Poszukiwanie pracy w dużych miastach – czy sztuczna inteligencja faktycznie ma tak duży wpływ na rynek pracy?

porady, praca

grafik w trakcie pracy

Eksperci ekonomiczni oraz zwykli ludzie coraz częściej mówią o negatywnym wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Choć rozwój AI przyczynił się do powstania nowych, dobrze płatnych stanowisk, to sztuczna inteligencja już teraz zabrała wiele miejsc pracy – a problem w przyszłości jeszcze się pogłębi. Czy AI faktycznie ma tak duży wpływ na rynek pracy? Jaki obecnie wygląda poszukiwanie pracy w dużych miastach?

Sztuczna inteligencja – jakie branże powinny się jej obawiać?

Wśród branż najbardziej narażonych na problemy związane z rozwojem sztucznej inteligencji najczęściej wskazuje się na proste prace manualne, które mogą wykonywać roboty. Jednak tak naprawdę AI coraz lepiej radzi sobie w pracach wymagających kreatywności lub analizy dużych zbiorów danych. Programy takie jak ChatGPT czy Midjourney są w stanie wygenerować tekst czy obraz na podstawie krótkiego, słownego polecenia. To tanie i skuteczne rozwiązanie, nawet jeśli jakość dzieł często pozostawia wiele do życzenia.

Mimo to artyści i pisarze nie powinni aż tak obawiać się AI. Jak wyjaśniają media, najbardziej zagrożeni są copywriterzy i graficy komputerowi: https://www.egospodarka.pl/180425,Rynek-pracy-jakie-branze-powinny-obawiac-sie-rozwoju-AI,1,117,1.html. Sztuczna inteligencja najlepiej radzi sobie z tworzeniem komercyjnych dzieł, które nie wymagają nadmiernej kreatywności. AI zagraża również dostawcom jedzenia (trwają testy robotów dostawczych) oraz taksówkarzom (autonomiczne taksówki z powodzeniem funkcjonują w kilku amerykańskich miastach).

Wpływ AI na polski rynek pracy

Wpływ sztucznej inteligencji na polski rynek pracy jest jak na razie niewielki. AI najbardziej dotknęła copywriterów, tłumaczy oraz grafików – liczba zleceń znacząco spadła, ale na rynku pojawiło się wiele ogłoszeń dla osób, które potrafią korzystać ze sztucznej inteligencji do generowania tekstów czy obrazów.

Trwająca rewolucja stanowi dla wielu osób szansę na znalezienie nowej pracy oraz dalszy rozwój kariery zawodowej. Zresztą polskie firmy szukają też programistów oraz specjalistów zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji oraz wdrażaniem rozwiązań automatyzujących pracę. To perspektywiczna, dynamicznie rozwijająca się nisza, która ma wiele do zaoferowania.

Jak znaleźć pracę w dużym mieście?

Wpływ sztucznej inteligencji na polski rynek pracy jest na tyle ograniczony, że znalezienie pracy w dużym mieście jest równie łatwe, co rok czy dwa lata temu: https://ototorun.pl/artykul/czy-w-toruniu-latwo/1383470. Wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika, choć to zjawisko dotyczy przede wszystkim specjalistów z doświadczeniem lub wysokimi kwalifikacjami. To właśnie oni mogą liczyć na łatwe znalezienie zatrudnienia, głównie ze względu na relatywnie niewielką konkurencję.

Duże miasto zapewnia dostęp do ogromnej bazy ofert pracy. Każda aplikacja powinna uwzględniać wymagania zawarte w ogłoszeniu – warto dostosować CV do wymagań pracodawcy. Na rozmowie kwalifikacyjnej należy zachować spokój i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Cierpliwość, atrakcyjne CV oraz udana rozmowa kwalifikacyjna stanowią klucz do znalezienia pracy w dużym mieście!

Artykuł sponsorowany

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.