Lyon – miasto kościołów i pysznej kuchni

ciekawe miejsca, Francja, podróż - porady

Lyon

Trzecie miasto we Francji pod względem ilości mieszkańców to idealny kierunek na weekendowy wypad. Podpowiadamy, co warto zobaczyć oraz jakich dań spróbować podczas wycieczki do Lyonu.

Podróż do Francji w czasach koronawirusa

Obecnie podczas podróży z Polski do Francji wymagany jest negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego do 72 godzin przed podróżą lub zaświadczenie o szczepieniu (dwa tygodnie od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna lub AstraZeneca albo 2 tygodnie po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub cztery tygodnie w przypadku szczepionki Johnson & Johnson). W przypadku osób zaszczepionych, trzeba posiadać specjalny dokument z kodem QR pobrany z portalu e-Pacjenta.

Ponieważ na lotniskach czas oczekiwania jest obecnie bardzo wydłużony oraz może okazać się konieczne zalogowanie do stron zawierających wrażliwe dane osobowe, najlepiej przed wyjazdem zaopatrzyć się w usługę VPN, która zmienia adres IP urządzenia i chroni prywatne informacje nawet podczas korzystania z publicznej, niezabezpieczonej sieci WiFi na lotnisku.

Obecnie nie ma obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych, choć w miejscach zamkniętych nakaz nadal funkcjonuje i Francuzi bardzo skrupulatnie go przestrzegają. Nawet przechodząc do toalety przez restaurację trzeba założyć maseczkę.

Lyon – co zwiedzić i czego spróbować?

Niektórzy Francuzi porównują Lyon do Paryża, choć zabytków jest mniej, ceny niższe, a na ulicach nie roi się od tłumów turystów. Główny zabytek miasta to wznosząca się na wzgórzu Bazylika Notre-Dame de Fourvière. Na górę wjechać można korzystając ze specjalnej linii metra, która pokonuje tylko jeden przystanek wahadłowo. Ze wzgórza roztaczają się przepiękne wspaniałe widoki na Lyon oraz zaśnieżone szczyty Alp. W pobliżu można spacerować po otaczających bazylikę ogrodach i zobaczyć Tour Métallique de Fourvière, czyli małą wersję Wieży Eiffela.

U podnóża Fourvière i nad brzegiem rzeki Saony znajduje się dzielnica Vieux-Lyon, czyli Stary Lyon. Najważniejszym zabytkiem jest Katedra Świętego Jana Baptysty, zbudowana w stylu romańskim i gotyckim między XII a XV wiekiem. Poza imponującą fasadą na uwagę zasługuje wnętrze, w którym wyróżnia się imponujący XVI-wieczny zegar astronomiczny.

Bazylika

Przekraczając Saonę nowym mostem (starsze zostały zniszczone podczas II wojny światowej) dojść można do Presqu’île, wyspy otoczonej po drugiej stronie przez rzekę Rodan. Większość ulic, placów i budynków wyspy Presqu’île wzniesiona została w XIX wieku, kiedy dzielnica przeszła poważne reformy urbanistyczne.

Najbardziej charakterystycznym placem jest Place des Terraux, gdzie znajduje się ratusz miejski Hôtel de Ville z 1651 roku oraz słynne Muzeum Sztuk Pięnych z 35 pokojami poświęconymi malarstwu. Na środku placu znajduje się Fontanna Bartholdiego, dzieło twórcy, który był również autorem amerykańskiej Statuy Wolności.

Jednak tym, co najbardziej przyciąga rzesze Francuzów i obcokrajowców do Lyonu jest wybitna kuchnia. Prawdziwa rozkosz i jedna z podstaw kuchni lyońskiej to Le saucisson brioché – gotowana kiełbasa Lyonnais z pistacjami otoczona miękką brioszką. Typowym daniem jest również Quenelle, czyli szczupak pieczony w piekarniku i podawane z pomidorem i słynnym sosem Nantua lub sosem beszamelowym. La cervelle de canut to odsączony twarożek, czosnek, szalotka, szczypiorek, pieprz, sól i pieprz – wymieszane i podane z tostem lub ziemniakami. Na deser warto spróbować Le coussin de Lyon, czekoladowego ciasta pokrytego pastą migdałową i doprawionego alkoholem curacao.

Zagraniczne wakacje jesienią – jak przygotować się do podróży?

Zagraniczne wakacje jesienią – jak przygotować się do podróży?

Gdy lato dobiega końca, wiele popularnych europejskich miast robi się o wiele mniej zatłoczonych. Można swobodnie zwiedzać najciekawsze zabytki, w spokoju odpoczywać nad wciąż ciepłym jeszcze morzem lub spacerować po górskich szczytach, podziwiając zmieniające kolory lasy. Zagraniczne wakacje jesienią będą równie ekscytujące, co letni wypoczynek, a przy tym mniej kosztowne. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dotyczących przygotowań do takiego wyjazdu. Obejmują one kompletowanie bagażu, planowanie zwiedzania i wybór ubezpieczenia turystycznego.