Urlop na własną rękę – jak się przygotować, gdzie rezerwować?

hotele, podróż - porady, wczasy

planowanie urlopu

Czym bliżej wakacji, tym nasze myśli coraz częściej krążą wokół długo wyczekiwanego urlopu. Zastanawiamy się jak zorganizować wczasy, aby mimo wielu obostrzeń w pełni wykorzystać każdą wolną chwilę. Stajemy przed trudnym wyborem: skorzystać z gotowej oferty przygotowanej przez biuro podróży, czy zaplanować wszystko samodzielnie. Sprawdź, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na urlop na własną rękę.

Największe zalety spędzenia urlopu na własną rękę

Niezależność. To my decydujemy gdzie pojedziemy i co zobaczymy.

Brak pośpiechu. Zwiedzanie ciekawych miejsc we własnym tempie.

Lepszy kontakt z lokalną społecznością. Możliwość poznania ich kultury i zwyczajów.

Kontrola wydatków. Już na etapie planowania urlopu możemy dopasować przebieg podróży do budżetu jakim dysponujemy.

Poczucie wolności. Nikt nie mówi nam co mamy robić. Każdy dzień możemy wykorzystać do maksimum wedle własnych upodobań.

Satysfakcja. Radzenie sobie w trudnych sytuacjach daje olbrzymią satysfakcję. Jest to prawdziwa lekcja życia.

wczasy w górach

Jak zaplanować urlop na własną rękę?

Samodzielne planowanie wyjazdu nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, aby urlop na własną rękę był przyjemny i bezpieczny.

Wybór miejsca

Mierz siły na zamiary. Chęć zdobycia bieguna południowego lub przemierzenie Sahary podczas pierwszej samodzielnie zaplanowanej wyprawy nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać miejsce spokojne, w pobliżu cywilizacji. Sama świadomość bliskości innych osób, od których możemy otrzymać pomoc zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej wybierane kraje na podróż zagraniczną to obecnie Chorwacja, Szwajcaria, Włochy i Hiszpania.

Termin wyjazdu

Znając dokładną datę urlopu możemy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować nocleg i transport, co w znaczny sposób obniży koszty wakacji. Warto również upewnić się, czy w wybranym miejscu w danym terminie nie odbywają się duże imprezy. Niespodziewany napływ tysięcy turystów może popsuć nasze plany.

Nocleg

Osoby samodzielnie planujące urlop najchętniej wybierają na miejsce noclegowe domki lub apartamenty. Zainteresowanie jest tak duże, że warto dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybrane miejsce powinno być centralnym punktem wokół którego planujemy wszystkie atrakcje. Na stronie Interhome znajdziecie ponad 40 tysięcy ofert domów i apartamentów wakacyjnych położonych w najbardziej malowniczych miejscach 27 krajów europejskich. Wybór jest ogromny, każdy znajdzie idealny nocleg dla siebie. Swoboda, prywatność, komfort i bezpieczeństwo gwarantowane.

Bezpieczeństwo

Podczas samodzielnie zorganizowanego urlopu jesteśmy zdani tylko na siebie. Nad naszym bezpieczeństwem nie czuwa obsługa biura podróży i w razie problemów zdrowotnych, zgubienia drogi, czy innych nieprzewidzianych sytuacji losowych musimy radzić sobie sami. Przy odpowiednim podejściu można zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń.

Najważniejsze o czym musimy pamiętać to odpowiednie zabezpieczenie pieniędzy przeznaczonych na wyjazd. Nie możemy trzymać gotówki i kart bankowych w jednym miejscu. Warto również zapisać numer od banku, aby w razie kradzieży lub zgubienia pieniędzy móc szybko reagować.

Kolejną ważną kwestią bezpieczeństwa jest wykupienie odpowiednio dopasowanej polisy ubezpieczeniowej i pakietu assistance. Jest to szczególnie konieczne podczas wyjazdu za granicę.

Planując wyjazd do innego kraju warto zapoznać się ze zwyczajami w nim panującymi. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych a czasem nawet niebezpiecznych sytuacji.

Urlop w malowniczo położonej Szczawnicy

Urlop w malowniczo położonej Szczawnicy

Szczawnica to niezwykle czarujące miasto uzdrowiskowe znajdujące się na pograniczu Beskidów Zachodnich oraz Pienin. Uroku dodaje również fakt, że leży ono nad przepięknym potokiem Grajcarek.

Lyon – miasto kościołów i pysznej kuchni

Lyon – miasto kościołów i pysznej kuchni

Trzecie miasto we Francji pod względem ilości mieszkańców to idealny kierunek na weekendowy wypad. Podpowiadamy, co warto zobaczyć oraz jakich dań spróbować podczas wycieczki do Lyonu.

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek odwołania imprezy turystycznej?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wypadek odwołania imprezy turystycznej?

Nikt nie lubi, gdy planowana podróż nie może dojść do skutku. Jednak o ile z rozczarowaniem i zawodem dość łatwo możemy sobie poradzić, to finansowe konsekwencje odwołanej podróży mogą być bardzo dotkliwe. Proces odzyskiwania środków bywa trudny, długotrwały, a w wielu przypadkach – całkowicie niemożliwy. Warto więc rozważyć zakup ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej.

Noclegi w Karpaczu – jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe?

Noclegi w Karpaczu – jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce noclegowe?

Karpacz jest jednym z tych miejsc, które z roku na rok zyskują na popularności. Wielu turystów coraz bardziej docenia Karkonosze, Śnieżkę czy ogrom lokalnych atrakcji. Na popularność Karpacza i jego okolic wpływa również nieprzeciętna baza noclegowa czy ceny, które potrafią być znacznie korzystniejsze, niż w innych, najpopularniejszych miejscowościach turystycznych w Polsce. Aby jednak cieszyć się doskonałym noclegiem, warto wybrać odpowiedni dla siebie nocleg.