Predjamski Grad
Lokalicacja:
Słowenia, Predjama
Prediamski Grad jest to niesamowity zamek zbudowany w naturalnej jaskini. Rozciąga się z niego przepiękny widok na pobliskie rozległe doliny i malutkie wioski. Sama lokalizacja zamku aż zapiera dech w piersiach. Położony jest na zboczu zalesionej góry na której dostrzec można niewielkie wodospady.
W dolnej części ponad 100 metrowej skały wyżyny słowiańskiego Krasu znajduje się jaskinia, która przez wieki pełniła funkcję kryjówki dla mieszkańców pobliskiej wsi Predjama.
W XII wieku powstał tam zamek w gotyckim stylu. Wejście do jaskini zostało zabudowane, a system korytarzy prowadzący w dolne partie góry, wykorzystywano jako pomieszczenia i sekretne przejścia.
Zamek zamieszkiwał legendarny rozbójnik – baron Erazm Lugger, który prowadził zbójecki tryb życia.
Grabił kupieckie karawany, a zebrane łupy rozdawał biednym, dzięki czemu cieszył się ogromnym szacunkiem miejscowej ludności.
W 1483 roku doszło do starcia wojsk austriackich z węgierskimi.
Baron poparł króla węgierskiego Macieja Korwina, co doprowadziło do agresji wroga.
Przez ponad rok, jego zamek był oblegany przez wojska austriackie.
Napastnicy po wielu bezskutecznych próbach podbicia Predjamskiego Gradu, postanowili czekać, aż wyczerpią im się zapasy żywności.
Nie mieli zielonego pojęcia, że dzięki ukrytym przejściom obrońcy swobodnie opuszczali twierdzę i wnosili do środka świeże mięso i warzywa.
Bitwa o Prediamski Grad dzięki temu mogła by trwać wiele lat, gdyby nie zdrada jednego ze służących. Dawał on znaki białą flagą, w które miejsce Austriacy powinni atakować.
Dzięki temu podłemu czynowi, przebywający w toalecie umieszczonej w najmniej chronionym miejscu zamku baron Lugger został trafiony armatnią kulą i poniósł śmierć na miejscu.
Wysokie morale obrońców momentalnie spadło, kto zdołał – ten uciekł, pozostawiając zamek na pastwę losu.
Na początku XVI wieku rodzina Oberburgów zakupiła ruiny i rozpoczęła odbudowę zamku. Mieli wielkiego pecha, gdyż plany pokrzyżowało im trzęsienie ziemi, które zniszczyło świeżo powstałą budowlę.
Odebrali to jako zły omen i zrezygnowali z dalszych prób odbudowy.
Obecny wygląd czteropiętrowego zamku w stylu renesansowym zawdzięczamy Ivanowi Kobenzliemu, który zakończył jego budowę w 1570 roku.
Ze względu na częste kradzieże, aż do XX wieku ukryte przejścia zostały zamurowane.
Po II wojnie światowej zamek znajdujący się na terenie Jugosławii przekształcony został w Narodowe Muzeum, a podziemne korytarze ponownie zaczęły być wykorzystywane.
W największym z nich nazwanym na cześć barona – Erazm, zamontowano oświetlenie i udostępniono je dla turystów.
Wiele trudnodostępnych zakamarków jaskiń, których łącznie jest kilka kilometrów, zwiedzać można po uzyskaniu specjalnych pozwoleń, przy użyciu profesjonalnego sprzętu speleologicznego.
Z oddalonego o 11 km miasta Postojna o równych godzinach kursuje autobus.
Jest on darmowy dla turystów, którzy wykupią zwiedzanie jaskini Postojna i zamku Predjamski Grad.
Istnieje również możliwość skorzystania z taksówki, ale jest ich bardzo mało i trzeba liczyć się z wydaniem około 30 euro.
Nie jest też niczym dziwnym próba złapania auto-stopa. Bardzo chętnie zatrzymują się zarówno miejscowi jak i turyści.
Zwiedzanie wszystkich zakamarków zamku trwa około 2 godziny. Trzeba sporo się nachodzić stromymi, śliskimi schodami, ale naprawdę warto. Aby uniknąć tłumów turystów, najlepiej odwiedzić zamek w godzinach porannych.
W środku obejrzeć można klika ciekawych przedmiotów pochodzących z początków historii zamku. Przy wejściu znajduje się restauracja z pysznym jedzonkiem.
Zwiedzanie
Obejrzenie zamku z zewnątrz jest darmowe. Zwiedzenie wnętrza kosztuje 9 euro.
Godziny otwarcia:
Styczeń – marzec : 10.00 – 16.00
Kwiecie : 10.00 – 17.00
Maj – czerwiec : 9.00 – 18.00
Lipiec – sierpień : 9.00 – 9.00
Wrzesień : 9.00 – 18.00
Październik : 10.00 – 17.00
Listopad – grudzień : 10.00 – 16.00
Dla osób znających dobrze język angielski bardzo ciekawą opcją jest możliwość wykupienia za 2 euro przewodnika audio.
Co roku przed zamkiem organizowany jest turniej rycerski.
Ciekawostki
1. Na zamku Prediamski Grad w 2008 roku przeprowadzano badania paranormalne na potrzeby serialu Ghost Hunters International.
2. Zamek przedstawiony został w filmie z 1986 roku „Zbroja Boga”.
3. Ulotki dostępne przed zwiedzaniem są również w języku polskim.
Dodaj ciekawostkę
Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce
Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.
10 ciekawostek o sportach w Botswanie
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.
19 ciekawostek o społeczeństwie Sudanu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Sudanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
17 ciekawostek o pracy w Holandii
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.
25 ciekawostek o historii Peru
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.
19 ciekawostek o zwyczajach we Włoszech
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach we Włoszech. Cappuccino pije się we Włoszech tylko rano, najlepiej do godziny 11:00.