Preikestolen

Lokalicacja:Norwegia, Panjin.

Preikestolen jest jednym z najpiękniejszych cudów natury na świecie. Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Preikestolen jest to klif znajdujący się nad głęboką zatoką Lysefjord w południowo-zachodniej Norwegii. Ma on 604 metry wysokości.

Jest to jedna z największych atrakcji w Norwegii głównie ze względu na rzadko spotykaną w przyrodzie płaską powierzchnię wierzchołka w kształcie kwadratu o boku 25 metrów.

Wygląda to tak, jak by natura celowo stworzyła „taras widokowy”, aby można było podziwiać z niego przepiękną okolicę.

Według geologów górna część wierzchołka klifu pękła pod wpływem wysokich mrozów podczas epoki lodowcowej 10 000 lat temu.

Podróż na szczyt rozpoczynamy w pobliskim mieście Stavander.

Płyniemy promem do Tau, a następnie samochodem jedziemy przez Jorpeland, aż do jeziora Revsvatnet. Stamtąd do Preikestolen dzieli nas odległość około 4 km, którą pokonujemy pieszo.

Nie powinno to zająć więcej niż 4 godziny w obie strony osobie o średniej sprawności fizycznej (różnica wysokości wynosi 350 metrów).

Ciekawą opcją jest przepłynięcie promem zatoką Lysefjord. Chętnych nie brakuje dlatego bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej i mieć szczęście, aby trafić na ładną pogodę. Zdarza się bowiem, że gęste chmury zasłaniają widok na Preikestolen.

Klif zwiedzać można przez cały rok, jednak zimą, obfite opady śniegu czasem na to nie pozwalają. Najlepiej na wyprawę wybrać się w okresie „letnim” od kwietnia do października.

W deszczowe dni należy zachować szczególną ostrożność, na mokrej skale łatwo się poślizgnąć i spaść z klifu. W takich okolicznościach zginął hiszpański turysta w październiku 2013 roku. Był to pierwszy tego typu wypadek, wcześniej zdarzały się sporadycznie skoki samobójcze.

Mimo potencjalnego zagrożenia klif nie ma żadnych barierek zabezpieczających. Władze postanowiły nie ingerowała w piękno natury co jest bardzo dużym plusem.

Preikestolen odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów.

W sierpniu 2014 roku ukończono poszerzanie drogi prowadzącej na klif, co w znaczny sposób poprawia komfort wyprawy.

Ciekawostki

1. Preikestolen nazywany jest Pulpit Rock co oznacza „skalna ambona”.


2. Według legendy wierzchołek klifu oderwał się w dniu ślubu siedmiu sióstr z siedmioma braćmi w pobliskiej wiosce. Fala powstała na skutek uderzenia zabiła wszystkie osoby bawiące się na weselu.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce

Wielkopolska to region dość odległy od Litwy, o której jako o swojej ojczyźnie pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Dlatego dla większości z nas zaskoczeniem może być fakt, że wiele opisów w naszej narodowej epopei ma swoje źródło właśnie w Księstwie Poznańskim, w którym Mickiewicz przebywał w okresie od sierpnia 1831 r. do lutego lub marca 1832 r. Odwiedził tu wiele majątków, w których zwykle witany był entuzjastycznie jako poeta, ale i trochę celebryta.