Nepal ciekawostki – część 4

ciekawostki, Nepal

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-01 18:17:42

Nepal

84. Nazwa państwa pochodzi – prawdopodobnie od sanskryckiego „nipalaya” – „siedziba u podnóży gór”, w związku z położeniem u podnóży Himalajów. Inna teoria wywodzi nazwę Nepal od tybet. niyampal Ne – „święty”, pal – „ziemia, kraj” czyli „święty kraj”. Nepal po tamil. நேப்பாளம் – „Nēppāḷam”, gudźarati – નેપાળ „Nepāḷ” wiet. „Nê-pan” mongol. Балба „Balba”.

 

85. Według kalendarza gregoriańskiego, który używany jest niemal na całym świecie 1 stycznia obchodzony jest Nowy Rok 2022. Natomiast według kalendarza obowiązującego w Nepalu 14 kwietnia 2023 roku, będzie obchodzony przez mieszkańców tego kraju – Nowy Rok 2080.

 

86. Narodową potrawą jest – „Dal Bhat” nep. दालभात- to gotowany biały ryż ( Bhat ) oraz soczewica (dal), którą podaje się z wywarem na ostro i warzywnym curry, by ryż nie był suchy. Pikantne składniki, pikle w zależności od regionu są inne. Dodaje się plasterki cytryny, limonkę lub świeżą paprykę,mięso z kurczaka, kozy, lub ryby.

 

87. Narodowym tańcem jest – rytualny „Ghatu Nritya”, w którym wybrane kobiety przebrane w tradycyjne stroje szkolone są do rozpoczęcia występu na Buddzie Jayanti w święto Shree Panchami. Taniec Ghatu jest wykonywany w całym środkowym Nepalu przez społeczności Gurung, Magar, Dura, Balami i Kumal.

 

88. Narodowym kwiatem jest – Rododendron.

 

89. Narodowym sportem Nepalu jest – uznana przez prawo od 2017 roku Siatkówka.

 

90. Narodowym ptakiem jest – Olśniak himalajski.

 

91. Narodowym instrumentem jest – „Madal” nepalski मादल to bęben ręczny, który składa się z korpusu cylindrycznego z niewielkim wybrzuszeniem w środku i głowami, grzie jedna głowa jest większa od drugiej. Ten nepalski instrument perkusyjny jest podstawą większości nepalskiej muzyki ludowej.

 

92. Narodowym strojem jest – „Daura-Suruwal” nep. दौरा सुरुवाल to mężczyzn. Daura jest odmianą Kurty i stanowi wierzchnią część garderoby, Suruwal to spodnie. Płaszcz został dodany do stroju przez Jang Bahadur Rana , premiera Nepalu w XIX wieku. Strój jest również popularny w Darjeeling w sąsiednich Indiach wśród osób pochodzenia nepalskiego.

 

93.

Muzyka „metalowa” w Nepalu.

A. Zespoły – „metalowe”, które po nagraniu „dema” zakończyły karierę, to – Calamitian, Carnal Engorement, Holocaust, Maya, Prakanda Bimba, Third World Chaos.
B. Zespoły – „metalowe”, które zaistniały na nepalskiej scenie muzycznej wydając oficjalną płytę.
72 Hrs – to grający „Thrash Death” zespół z 2006 r. który wydał w 2007 roku 1 album – „Kunike” Wybrane utwory, to „Kunike” oraz „Headbangers” (YouTube) Muzycy bardzo dobrzy, jednak pomysły takie sobie.

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.Zapraszamy również na:

czy wiecie pamiętacie poznajcie

Stany Zjednoczone ciekawostki – część 9

Stany Zjednoczone ciekawostki – część 9

W Stanach Zjednoczonych powstał serial „Guiding Light”, podzielony na 57 sezonów i 15 762 odcinki. Konstytucja Stanów Zjednoczonych jest najdroższą sprzedaną książką ($43 200 000).

Stany Zjednoczone ciekawostki – część 8

Stany Zjednoczone ciekawostki – część 8

Granica Stanów Zjednoczonych z Kanadą jest najdłuższa na świecie. Ma 8 893 km długości. W Stanach Zjednoczonych wyprodukowany został najszybszy na świecie samolot – North American X-15 (7 270 km/h).

Nepal ciekawostki – część 4

Nepal ciekawostki – część 4

Według kalendarza gregoriańskiego, który używany jest niemal na całym świecie 1 stycznia obchodzony jest Nowy Rok 2022. Natomiast według kalendarza obowiązującego w Nepalu 14 kwietnia 2023 roku, będzie obchodzony przez mieszkańców tego kraju – Nowy Rok 2080.

Francja ciekawostki – część 7

Francja ciekawostki – część 7

We Francji urodziła się najdłużej żyjąca osoba w historii (potwierdzony wiek) – Jeanne Calment. Urodziła się 21 lutego 1875 roku, zmarła 4 sierpnia 1997. Żyła 122 lata i 164 dni. Najwyższym wulkanem we Francji jest Cantal (1 855 m n.p.m.).

Nasi eksperci z Nepalu


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.