Zasady wjazdu do Norwegii

Norwegia, porady

Norwegia

Nie tylko przepisy, ale i ostatnie wydarzenia związane z pandemią regulowały zasady wjazdu do Norwegii. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy sytuacja nie uległa zmianie.

Jeśli chodzi o prawo i umowy międzynarodowe, to obywatele polscy, jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej, granicę z Norwegią mogą przekraczać zupełnie swobodnie. Zasady wjazdu do Norwegii są identyczne jak przy przekraczaniu granic wszystkich innych państw należących do strefy Schengen. Norwegia, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do tak zwanego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przynależność do EOG gwarantuje swobodny przepływ ludzi i kapitału między sygnatariuszami porozumienia.

W związku z powyższym wjazd do Norwegii w przypadku obywateli polskich mogących wylegitymować się dowodem osobistym nie wymaga okazania paszportu.

D-nummer Norwegia – czy to taki PESEL?

Jeśli udajemy się do Norwegii w celach turystycznych, nie musimy się nigdzie meldować ani starać się o żadne nowe zaświadczenia. Inaczej jest jednak w przypadku osób chcących pozostać na terenie Norwegii nawet do pół roku. Wówczas warto wystąpić o D-nummer – to nic innego jak numer identyfikacyjny przyznawany obcokrajowcom. Będzie on niezbędny, jeśli planujemy podjęcia pracy zarobkowej na terenie NorwegiiD-nummer trzeba będzie bowiem wpisywać we wszelkiej korespondencji z urzędami, w tym w rozliczeniach podatkowych. Bez D-nummer nie uda się również założyć konta w banku.

Skąd wziąć D-nummer

Uzyskanie D-nummer nie jest szczególnie trudne. W tym celu, będąc już na miejscu w Norwegii, trzeba udać się do Skatteetaten, czyli norweskiego odpowiednika polskiego Urzędu Skarbowego, lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

D-nummer powinny mieć także kobiety prowadzące ciążę w Norwegii. Warto pamiętać, że państwo norweskie pozwala obcokrajowcom korzystać z własnego systemu świadczeń socjalnych skierowanych również do młodych matek. Jednak by ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki, konieczne będzie posiadanie D-nummer. W razie trudności o pomoc poprosić można konsultanta z firmy ATS. To specjalista na rynku w świadczeniu usług związanych z doradztwem i pomocą w prowadzeniu różnych spraw zasiłkowych czy podatkowych. Dzięki tej firmie wielu osobom udało się uniknąć podwójnego podatku w Norwegii.

Pamiętaj, że D-nummer uzyskasz w:

  • Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych,
  • Urzędzie

Podwójny podatek – Norwegia. Można go uniknąć!

Dzięki doradcom z ATS wielu Polaków pracujących czasowo w Norwegii zdołało uniknąć podwójnego opodatkowania. Okazuje się, że płacąc podatki w Polsce, możemy odliczyć od nich część środków, które pobrał już od nas norweski urząd podatkowy. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę całkiem spore kwoty. Sprawa jest zdecydowanie warta zachodu, zwłaszcza że wszystkimi formalnościami mogą zająć się specjaliści w dziedzinie usług skarbowych z firmy ATS. Można więc dużo zyskać przy minimalnym nakładzie. W sprawach skarbowych lub dotyczących zasiłków można kontaktować się telefonicznie oraz mailowo z biurami ATS w Polsce oraz Norwegii.

Artykuł sponsorowany

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Przygotowanie romantycznej randki, atrakcji dla znajomych lub rodziny albo po prostu wycieczki, która zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zdecydujesz się na rejs statkiem. To wyjątkowo ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, szczególnie w otoczeniu pięknej, wodnej okolicy.

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami należy do jednych z obowiązków każdego opiekuna. Choć samo ukąszenie przez pasożyta nie należy do szczególnie dotkliwych, prawdziwym problemem są choroby odkleszczowe. Co roku babeszjoza zbiera krwawe żniwa wśród czworonogów. Jak więc skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo