84. Nazwa państwa pochodzi – prawdopodobnie od sanskryckiego „nipalaya” – „siedziba u podnóży gór”, w związku z położeniem u podnóży Himalajów. Inna teoria wywodzi nazwę Nepal od tybet. niyampal Ne – „święty”, pal – „ziemia, kraj” czyli „święty kraj”. Nepal po tamil. நேப்பாளம் – „Nēppāḷam”, gudźarati – નેપાળ „Nepāḷ” wiet. „Nê-pan” mongol. Балба „Balba”.
85. Według kalendarza gregoriańskiego, który używany jest niemal na całym świecie 1 stycznia obchodzony jest Nowy Rok 2022. Natomiast według kalendarza obowiązującego w Nepalu 14 kwietnia 2023 roku, będzie obchodzony przez mieszkańców tego kraju – Nowy Rok 2080.
86. Narodową potrawą jest – „Dal Bhat” nep. दालभात- to gotowany biały ryż ( Bhat ) oraz soczewica (dal), którą podaje się z wywarem na ostro i warzywnym curry, by ryż nie był suchy. Pikantne składniki, pikle w zależności od regionu są inne. Dodaje się plasterki cytryny, limonkę lub świeżą paprykę,mięso z kurczaka, kozy, lub ryby.
87. Narodowym tańcem jest – rytualny „Ghatu Nritya”, w którym wybrane kobiety przebrane w tradycyjne stroje szkolone są do rozpoczęcia występu na Buddzie Jayanti w święto Shree Panchami. Taniec Ghatu jest wykonywany w całym środkowym Nepalu przez społeczności Gurung, Magar, Dura, Balami i Kumal.
88. Narodowym kwiatem jest – Rododendron.
89. Narodowym sportem Nepalu jest – uznana przez prawo od 2017 roku Siatkówka.
90. Narodowym ptakiem jest – Olśniak himalajski.
91. Narodowym instrumentem jest – „Madal” nepalski मादल to bęben ręczny, który składa się z korpusu cylindrycznego z niewielkim wybrzuszeniem w środku i głowami, grzie jedna głowa jest większa od drugiej. Ten nepalski instrument perkusyjny jest podstawą większości nepalskiej muzyki ludowej.
92. Narodowym strojem jest – „Daura-Suruwal” nep. दौरा सुरुवाल to mężczyzn. Daura jest odmianą Kurty i stanowi wierzchnią część garderoby, Suruwal to spodnie. Płaszcz został dodany do stroju przez Jang Bahadur Rana , premiera Nepalu w XIX wieku. Strój jest również popularny w Darjeeling w sąsiednich Indiach wśród osób pochodzenia nepalskiego.
93.
Muzyka „metalowa” w Nepalu.
A. Zespoły – „metalowe”, które po nagraniu „dema” zakończyły karierę, to – Calamitian, Carnal Engorement, Holocaust, Maya, Prakanda Bimba, Third World Chaos.
B. Zespoły – „metalowe”, które zaistniały na nepalskiej scenie muzycznej wydając oficjalną płytę.
72 Hrs – to grający „Thrash Death” zespół z 2006 r. który wydał w 2007 roku 1 album – „Kunike” Wybrane utwory, to „Kunike” oraz „Headbangers” (YouTube) Muzycy bardzo dobrzy, jednak pomysły takie sobie.
Antim Grahan – grający „Melodic Black” zespół z 2004 r, który wydał 5 albumów w 2005 r. – „Tales from the Darkened Woods” w 2008 r. – „In Thy Ambience of Malevolence” w 2009 ” The Ruin of Immortals” w 2010 r. – „Putrefaction Eternity” i w 2012 r. – „I Wish You Death”. Przykładowe utwory, to – „I Wish you Death” i „Pashu Samraja”.(YouTube) Zespół dobrze grający, jak wiele innych.
Arachnids – to grający „Death Metal” zespół z 2006 r, który wydał w 2008 roku 1 płytę – „Kaal Bhairav” Utwory, to – „Naramachy Paatal” oraz „kaal vairab” (YouTube) Asphyxiate – to grający „Technical Death” zespół z 2002 r, który wydał 2 krążki – w 2019 r. – „Asphyxiate” i w 2021 r – „Altar Of Decomposed”. Wybrane utwory, to – „Barbaric Infatuation” i „Deceased Species” (YouTube) Muzyka bez polotu.
Bidroha – to grajacy „Thrash Metal” – zespół z 2010 r, który wydał w 2013 r. 1 płytę – „Suffer Till Death” Ich utwory, to – ” States of Mind” i „Licence to Kill” (YouTube) Gra podobna do nazwy bendu.
Binaash – to grajacy „Death Metal” z 2009 zespół , wydał 1 płytę w 2012 – -„Binaashkaari”. Wybrane utwory, to – „Disco Death Kaila” i „Gravitational Imbalance” (YouTube) Tu na szczególną pochwałę zasługuje znakomity bębniarz.
Bleeding Earth – to grający „Metalcore” zespół z 2009 r, który wydał 2 albumy w 2009 r. – „Wake Up Time to Die” i w 2010 r. – ” This Razor Blade Is Made for Me” Wybrane utwory, to – ” I Still Have Some Tears To Shed” i „Always Alone” (YouTube) Odrazu można odczuć, że nagrywana przed dekadą.
Broken Hymen – to grający „Death Metal” zespół z 2012 r, który wydał 1 płytę w 2013 r. – „Shrouded by Death” z 3 numerami. Oto 2 z 3 wydanych – „Dimensions Of Obliteration” i „Butchered Corpse Metamorphosis”. (YouTube) Muza całkiem niezła szkoda, że tylko 3 odsłony.
Chepang – to grający „Grindcore” zespół założony w 2016 r, wydał 1 album w 2017 r. – „Dadhelo” Przykładowe utwory,to – „Pakheta” oraz „Falame Fokso” (YouTube) Cruentus – to grający „Black Metal ” zespół założony w 2003 r, który wydał 1 album w 2005 r. -„Asantusta Aatma” Wybrane numery, to – „Beneath the bleeding moon” oraz „Massacre Of The Holy Ones” (YouTube) Dead Mariners – to grający „Symphonic Black” zespół założony w 2004 r, który wydał 1 album w 2011 r. – „Night of the Fallen Morbid” Przykładowe utwory, to – „Vengeance With My Love” i „Fear In Child’s Mind” (YouTube).
Dying Out Flame – to grający „Technical Death” zespół założony w 2011 r, który wydał 1 album w 2014 r. – „Shiva Rudrastakam”. Przykładowe utwory, to – „Maisasura Maridini”, ” Shiva Rudrastakam” (YouTube). Epitaph – to grający „Thrash Death” zespół założony w 2004 r, który wydał 1 album w 2007 r. – „Barbaric Regulation” Wybrane piosenki, to – „Barbaric Regulation” i „Murda Ko Desh” (YouTube).
Kalodin – to grający „Symphonic Death Black” zespół założony w 2006 r, który wydał 1 album w 2010 r. – „The Bestial Ritualism of Harlotry”. Przykładowe utwory, to – „Dark Whisperer” i „Souls of the Dead” (YouTube). Bardzo przeciętny.
Laash – to grający „Technical Death” zespół założony w 2012 r, który wydał w 2018 r.
1 album z 4 utworami. Oto 2 z nich – „Petrification of your extinct inner self” i „Sambhog Ko Astitwa” (YouTube). Muzyka mierna.
Narsamhaar – to grający „Death Metal” zespół z 2010 r. wydał 1 album w 2014 – „Genocide Euphoria” Utwory, to – „Ma Marchu talai” oraz „God wants my blood” (YouTube).
Neck Deep In Filth – to grający „Hardcore” zespół założony w 20 r, który wydał 2 albumy – „Neck Deep in Filth” w 2017 r. i „Paranoid Sovereignty” w 2020 r. Ich utwory, to – ” Neck Deep In Filth” i „Traitors in Their Midst” (YouTube). Niestety do doskonałej pod każdym względem twardej nuty, wokal pasuje jak piź… rogi.
Screaming Marionette – to grający „Experimental Metal” zespół założony w 2016 r, który wydał 1 album w 2018 r.- „Corrupted Society” Utwory, to – „Gali” oraz „Corrupt Society”(YouTube) Dojrzała gra, muzycy wiedzą o co chodzi nawet może się podobać.
The Crisis – to grający „Heavy Metal” zespół, który wydał 1 album w 1995 r. – „The Crisis – Millennium” (YouTube). To stary solidny Hard Rock w dobrym wydaniu.
The Exorcist – to grający „Death Metal” zespół założony w 2010 r, który wydał 1 album w 2017r. – „Descendants of the Devil”. Wybrane utwory, to – „Exorcism of Her” oraz – ” Brutal Biralo Live” (YouTube). Zespół średni reszta, to rzecz gustu.
Ugra Karma – to grający „Death Metal” zespół założony w 1999 r, który wydał 1 album w 2001r. – „Blood Metal Initiation” Ich utwory, to – „Mount Blasphemy” oraz „Kathmandu Khukuri Carnage” (YouTube). Tu wiadomo dlaczego zespół nagrał jedną płytę i koniec.
Underside – to grający „Metalcore” zespół założony w 2010 r, który wydał 1 album w 2018 r. – „Satan in Your Stereo”, Wybrane utwory, to – ” Satan in your Stereo” oraz – „Disconnect ( Live NH7 Weekender Pune 2019)” (YouTube).
Zespół nietuzinkowy mający swój styl i klimat. Vhumi – to grający „Melodic Death” zespół założony w 2008 r, który w tym samym roku wydał pierwszą płytę „Vhumi”, a proponowane utwory, to – „vhumi bhariya” oraz – „Stoned Hunter” (YouTube). Przyzwoity metal połączony z regionalną nutą w dobrym guście.
Wormcumshot – to grający „Porno Gore Grind” zespół założony w 2008 r, który wydał 1 album 2010 „Filth-Violence-Shit”, przykładowe utwory – „Sexual Gangbang” oraz – „6trax” (YouTube).
X – Mantra – to grający „Thrash Heavy” zespół założony w 2001 r, który wydał już 5 albumów.
Pierwszą w 2003 – „Crying for Peace”, w 2004 – „Kurshi”, w 2005 – „X-Mantra” w 2007 – „Madhyantar” i w 2012 – „Pralaya 2012” (YouTube). To oczywiście kompletny, najbardziej doświadczony i zgrany zespół gatunku, jaki powstał w tym kraju. Utwory takie jak – „Pralaya”, czy „shaleek” mogą być jedynie dobrym przykładem.
Autor: DIAMENT M.D.
94. Średnia prędkość internetu w Nepalu w 2024 roku to 33,87 Mb/s (105. miejsce na świecie).
zobacz: Prędkość internetu na świecie
Autor: NET