Zasady wjazdu do Norwegii

Norwegia, porady

Norwegia

Nie tylko przepisy, ale i ostatnie wydarzenia związane z pandemią regulowały zasady wjazdu do Norwegii. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy sytuacja nie uległa zmianie.

Jeśli chodzi o prawo i umowy międzynarodowe, to obywatele polscy, jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej, granicę z Norwegią mogą przekraczać zupełnie swobodnie. Zasady wjazdu do Norwegii są identyczne jak przy przekraczaniu granic wszystkich innych państw należących do strefy Schengen. Norwegia, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do tak zwanego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przynależność do EOG gwarantuje swobodny przepływ ludzi i kapitału między sygnatariuszami porozumienia.

W związku z powyższym wjazd do Norwegii w przypadku obywateli polskich mogących wylegitymować się dowodem osobistym nie wymaga okazania paszportu.

D-nummer Norwegia – czy to taki PESEL?

Jeśli udajemy się do Norwegii w celach turystycznych, nie musimy się nigdzie meldować ani starać się o żadne nowe zaświadczenia. Inaczej jest jednak w przypadku osób chcących pozostać na terenie Norwegii nawet do pół roku. Wówczas warto wystąpić o D-nummer – to nic innego jak numer identyfikacyjny przyznawany obcokrajowcom. Będzie on niezbędny, jeśli planujemy podjęcia pracy zarobkowej na terenie NorwegiiD-nummer trzeba będzie bowiem wpisywać we wszelkiej korespondencji z urzędami, w tym w rozliczeniach podatkowych. Bez D-nummer nie uda się również założyć konta w banku.

Skąd wziąć D-nummer

Uzyskanie D-nummer nie jest szczególnie trudne. W tym celu, będąc już na miejscu w Norwegii, trzeba udać się do Skatteetaten, czyli norweskiego odpowiednika polskiego Urzędu Skarbowego, lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

D-nummer powinny mieć także kobiety prowadzące ciążę w Norwegii. Warto pamiętać, że państwo norweskie pozwala obcokrajowcom korzystać z własnego systemu świadczeń socjalnych skierowanych również do młodych matek. Jednak by ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki, konieczne będzie posiadanie D-nummer. W razie trudności o pomoc poprosić można konsultanta z firmy ATS. To specjalista na rynku w świadczeniu usług związanych z doradztwem i pomocą w prowadzeniu różnych spraw zasiłkowych czy podatkowych. Dzięki tej firmie wielu osobom udało się uniknąć podwójnego podatku w Norwegii.

Pamiętaj, że D-nummer uzyskasz w:

  • Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych,
  • Urzędzie

Podwójny podatek – Norwegia. Można go uniknąć!

Dzięki doradcom z ATS wielu Polaków pracujących czasowo w Norwegii zdołało uniknąć podwójnego opodatkowania. Okazuje się, że płacąc podatki w Polsce, możemy odliczyć od nich część środków, które pobrał już od nas norweski urząd podatkowy. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę całkiem spore kwoty. Sprawa jest zdecydowanie warta zachodu, zwłaszcza że wszystkimi formalnościami mogą zająć się specjaliści w dziedzinie usług skarbowych z firmy ATS. Można więc dużo zyskać przy minimalnym nakładzie. W sprawach skarbowych lub dotyczących zasiłków można kontaktować się telefonicznie oraz mailowo z biurami ATS w Polsce oraz Norwegii.

Artykuł sponsorowany

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.