cerkwie w Karpatach

Na liście UNESCO w naszym kraju znajdziesz także zespół drewnianych cerkwi usytuowanych w polskich i ukraińskich Karpatach. W naszym kraju znajdziesz je m.in. w Smolniku, Kwiatoniu, Owczarach i Brunarach. Jest to doskonały przykład ważnej tradycji drewnianego budownictwa prawosławnego. Silnie odwołuje się do lokalnych tradycji i zwyczajów, stanowiąc ważny rodzaj architektury sakralnej.

Jakie obiekty dziedzictwa naturalnego znajdziemy na liście UNESCO?

Na liście UNESCO nie brakuje też oczywiście obiektów dziedzictwa naturalnego. To świetna propozycja dla osób, które kochają przyrodę.

Puszcza Białowieska

Jednym z najważniejszych obiektów z listy UNESCO (w tym przypadku od 1979 r.) w naszym kraju pozostaje Puszcza Białowieska, czyli największy las pierwotny w naszej części Europy. Do dzisiaj zachował swój naturalny kształt, obejmując powierzchnię ponad 1500 km2. Las rozciąga się na terenie Polski i Białorusi. Na jego obszarze założono największy park narodowy w naszym kraju. Puszcza zachwyca bogactwem przyrody. Jednym z najchętniej wybieranych szlaków wycieczkowych pozostają legendarne Żebra Żubra (pierwsza leśna ścieżka przyrodnicza w Polsce).

Lasy bukowe w Karpatach

Jeśli jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, koniecznie odwiedź pradawne lasy bukowe w Karpatach. To miejsce obecne na liście od niedawna, bo od 2021 r. Warto pamiętać, że jest to ponadnarodowy obiekt, który obejmuje względnie nietknięte lasy bukowe strefy umiarkowanej. Skupiska leśne znajdziemy nie tylko w Polsce, ale także m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Francji, Słowacji i we Włoszech.

Lasy bukowe w Karpatach

Park Mużakowski 

Na liście UNESCO (od 2004 r.) znajdziesz również Park Mużakowski założony w XIX w. przez pruskiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Jest to jedno z największych założeń parkowych usytuowanych na terenie Europy. Obiekt rozciąga się na terenie Polski i Niemiec, stanowiąc ważny przykład realizacji ogrodu angielskiego. Przypadnie do gustu miłośnikom sztuki ogrodowej oraz pieszych wycieczek.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?

Przed wyjazdem na wakacje – choćby do części wskazanych powyżej miejsc – warto zadbać dodatkowo o bezpieczeństwo w podróży. Pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz zapasu leków. Jeśli planujesz podróż samochodem lub rowerem, zadbaj o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na trasie. Ewentualne usterki i awarie mogą popsuć każdy, nawet najlepiej zorganizowany wyjazd.

Ważnym aspektem pozostaje także ubezpieczenie turystyczne na wyjazd krajowyPolisa turystyczna to doskonała ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Możesz skorzystać z niej zarówno podczas indywidualnej wycieczki w gronie rodziny i przyjaciół, jak i w czasie wyjazdu zorganizowanego. Mogą korzystać z niej wczasowicze w każdym wieku, niezależnie od długości pobytu. Wykupienie ubezpieczenia uchroni Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak urazy, wypadki oraz utrata bagażu. Nie pozwól, by do opisywanej listy dołączyły nieprzewidziane konsekwencje wypadku, z którymi nie jesteś sobie w stanie poradzić.

Artykuł sponsorowany

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo