Nepal ciekawostki – część 4

ciekawostki, Nepal

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-01 18:17:42

Nepal

84. Nazwa państwa pochodzi – prawdopodobnie od sanskryckiego „nipalaya” – „siedziba u podnóży gór”, w związku z położeniem u podnóży Himalajów. Inna teoria wywodzi nazwę Nepal od tybet. niyampal Ne – „święty”, pal – „ziemia, kraj” czyli „święty kraj”. Nepal po tamil. நேப்பாளம் – „Nēppāḷam”, gudźarati – નેપાળ „Nepāḷ” wiet. „Nê-pan” mongol. Балба „Balba”.

 

85. Według kalendarza gregoriańskiego, który używany jest niemal na całym świecie 1 stycznia obchodzony jest Nowy Rok 2022. Natomiast według kalendarza obowiązującego w Nepalu 14 kwietnia 2023 roku, będzie obchodzony przez mieszkańców tego kraju – Nowy Rok 2080.

 

86. Narodową potrawą jest – „Dal Bhat” nep. दालभात- to gotowany biały ryż ( Bhat ) oraz soczewica (dal), którą podaje się z wywarem na ostro i warzywnym curry, by ryż nie był suchy. Pikantne składniki, pikle w zależności od regionu są inne. Dodaje się plasterki cytryny, limonkę lub świeżą paprykę,mięso z kurczaka, kozy, lub ryby.

 

87. Narodowym tańcem jest – rytualny „Ghatu Nritya”, w którym wybrane kobiety przebrane w tradycyjne stroje szkolone są do rozpoczęcia występu na Buddzie Jayanti w święto Shree Panchami. Taniec Ghatu jest wykonywany w całym środkowym Nepalu przez społeczności Gurung, Magar, Dura, Balami i Kumal.

 

88. Narodowym kwiatem jest – Rododendron.

 

89. Narodowym sportem Nepalu jest – uznana przez prawo od 2017 roku Siatkówka.

 

90. Narodowym ptakiem jest – Olśniak himalajski.

 

91. Narodowym instrumentem jest – „Madal” nepalski मादल to bęben ręczny, który składa się z korpusu cylindrycznego z niewielkim wybrzuszeniem w środku i głowami, grzie jedna głowa jest większa od drugiej. Ten nepalski instrument perkusyjny jest podstawą większości nepalskiej muzyki ludowej.

 

92. Narodowym strojem jest – „Daura-Suruwal” nep. दौरा सुरुवाल to mężczyzn. Daura jest odmianą Kurty i stanowi wierzchnią część garderoby, Suruwal to spodnie. Płaszcz został dodany do stroju przez Jang Bahadur Rana , premiera Nepalu w XIX wieku. Strój jest również popularny w Darjeeling w sąsiednich Indiach wśród osób pochodzenia nepalskiego.

 

93.

Muzyka „metalowa” w Nepalu.

A. Zespoły – „metalowe”, które po nagraniu „dema” zakończyły karierę, to – Calamitian, Carnal Engorement, Holocaust, Maya, Prakanda Bimba, Third World Chaos.
B. Zespoły – „metalowe”, które zaistniały na nepalskiej scenie muzycznej wydając oficjalną płytę.
72 Hrs – to grający „Thrash Death” zespół z 2006 r. który wydał w 2007 roku 1 album – „Kunike” Wybrane utwory, to „Kunike” oraz „Headbangers” (YouTube) Muzycy bardzo dobrzy, jednak pomysły takie sobie.

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund to grupa 9 722 wysp w hrabstwie Uppsala w Szwecji, położona na Morzu Bałtyckim. Jaki klimat panuje na archipelagu Öregrund?

Sycylia ciekawostki

Sycylia ciekawostki

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Znajduje się we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jakie są główne atrakcje turystyczne Sycylii? Jaki jest najwyższy szczyt Sycylii?

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie tak naprawdę nie jest morzem tylko bezodpływowym słonym jeziorem, znajdującym się w Azji i częściowo w Europie. Na terenie jakich krajów znajduje się Morze Kaspijskie? Jaka jest maksymalna głębokość Morza Kaspijskiego?

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro jest najwyższą górą w Afryce i stanowi wolno stojący masyw wulkaniczny w Tanzanii, niedaleko granicy z Kenią. Jest to także najwyższy wolno stojący szczyt na świecie, osiągający wysokość 5 895 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Kilimandżaro?

Nasi eksperci z Nepalu


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *