Norwegia historia

historia, Norwegia

Norwegia historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Norwegii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Ostatnia aktualizacja: 2025-05-10 13:50:49

23 ciekawostki o historii Norwegii

1. W 1849 roku potężny sztorm nawiedził okolice Lofoty i zabił ponad 500 osób.

Autor: Fiorella

2. Do końca lat 80 transmisje telewizyjne boksu były całkowicie zakazane, gdyż uważano boks za sport niemoralny.

3. Leif Erikson, norweski Wiking nieoficjalnie w 1003 roku jako pierwszy Europejczyk postawił nogę na kontynencie amerykańskim.

4. Spinacz został wynaleziony przez norweskiego wynalazcę o nazwisku Johan Vaaler w 1899 roku.

Autor: MR

5. Niepodległość po rozwiązaniu unii ze Szwecja uzyskana została 7 czerwca 1905 roku.

Autor: poznajnieznane

6. W kraju tym kobiety mają prawo głosować od 1913 roku.

7. Kraj ten wstąpił do ONZ 27 listopada 1945 r.

Autor: Statyk

8. Norwegia jest jednym z 12 państw świata, które 4 kwietnia 1949 roku po podpisaniu Traktatu Północnoatlantyckiego, utworzyło organizację polityczno-wojskowej zwaną NATO.

Autor: Weteran

9. Pierwsze ślady ludzi na terenie dzisiejszej Norwegii pochodzą sprzed ponad 10 000 lat. Byli to łowcy i zbieracze, którzy osiedlili się wzdłuż wybrzeży po ustąpieniu lodowców.

10. W epoce wikingów (około 800–1050 r. n.e.) Norwegowie byli znani jako świetni żeglarze i wojownicy. Wyprawiali się daleko – na Wyspy Brytyjskie, Islandię, Grenlandię, a nawet do Ameryki Północnej.

zobacz: 21 ciekawostek o wikingach

11. Jeden z najsłynniejszych wikingów, Leif Erikson, syn Eryka Rudego, dotarł do wybrzeży dzisiejszej Kanady około roku 1000 – prawie 500 lat przed Kolumbem.

12. Wikingowie z Norwegii nie tylko zdobywali nowe lądy, ale także handlowali, zakładali osady i szerzyli swoje wierzenia. Religia nordycka była politeistyczna – czczono m.in. Thora, Odyna i Freję.

13. Około roku 1030 król Olaf II Haraldsson (późniejszy święty Olaf) próbował wprowadzić chrześcijaństwo w Norwegii. Zginął w bitwie pod Stiklestad, ale po śmierci uznano go za męczennika i patrona Norwegii.

zobacz: Symbole narodowe Norwegii

14. W 1380 roku Norwegia została zjednoczona z Danią, tworząc unię personalną. Przez prawie 400 lat Norwegia była podporządkowana duńskim monarchom, a wiele decyzji zapadało w Kopenhadze. W tym czasie język norweski był wypierany przez duński w administracji i piśmie. Ludność na wsi wciąż mówiła dialektami, które przetrwały jako podstawa dzisiejszego języka norweskiego.

zobacz: 20 ciekawostek o historii Danii

15. Po upadku Napoleona w 1814 roku Norwegia została oddzielona od Danii i przydzielona Szwecji. Norwegowie nie chcieli tej unii, więc ogłosili niepodległość i stworzyli własną konstytucję w Eidsvoll.

16. Choć Norwegia została zmuszona do unii ze Szwecją, zachowała dużą autonomię, własny parlament (Storting) i konstytucję – jedną z najstarszych wciąż obowiązujących w Europie.

17. W 1905 roku Norwegowie pokojowo rozwiązali unię ze Szwecją i ogłosili pełną niepodległość. Nowym królem został Duńczyk – Haakon VII – który cieszył się dużym poparciem społecznym.

18. Podczas I wojny światowej Norwegia była neutralna, choć jej statki często były zatapiane przez niemieckie okręty podwodne.

19. W 1940 roku Niemcy zaatakowali Norwegię mimo jej neutralności. Kraj był okupowany przez nazistów przez pięć lat, a rząd i król wyemigrowali do Wielkiej Brytanii.

20. Ruch oporu w Norwegii był silny – walczono z okupantem, ukrywano Żydów i wspierano aliantów. Bohaterskie akcje sabotażowe, jak wysadzenie zakładu ciężkiej wody w Rjukan, przyczyniły się do spowolnienia programu atomowego III Rzeszy.

21. W 1969 roku na Morzu Północnym odkryto złoża ropy naftowej, które odmieniły gospodarkę Norwegii. Państwo zainwestowało zyski w specjalny fundusz, który dziś jest jednym z największych na świecie.

22. Norwegia dwukrotnie odrzuciła członkostwo w Unii Europejskiej – w referendach w 1972 i 1994 roku. Mimo to kraj ściśle współpracuje z UE w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

23. Norwegia słynie z wysokiego poziomu życia, nowoczesnego państwa opiekuńczego i dobrej edukacji. To efekt mądrego zarządzania zasobami i inwestowania w społeczeństwo.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

17 ciekawostek o pracy w Holandii

17 ciekawostek o pracy w Holandii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.

25 ciekawostek o historii Peru

25 ciekawostek o historii Peru

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.

Nasi eksperci z Norwegii


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...