Preikestolen

Lokalicacja:Norwegia, Panjin.

Preikestolen jest jednym z najpiękniejszych cudów natury na świecie. Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Preikestolen jest to klif znajdujący się nad głęboką zatoką Lysefjord w południowo-zachodniej Norwegii. Ma on 604 metry wysokości.

Jest to jedna z największych atrakcji w Norwegii głównie ze względu na rzadko spotykaną w przyrodzie płaską powierzchnię wierzchołka w kształcie kwadratu o boku 25 metrów.

Wygląda to tak, jak by natura celowo stworzyła „taras widokowy”, aby można było podziwiać z niego przepiękną okolicę.

Według geologów górna część wierzchołka klifu pękła pod wpływem wysokich mrozów podczas epoki lodowcowej 10 000 lat temu.

Podróż na szczyt rozpoczynamy w pobliskim mieście Stavander.

Płyniemy promem do Tau, a następnie samochodem jedziemy przez Jorpeland, aż do jeziora Revsvatnet. Stamtąd do Preikestolen dzieli nas odległość około 4 km, którą pokonujemy pieszo.

Nie powinno to zająć więcej niż 4 godziny w obie strony osobie o średniej sprawności fizycznej (różnica wysokości wynosi 350 metrów).

Ciekawą opcją jest przepłynięcie promem zatoką Lysefjord. Chętnych nie brakuje dlatego bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej i mieć szczęście, aby trafić na ładną pogodę. Zdarza się bowiem, że gęste chmury zasłaniają widok na Preikestolen.

Klif zwiedzać można przez cały rok, jednak zimą, obfite opady śniegu czasem na to nie pozwalają. Najlepiej na wyprawę wybrać się w okresie „letnim” od kwietnia do października.

W deszczowe dni należy zachować szczególną ostrożność, na mokrej skale łatwo się poślizgnąć i spaść z klifu. W takich okolicznościach zginął hiszpański turysta w październiku 2013 roku. Był to pierwszy tego typu wypadek, wcześniej zdarzały się sporadycznie skoki samobójcze.

Mimo potencjalnego zagrożenia klif nie ma żadnych barierek zabezpieczających. Władze postanowiły nie ingerowała w piękno natury co jest bardzo dużym plusem.

Preikestolen odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów.

W sierpniu 2014 roku ukończono poszerzanie drogi prowadzącej na klif, co w znaczny sposób poprawia komfort wyprawy.

Ciekawostki

1. Preikestolen nazywany jest Pulpit Rock co oznacza „skalna ambona”.


2. Według legendy wierzchołek klifu oderwał się w dniu ślubu siedmiu sióstr z siedmioma braćmi w pobliskiej wiosce. Fala powstała na skutek uderzenia zabiła wszystkie osoby bawiące się na weselu.

materiał zewnętrzny

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Split, położony na malowniczym wybrzeżu Dalmacji, jest jednym z najbardziej fascynujących miast Chorwacji. Z jego bogatą historią, oszałamiającą architekturą i żywiołowym stylem życia, Split oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.