Urlop na własną rękę – jak się przygotować, gdzie rezerwować?

hotele, podróż - porady, wczasy

planowanie urlopu

Czym bliżej wakacji, tym nasze myśli coraz częściej krążą wokół długo wyczekiwanego urlopu. Zastanawiamy się jak zorganizować wczasy, aby mimo wielu obostrzeń w pełni wykorzystać każdą wolną chwilę. Stajemy przed trudnym wyborem: skorzystać z gotowej oferty przygotowanej przez biuro podróży, czy zaplanować wszystko samodzielnie. Sprawdź, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na urlop na własną rękę.

Największe zalety spędzenia urlopu na własną rękę

Niezależność. To my decydujemy gdzie pojedziemy i co zobaczymy.

Brak pośpiechu. Zwiedzanie ciekawych miejsc we własnym tempie.

Lepszy kontakt z lokalną społecznością. Możliwość poznania ich kultury i zwyczajów.

Kontrola wydatków. Już na etapie planowania urlopu możemy dopasować przebieg podróży do budżetu jakim dysponujemy.

Poczucie wolności. Nikt nie mówi nam co mamy robić. Każdy dzień możemy wykorzystać do maksimum wedle własnych upodobań.

Satysfakcja. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach daje olbrzymią satysfakcję. Jest to prawdziwa lekcja życia.

wczasy w górach

Jak zaplanować urlop na własną rękę?

Samodzielne planowanie wyjazdu nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, aby urlop na własną rękę był przyjemny i bezpieczny.

Wybór miejsca

Mierz siły na zamiary. Chęć zdobycia bieguna południowego lub przemierzenie Sahary podczas pierwszej samodzielnie zaplanowanej wyprawy nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać miejsce spokojne, w pobliżu cywilizacji. Sama świadomość bliskości innych osób, od których możemy otrzymać pomoc zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej wybierane kraje na podróż zagraniczną to obecnie Chorwacja, Szwajcaria, Włochy i Hiszpania.

Termin wyjazdu

Znając dokładną datę urlopu możemy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować nocleg i transport, co w znaczny sposób obniży koszty wakacji. Warto również upewnić się, czy w wybranym miejscu w danym terminie nie odbywają się duże imprezy. Niespodziewany napływ tysięcy turystów może popsuć nasze plany.

Nocleg

Osoby samodzielnie planujące urlop najchętniej wybierają na miejsce noclegowe domki lub apartamenty. Zainteresowanie jest tak duże, że warto dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybrane miejsce powinno być centralnym punktem wokół którego planujemy wszystkie atrakcje. Na stronie Interhome znajdziecie ponad 40 tysięcy ofert domów i apartamentów wakacyjnych położonych w najbardziej malowniczych miejscach 27 krajów europejskich. Wybór jest ogromny, każdy znajdzie idealny nocleg dla siebie. Swoboda, prywatność, komfort i bezpieczeństwo gwarantowane.

Bezpieczeństwo

Podczas samodzielnie zorganizowanego urlopu jesteśmy zdani tylko na siebie. Nad naszym bezpieczeństwem nie czuwa obsługa biura podróży i w razie problemów zdrowotnych, zgubienia drogi, czy innych nieprzewidzianych sytuacji losowych musimy radzić sobie sami. Przy odpowiednim podejściu można zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń.

Najważniejsze o czym musimy pamiętać to odpowiednie zabezpieczenie pieniędzy przeznaczonych na wyjazd. Nie możemy trzymać gotówki i kart bankowych w jednym miejscu. Warto również zapisać numer od banku, aby w razie kradzieży lub zgubienia pieniędzy móc szybko reagować.

Kolejną ważną kwestią bezpieczeństwa jest wykupienie odpowiednio dopasowanej polisy ubezpieczeniowej i pakietu assistance. Jest to szczególnie konieczne podczas wyjazdu za granicę.

Planując wyjazd do innego kraju warto zapoznać się ze zwyczajami w nim panującymi. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych a czasem nawet niebezpiecznych sytuacji.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.