Preikestolen

Lokalicacja:Norwegia, Panjin.
Preikestolen jest jednym z najpiękniejszych cudów natury na świecie. Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.
Preikestolen jest to klif znajdujący się nad głęboką zatoką Lysefjord w południowo-zachodniej Norwegii. Ma on 604 metry wysokości.
Jest to jedna z największych atrakcji w Norwegii głównie ze względu na rzadko spotykaną w przyrodzie płaską powierzchnię wierzchołka w kształcie kwadratu o boku 25 metrów.
Wygląda to tak, jak by natura celowo stworzyła „taras widokowy”, aby można było podziwiać z niego przepiękną okolicę.
Według geologów górna część wierzchołka klifu pękła pod wpływem wysokich mrozów podczas epoki lodowcowej 10 000 lat temu.
Podróż na szczyt rozpoczynamy w pobliskim mieście Stavander.
Płyniemy promem do Tau, a następnie samochodem jedziemy przez Jorpeland, aż do jeziora Revsvatnet. Stamtąd do Preikestolen dzieli nas odległość około 4 km, którą pokonujemy pieszo.
Nie powinno to zająć więcej niż 4 godziny w obie strony osobie o średniej sprawności fizycznej (różnica wysokości wynosi 350 metrów).
Ciekawą opcją jest przepłynięcie promem zatoką Lysefjord. Chętnych nie brakuje dlatego bilety trzeba rezerwować dużo wcześniej i mieć szczęście, aby trafić na ładną pogodę. Zdarza się bowiem, że gęste chmury zasłaniają widok na Preikestolen.
Klif zwiedzać można przez cały rok, jednak zimą, obfite opady śniegu czasem na to nie pozwalają. Najlepiej na wyprawę wybrać się w okresie „letnim” od kwietnia do października.
W deszczowe dni należy zachować szczególną ostrożność, na mokrej skale łatwo się poślizgnąć i spaść z klifu. W takich okolicznościach zginął hiszpański turysta w październiku 2013 roku. Był to pierwszy tego typu wypadek, wcześniej zdarzały się sporadycznie skoki samobójcze.
Mimo potencjalnego zagrożenia klif nie ma żadnych barierek zabezpieczających. Władze postanowiły nie ingerowała w piękno natury co jest bardzo dużym plusem.
Preikestolen odwiedza rocznie około 200 tysięcy turystów.
W sierpniu 2014 roku ukończono poszerzanie drogi prowadzącej na klif, co w znaczny sposób poprawia komfort wyprawy.
Ciekawostki
1. Preikestolen nazywany jest Pulpit Rock co oznacza „skalna ambona”.
2. Według legendy wierzchołek klifu oderwał się w dniu ślubu siedmiu sióstr z siedmioma braćmi w pobliskiej wiosce. Fala powstała na skutek uderzenia zabiła wszystkie osoby bawiące się na weselu.
materiał zewnętrzny
Tanie podróżowanie po Grecji
Na początku miałem tylko bilet do Aten i 350 euro. Miałem spędzić tam tydzień. Zostałem dwa i wróciłem z notatnikiem pełnym przemyśleń. Tanie podróżowanie po Grecji to nie sztuka oszczędzania – to sztuka zanurzenia się w miejscu, gdzie czas płynie wolniej, a uśmiech w tawernie jest wart więcej niż hotel z widokiem.
Nie będę opowiadał o Grecji z folderów biur podróży. Tu nie będzie o Santorini w sezonie ani o hotelach z basenem. Pokażę Ci, jak dotrzeć do miejsc, które Grecy zachowują dla siebie. I jak to wszystko zrobić, nie rozbijając świnki-skarbonki.
Najgroźniejsze zwierzęta w Hiszpanii
Hiszpania. Kraj flamenco, pomarańczy, intensywnego słońca i szumu fal Morza Śródziemnego. Dla większości turystów to wymarzony kierunek: Malaga, Sewilla, Majorka, góry Sierra Nevada… Ale pod tą pocztówkową powierzchnią kryje się natura znacznie bardziej dzika, niż mogłoby się wydawać. I nie mam na myśli byków z corridy.
Od kilku lat mieszkam częściowo w Andaluzji. W wolnych chwilach wędruję po Las Alpujarras, nurkuję w okolicach Cabo de Gata i analizuję zmiany klimatyczne w kontekście lokalnej fauny. Przez ten czas zebrałem sporo materiału, rozmawiałem z weterynarzami, biologami i rolnikami. I muszę przyznać: lista najgroźniejszych zwierząt w Hiszpanii zaskakuje. Nie krzyczy. Nie warczy. Często – kłuje, sączy albo czeka w ciszy.
Tanie podróżowanie po Włoszech
Z Włochami mam skomplikowaną relację. Najpierw była zachłanność – chciałem zobaczyć wszystko: Rzym, Florencję, Wenecję. Potem przyszło zderzenie z rzeczywistością – ceny, tłumy, fast travel. Dopiero gdy zacząłem szukać głębiej, odkryłem prawdziwe Włochy. Te, w których espresso kosztuje 1 euro, a zachody słońca ogląda się z pustego wzgórza. Ten artykuł to wynik kilku lat obserwacji, notatek w kieszonkowym notesie i dziesiątek rozmów – od Sycylii po Piemont.
Najgroźniejsze zwierzęta w Stanach Zjednoczonych
Kiedy myślisz o zagrożeniach ze strony zwierząt w Stanach Zjednoczonych, co pojawia się jako pierwsze? Rekiny u wybrzeży Florydy? Grizzly w Yellowstone? Kojoty podchodzące pod osiedla w Arizonie? Każda z tych scen ma coś wspólnego z rzeczywistością, ale tylko częściowo. Prawda o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach USA jest mniej spektakularna, bardziej ukryta — a przez to groźniejsza.
Przez ostatnie trzy miesiące analizowałem dane z CDC, raporty stanowe dotyczące ataków zwierząt, oraz konsultowałem się z biologami z Florydy, Montany i Teksasu. To, co wyłania się z tych źródeł, to obraz nieoczywisty. Zwierzęta, które zabijają, to często nie te, których się boimy.
Tanie podróżowanie po Czechach
Czechy to kraj o “duszy nieoczywistej”. Wiele osób kojarzy je tylko z Pragą, piwem i knedlikami, ale to zaledwie początek opowieści. Jeśli masz ograniczony budżet, ale nieograniczoną ciekawość – ten kraj zaskoczy cię na każdym kroku. Przemierzając go z notatnikiem, biletem na pociąg i plecakiem, odkryłem dziesiątki sposobów, by podróżować tanio i intensywnie, nie tracąc przy tym jakości doznań.
Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce
Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.