5 powodów, dlaczego warto używać menedżera haseł

internet

logowanie

Rosnąca ilość mediów społecznościowych, serwisów internetowych i różnego rodzaju sklepów online, doprowadziło do tego, że przeciętny użytkownik internetu posiada dziś średnio ponad 7 kont, z których aktywnie korzysta na co dzień. To wiąże się z posiadaniem analogicznej ilości haseł do tych kont, z których użyciem można się na nie zalogować. Choć na pewno znajdzie się masa użytkowników, którzy zbytnio nie przejmują się kwestią bezpieczeństwa i ustawiają wszędzie to samo hasło, większość ludzi dba dziś o aspekt ochrony swoich danych i kont, korzystając do każdego z nich innego, unikalnego i trudnego do złamania hasła.
To prowadzi do sytuacji, w których często zwyczajnie nie pamiętamy swoich haseł albo nie wiemy, które z haseł odpowiada któremu z kont. Finalnie kończy się to tak, że co prawda wszystkie nasze konta są solidnie zabezpieczone, ale przy każdej wizycie korzystamy z opcji odzyskiwania hasła, aby utworzyć nowe hasło i móc się w końcu zalogować, po kilku nieudanych próbach. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, które z łatwością mogą wyeliminować ten problem. Mowa tutaj o menedżerach haseł, dzięki którym wszystkie nasze hasła mogą być przechowywane w sposób bezpieczny w jednym miejscu, a do tego oferują opcję logowania jednym kliknięciem i funkcję tworzenia silnych haseł.
Osoby, które już raz na własnej skórze doznały potęgi funkcjonalności menedżera haseł, raczej nigdy nie będą już chciały powrócić do tradycyjnej metody zapamiętywania haseł. To niewątpliwie rewolucyjne rozwiązanie i istny life changer, który sprawia, że przykładowo w Verde Casino logowanie już nigdy nie będzie stanowiło problemu, bo wszystkie hasła można mieć zawsze pod ręką. Dziś jednak wielu użytkowników internetu nadal nie jest przekonanych do korzystania z menedżerów haseł, a wręcz się ich obawia, dlatego przedstawiamy 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto z nich korzystać.

Tylko jedno hasło do zapamiętania

Jednym z głównych powodów, które przemawiają za korzystaniem z menedżera haseł, jest nie tylko aspekt bezpieczeństwa, ale przede wszystkim kwestia wygody. Menedżer haseł ułatwia znacząco życie, bo dzięki niemu tak naprawdę możemy posiadać setki różnych silnych haseł i nie musimy ich wcale pamiętać.
Co najlepsze, aby z nich skorzystać, wystarczy zapamiętać wyłącznie jedno hasło — hasło główne do konta w usłudze danego menedżera haseł. Jest to zatem niezwykle użyteczne rozwiązanie, bo nie ma potrzeby zapamiętywania różnych trudnych haseł do różnych serwisów. Wystarczy bowiem skonfigurować menedżer haseł, dodać do niego wszystkie swoje hasła, a następnie już tylko wygodnie logować się na wybrane konta przy pomocy zapamiętanego hasła głównego.

Autouzupełnianie danych

Inną ważną zaletą korzystania z menedżera haseł jest możliwość uniknięcia ciągłego wpisywania danych do logowania. Większość dostępnych na rynku menedżerów haseł posiada bowiem funkcję autouzupełniania dla aplikacji i stron internetowych. Dzięki temu możemy bez problemu zalogować się do każdego konta, bo menedżer automatycznie wypełni niezbędne dane do logowania dla konkretnej witryny.
Oczywiście, aby doszło do takiego autouzupełnienia, należy wcześniej potwierdzić naszą tożsamość, gdzie sposób weryfikacji będzie się różnił w zależności od menedżera i naszych preferencji. Obecnie istnieją trzy główne opcje potwierdzające autouzupełnianie w menedżerach:

  • hasło główne,
  • odcisk palca,
  • skan twarzy.

Generowanie silnych haseł

Odpowiednio silne hasło to dziś podstawowy aspekt bezpieczeństwa w sieci. Pomimo tego hasła typu 123456 czy qwerty są nadal powszechnie stosowane przez użytkowników. To dość przerażające, zwłaszcza kiedy zdamy sobie sprawę, że większość działań z zakresu finansów i administracji odbywa się dziś online, bo tak proste hasło to praktycznie żadna ochrona.
Większość ludzi nie decyduje się na ustawienia silnych, unikalnych haseł z prostej przyczyny — osoby te boją się, że zwyczajnie nie będą w stanie ich zapamiętać. Menedżer haseł nie tylko rozwiązuje problem zapamiętywania haseł, ale także proces ich wymyślania. Dzięki niemu można bowiem jednym kliknięciem wygenerować wyjątkowo silne hasło do konta, które automatycznie zostanie dodane do magazynu haseł. Takiego hasła nie trzeba ani zapamiętywać, ani w ogóle znać, bo przy kolejnych logowaniach można skorzystać z funkcji autouzupełniania.

Bezpieczne przechowywanie haseł

Przechowywanie haseł w zwykłym pliku tekstowym na komputerze czy w chmurze nie jest najbezpieczniejszym pomysłem. W takiej sytuacji każda osoba, która ma dostęp do naszego komputera, lokalnie lub zdalnie, może bez problemu otworzyć taki plik i poznać nasze dane.
W menedżerach haseł nasze wszystkie dane uwierzytelniające są odpowiednio zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem. By chronić dane swoich klientów, wyposażone są one w najlepsze środki bezpieczeństwa. Większość z nich korzysta z 256-bitowego szyfrowania AES, co daje pewność, że przechowywane hasła są chronione przed hakerami i złośliwym oprogramowaniem.

Dostępność za darmo

Jedną z najważniejszych zalet współczesnych menedżerów haseł jest fakt, że wiele z nich to projekty open source i są dostępne całkowicie za darmo. To oznacza, że aby korzystać z funkcji takich menedżerów jak Bitwarden czy KeePass nie potrzeba wcale inwestować własnych pieniędzy, bo można ich używać bezpłatnie. Co najlepsze, darmowe menedżery haseł w żaden sposób nie odstają od tych płatnych pod względem poziomu bezpieczeństwa.

materiał zewnętrzny

Blik: Zalety i wady systemu płatności w kasynach online

Blik: Zalety i wady systemu płatności w kasynach online

Blik należy do jednego z czołowych polskich systemów płatności online. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dynamiczna ekspansja Blika w ostatnich latach była możliwa dzięki jego adopcji przez największe polskie banki, integrujące te płatności do swoich systemów transakcyjnych. Dziś każdego miesiąca przy użyciu Blika dokonywane są miliony transakcji w Internecie i w sklepach stacjonarnych. My natomiast przyjrzymy się tutaj możliwościom zastosowania Blik w kasynach internetowych.

Czy mesh WiFi rzeczywiście sprawdza się w domu

Czy mesh WiFi rzeczywiście sprawdza się w domu

Komputery potrzebne są nam właściwie codziennie, a nie chodzi tylko i wyłącznie o przestrzeń roboczą w pracy. Naturalnie przedsiębiorcy, którzy zatrudniają dużą ilość pracowników i muszą zapewnić dużo skomputeryzowanych miejsc pracy, najczęściej mają wystarczające środki na to, aby zainwestować w profesjonalny sprzęt gwarantujący przesyłanie sygnału internetowego.