Szwajcaria historia

historia, Szwajcaria

Szwajcaria historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Szwajcarii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 17:48:03

28 ciekawostek o historii Szwajcarii

1. W 2007 roku 170 żołnierzy Szwajcarii wtargnęło na terytorium Lichtensteinu. Szybko okazało się, że nie jest to inwazja, a jedynie strata orientacji przez żołnierzy podczas ćwiczeń w Alpach.

Autor: Ciekawy

2. W Genewie wymyślono pierwszy zegarek na świecie. Stworzyli go dwaj polscy imigranci w 1839 roku – Antonii Patek i Franciszek Czapek.

Autor: Ela

3. W Szwajcarii w 1819 roku powstała pierwsza tabliczka czekolady.

zobacz: 21 ciekawostek o czekoladzie

Autor: Lidka

4. Od 1955 do 2007 roku w Szwajcarii zakazane było uprawianie sportów motorowych. Decyzję tą podjęto po wypadku w 24 godzinnym wyścigu Le Mans w którym zginęło ponad 80 osób.

Autor: PiotrWW

5. W kraju tym w 1864 roku wymyślono zimową turystykę.

Autor: PoEuropie

6. Niepodległość od Świętego Cesarstwa Rzymskiego i Narodu Niemieckiego uzyskana 24 października 1648.

Autor: poznajnieznane

7. Rekordowa fala upałów, która nawiedziła Europę w 2003 roku, od czerwca do sierpnia zabiła w tym kraju 975 osób.

Autor: Setar

8. W Szwajcarii kobiety mają prawo głosu od 1971 roku.

Autor: Statyk

9. Od 1815 roku kraj ten nie zawarł żadnego sojuszu wojskowego.

10. Od 167 lat w Szwajcarii nie było wojny. Jest to jeden z najbardziej neutralnych państw na świecie.

Autor: Teeen

11. W 1474 roku w Bazylei, po głośnym procesie spalono na stosie koguta, który według świadków zniósł jajko.

Autor: Wiedźma

12. Pierwszymi znanymi mieszkańcami terenów dzisiejszej Szwajcarii byli Celtowie, a najpotężniejszym plemieniem byli Helwetowie. W 58 roku p.n.e. Rzymianie pokonali ich i włączyli te ziemie do swojego imperium.

13. Rzymianie zbudowali na terenie Szwajcarii drogi, miasta i fortece. Dzisiejsze miasta, takie jak Genewa, Avenches czy Zurych, powstały właśnie w czasach rzymskich.

14. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego w V wieku ziemie Szwajcarii zajęli germańscy Alemanowie i Burgundowie. Ich wpływ widoczny jest do dziś w językach szwajcarskich – niemieckim i francuskim.

15. W Średniowieczu Szwajcaria znajdowała się pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Księstwa i miasta miały dużą autonomię, ale podlegały cesarzowi.

16. 1 sierpnia 1291 roku trzy kantony – Uri, Schwyz i Unterwalden – zawarły sojusz obronny, który uznaje się za początek Szwajcarii. To wydarzenie upamiętnia obchodzone co roku Święto Narodowe Szwajcarii.

17. Wilhelm Tell, bohater narodowy Szwajcarii, według legendy odmówił ukłonu przed kapeluszem austriackiego namiestnika i został zmuszony do strzelenia z kuszy w jabłko umieszczone na głowie swojego syna.

18. W XIV i XV wieku Szwajcarzy toczyli wojny przeciwko Habsburgom i Francuzom. Dzięki swojej skutecznej piechocie zdobyli sławę na całym kontynencie.

19. W 1515 roku Szwajcarzy przegrali bitwę pod Marignano przeciwko Francuzom. Po tej klęsce przyjęli zasadę neutralności, której trzymają się do dzisiaj.

20. Szwajcarscy najemnicy byli jednymi z najlepszych żołnierzy w Europie. Do dziś Gwardia Szwajcarska chroni papieża w Watykanie, co jest pozostałością dawnych tradycji.

21. W XVI wieku Szwajcaria stała się centrum reformacji. Kaznodzieja Jan Kalwin wprowadził w Genewie surowe zasady religijne, które miały wpływ na protestantyzm na całym świecie.

22. W 1648 roku, na mocy pokoju westfalskiego kończącego wojny trzydziestoletnie, Szwajcaria uzyskała pełną niezależność od Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

23. W 1798 roku wojska Napoleona zajęły Szwajcarię i stworzyły Republikę Helwecką, podporządkowaną Francji. Szwajcarzy niechętnie przyjęli te zmiany i po upadku Napoleona przywrócili system kantonalny.

24. W 1848 roku Szwajcaria przyjęła nową konstytucję i stała się federacją kantonów, czyli nowoczesnym państwem z jednolitym rządem, ale z dużą autonomią dla regionów.

25. Podczas I i II wojny światowej Szwajcaria pozostała neutralna, ale była otoczona przez walczące państwa. By uniknąć ataku, zmobilizowała armię i przygotowała plany obrony w górach.

26. W czasie II wojny światowej Szwajcaria była jednym z niewielu krajów europejskich, które nie zostały okupowane. Handlowała z Niemcami i aliantami, ale też udzielała schronienia uchodźcom.

27. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, choć współpracuje z nią gospodarczo. W 2002 roku dopiero po referendum przystąpiła do ONZ jako jeden z ostatnich krajów na świecie.

28. Banki szwajcarskie stały się symbolem stabilności i tajemnicy bankowej. W XX wieku były wykorzystywane do przechowywania majątków ludzi z całego świata.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Szwajcarii


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...