Poszukiwanie pracy w dużych miastach – czy sztuczna inteligencja faktycznie ma tak duży wpływ na rynek pracy?

sie 8, 2023 | porady, praca

grafik w trakcie pracy

Eksperci ekonomiczni oraz zwykli ludzie coraz częściej mówią o negatywnym wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Choć rozwój AI przyczynił się do powstania nowych, dobrze płatnych stanowisk, to sztuczna inteligencja już teraz zabrała wiele miejsc pracy – a problem w przyszłości jeszcze się pogłębi. Czy AI faktycznie ma tak duży wpływ na rynek pracy? Jaki obecnie wygląda poszukiwanie pracy w dużych miastach?

Sztuczna inteligencja – jakie branże powinny się jej obawiać?

Wśród branż najbardziej narażonych na problemy związane z rozwojem sztucznej inteligencji najczęściej wskazuje się na proste prace manualne, które mogą wykonywać roboty. Jednak tak naprawdę AI coraz lepiej radzi sobie w pracach wymagających kreatywności lub analizy dużych zbiorów danych. Programy takie jak ChatGPT czy Midjourney są w stanie wygenerować tekst czy obraz na podstawie krótkiego, słownego polecenia. To tanie i skuteczne rozwiązanie, nawet jeśli jakość dzieł często pozostawia wiele do życzenia.

Mimo to artyści i pisarze nie powinni aż tak obawiać się AI. Jak wyjaśniają media, najbardziej zagrożeni są copywriterzy i graficy komputerowi: https://www.egospodarka.pl/180425,Rynek-pracy-jakie-branze-powinny-obawiac-sie-rozwoju-AI,1,117,1.html. Sztuczna inteligencja najlepiej radzi sobie z tworzeniem komercyjnych dzieł, które nie wymagają nadmiernej kreatywności. AI zagraża również dostawcom jedzenia (trwają testy robotów dostawczych) oraz taksówkarzom (autonomiczne taksówki z powodzeniem funkcjonują w kilku amerykańskich miastach).

Wpływ AI na polski rynek pracy

Wpływ sztucznej inteligencji na polski rynek pracy jest jak na razie niewielki. AI najbardziej dotknęła copywriterów, tłumaczy oraz grafików – liczba zleceń znacząco spadła, ale na rynku pojawiło się wiele ogłoszeń dla osób, które potrafią korzystać ze sztucznej inteligencji do generowania tekstów czy obrazów.

Trwająca rewolucja stanowi dla wielu osób szansę na znalezienie nowej pracy oraz dalszy rozwój kariery zawodowej. Zresztą polskie firmy szukają też programistów oraz specjalistów zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji oraz wdrażaniem rozwiązań automatyzujących pracę. To perspektywiczna, dynamicznie rozwijająca się nisza, która ma wiele do zaoferowania.

Jak znaleźć pracę w dużym mieście?

Wpływ sztucznej inteligencji na polski rynek pracy jest na tyle ograniczony, że znalezienie pracy w dużym mieście jest równie łatwe, co rok czy dwa lata temu: https://ototorun.pl/artykul/czy-w-toruniu-latwo/1383470. Wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika, choć to zjawisko dotyczy przede wszystkim specjalistów z doświadczeniem lub wysokimi kwalifikacjami. To właśnie oni mogą liczyć na łatwe znalezienie zatrudnienia, głównie ze względu na relatywnie niewielką konkurencję.

Duże miasto zapewnia dostęp do ogromnej bazy ofert pracy. Każda aplikacja powinna uwzględniać wymagania zawarte w ogłoszeniu – warto dostosować CV do wymagań pracodawcy. Na rozmowie kwalifikacyjnej należy zachować spokój i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Cierpliwość, atrakcyjne CV oraz udana rozmowa kwalifikacyjna stanowią klucz do znalezienia pracy w dużym mieście!

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!