Zasady wjazdu do Norwegii

Norwegia, porady

Norwegia

Nie tylko przepisy, ale i ostatnie wydarzenia związane z pandemią regulowały zasady wjazdu do Norwegii. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy sytuacja nie uległa zmianie.

Jeśli chodzi o prawo i umowy międzynarodowe, to obywatele polscy, jako obywatele kraju należącego do Unii Europejskiej, granicę z Norwegią mogą przekraczać zupełnie swobodnie. Zasady wjazdu do Norwegii są identyczne jak przy przekraczaniu granic wszystkich innych państw należących do strefy Schengen. Norwegia, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy jednak do tak zwanego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Przynależność do EOG gwarantuje swobodny przepływ ludzi i kapitału między sygnatariuszami porozumienia.

W związku z powyższym wjazd do Norwegii w przypadku obywateli polskich mogących wylegitymować się dowodem osobistym nie wymaga okazania paszportu.

D-nummer Norwegia – czy to taki PESEL?

Jeśli udajemy się do Norwegii w celach turystycznych, nie musimy się nigdzie meldować ani starać się o żadne nowe zaświadczenia. Inaczej jest jednak w przypadku osób chcących pozostać na terenie Norwegii nawet do pół roku. Wówczas warto wystąpić o D-nummer – to nic innego jak numer identyfikacyjny przyznawany obcokrajowcom. Będzie on niezbędny, jeśli planujemy podjęcia pracy zarobkowej na terenie NorwegiiD-nummer trzeba będzie bowiem wpisywać we wszelkiej korespondencji z urzędami, w tym w rozliczeniach podatkowych. Bez D-nummer nie uda się również założyć konta w banku.

Skąd wziąć D-nummer

Uzyskanie D-nummer nie jest szczególnie trudne. W tym celu, będąc już na miejscu w Norwegii, trzeba udać się do Skatteetaten, czyli norweskiego odpowiednika polskiego Urzędu Skarbowego, lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

D-nummer powinny mieć także kobiety prowadzące ciążę w Norwegii. Warto pamiętać, że państwo norweskie pozwala obcokrajowcom korzystać z własnego systemu świadczeń socjalnych skierowanych również do młodych matek. Jednak by ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki, konieczne będzie posiadanie D-nummer. W razie trudności o pomoc poprosić można konsultanta z firmy ATS. To specjalista na rynku w świadczeniu usług związanych z doradztwem i pomocą w prowadzeniu różnych spraw zasiłkowych czy podatkowych. Dzięki tej firmie wielu osobom udało się uniknąć podwójnego podatku w Norwegii.

Pamiętaj, że D-nummer uzyskasz w:

  • Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych,
  • Urzędzie

Podwójny podatek – Norwegia. Można go uniknąć!

Dzięki doradcom z ATS wielu Polaków pracujących czasowo w Norwegii zdołało uniknąć podwójnego opodatkowania. Okazuje się, że płacąc podatki w Polsce, możemy odliczyć od nich część środków, które pobrał już od nas norweski urząd podatkowy. Dzięki temu można zaoszczędzić naprawdę całkiem spore kwoty. Sprawa jest zdecydowanie warta zachodu, zwłaszcza że wszystkimi formalnościami mogą zająć się specjaliści w dziedzinie usług skarbowych z firmy ATS. Można więc dużo zyskać przy minimalnym nakładzie. W sprawach skarbowych lub dotyczących zasiłków można kontaktować się telefonicznie oraz mailowo z biurami ATS w Polsce oraz Norwegii.

Artykuł sponsorowany

Zasady wjazdu do Norwegii

Zasady wjazdu do Norwegii

Nie tylko przepisy, ale i ostatnie wydarzenia związane z pandemią regulowały zasady wjazdu do Norwegii. Przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy sytuacja nie uległa zmianie.

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Posiadanie kilku kredytów jednocześnie może być bardzo problematyczne. Z jednej strony pojawiają się bowiem kłopoty natury finansowej, gdyż każde zobowiązanie trzeba spłacać w ustalonym terminie, z drugiej zaś kredytobiorca może zwyczajnie zapomnieć o konieczności zapłaty kolejnej raty, gdy ma ich do uregulowania kilka. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt konsolidacyjny. Czym dokładnie jest?

Odkryj uroki Dolnego Śląska i wypocznij w Spa otoczonym górami

Odkryj uroki Dolnego Śląska i wypocznij w Spa otoczonym górami

Współcześni ludzie potrzebują więcej czasu na naładowanie baterii. Stres gromadzi się w ich życiu jak nadprogramowy bagaż – magazynuje się, narasta, staje się wszechobecny. Popularnym pomysłem na odpoczynek i odskocznię od codziennych trudów jest kontakt z naturą. Jednak dla pokoleń hołdujących zasadzie multitaskingu, łączenie “przyjemnego z pożytecznym” jest ogromną wartością. Sprawdźmy, jak można tworzyć wypoczynkowe kombinacje ku pokrzepieniu ducha i ciała!

Lubisz sport? Sprawdź, dlaczego warto kupić damską bieliznę termoaktywną

Lubisz sport? Sprawdź, dlaczego warto kupić damską bieliznę termoaktywną

Sport to nieodłączny element życia wielu kobiet. Odpowiednio dobrany ubiór, sprzęt i wybór aktywności fizycznej przyczyniają się do poprawy samopoczucia. Chcąc jeszcze bardziej poprawić swój komfort podczas wysiłku, coraz częściej sięgamy po bieliznę termoaktywną. Dziś przyjrzymy się bliżej damskiej bieliźnie termoaktywnej – dlaczego jest tak ważna, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oraz czym różni się od odzieży termicznej?