Fotografia turystyczna – 7 porad

hobby, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

fotografia turystyczna

Najlepszym sposobem na zachowanie wspomnień z naszych wypraw jest kolekcjonowanie fotografii z miejsc, które odwiedziliśmy. Niestety, często przeżywamy rozczarowanie, kiedy wrócimy do domu i odkrywamy, że ujęcia nie były tak dobre, jak oczekiwaliśmy. Przyszedł czas by naprawić błędy, które popełnialiśmy i przenieść fotografie z wakacji na zupełnie nowy poziom. W tym artykule znajdziesz siedem porad, które pomogą ci zebrać wszystkie ważne momenty twoich przygód. Zaczynajmy!

1. Przed podróżą znajdź inspirację

Dobrze jest stworzyć listę miejsc, zaplanowanych do odwiedzenia w czasie podróży. Przejrzyj fotografie zrobione przez turystów zamieszczone na Pintreście, Instagramie czy innych mediach społecznościowych. Nie musisz ich kopiować, zapoznaj się po prostu z najbardziej typowymi kątami ujęć czy porami dnia z najlepszym światłem – czy to wczesny poranek, czy zachód słońca itp. To pomoże ci również uniknąć błędów, które popełnili twoi poprzednicy i uchwycić zwiedzane miejsca w niepowtarzalny sposób.

2. Trzymaj się reguł kompozycji

Odpowiednia kompozycja jest kluczowym czynnikiem w poszukiwaniu najlepszego ujęcia. Nieodpowiedni układ może zrujnować nawet najbardziej kreatywną fotografię. Portrety oraz krajobrazy są najpopularniejszymi rodzajami wakacyjnych zdjęć. Zatem nie musisz znać wszystkich zasad fotografii, a zaledwie kilka z tych najczęściej używanych w tego typu zdjęciach. Np. reguła trójek mówi o dwóch horyzontalnych i dwóch wertykalnych liniach, dzielących zdjęcie na dziewięć równych części. Jeśli fotografujesz morze, upewnij się, że zajmuje ono 1/3 lub 2/3 obrazu, a linia horyzontu nie leży dokładnie pośrodku. Jeśli chodzi o portrety: spróbuj umieścić oczy w górnej trójce ramki – takie ujęcie będzie robiło dużo lepsze wrażenie. Poszperaj w internecie, a znajdziesz mnóstwo przydatnych sztuczek.

3. Kup statyw

fotografia zachód słońca
Statyw jest niezbędny dla każdego podróżnika, nieważne dokąd i z kim się udaje. Możesz go użyć nie tylko do umiejscowienia swojego aparatu, ale również telefonu. Statyw poprawi jakość twoich zdjęć, czyniąc obraz bardziej stabilnym oraz ostrym. Nie martw się, jeśli nie możesz zainwestować dużo w wyposażenie – Amazon oferuje wiele przystępnych cenowo statywów.

4. Poznaj swój sprzęt

Jak możesz zrobić zachwycające zdjęcia, jeśli nie znasz możliwości swojego aparatu? Ta rekomendacja może zdawać się nudna, ale: sięgnij po podręcznik użytkownika. Dostarczy ci ona odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawią się w trakcie korzystania ze sprzętu. Da ci to również możliwość odnalezienia funkcji, jakich sobie nawet nie wyobrażasz – różnorodnych automatycznych trybów, dostępnych formatów plików itp. Rozsądnym byłoby obejrzeć kilka wideo na YouTube aby przyswoić informacje od innych fotografów – czy to amatorów, czy profesjonalistów.

5. Dopasuj ustawienia kamery

Aby w pełni wykorzystać potencjał twojego aparatu zastosuj odpowiednie ustawienia kamery, a stworzysz przykuwające wzrok zdjęcia z twoich podróży. Zacznij ustawianie od ISO, czyli miary wrażliwości aparatu na światło. Na przykład, kiedy światło jest słabe musisz zwiększyć ISO, aby pomóc soczewce zebrać więcej światła. Innym ustawieniem, o które należy zadbać jest balans bieli. Jeśli jest ustawiony poprawnie, kolory na fotografii będą wyglądały bardziej naturalnie.

6. Wybierz odpowiedni tryb fotograficzny

fotograf
Każdy aparat ma zestaw trybów fotograficznych – zarówno automatycznych, jak i ustawianych ręcznie. Istnieją również półautomatyczne tryby, które możesz chcieć wypróbować. Podczas podróży często jesteśmy w pośpiechu, nie ma więc czasu na dostosowywanie ustawień. W takich sytuacjach, tryby mogą się bardzo przydać. Informacje o nich możesz również odnaleźć w podręczniku użytkownika.

7. Nie unikaj edytowania zdjęć

Panuje powszechne przekonanie, że edytowanie zdjęć nie jest w porządku, a takie obrazy są mylące. Jednak przetworzenie może w ostatecznym rozrachunku sprawić, że twoje zdjęcia będą wyglądały bardziej naturalnie. Kolory, cechy twarzy czy kompozycja mogą zostać zniekształcone na zdjęciu, ale łatwo je naprawić za pomocą programu takiego, jak PhotoWorks. To przyjazny dla użytkownika (nawet początkującego) edytor zdjęć z wieloma użytecznymi opcjami, jak automatyczna lub ręczna korekta koloru, zmiana tła, przycinanie, łącznie zdjęć, retuszowanie, a nawet podrasowywanie wielu zdjęć naraz. Lekkie oprogramowanie będzie błyskawicznie dopracowywało twoje zdjęcia.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sztuczek, które pozwolą ci poprawić swoje podróżne fotografie. Upewnij się, że znasz wszystkie możliwości, jakie oferuje twój aparat i korzystaj z nich w pełni. Poszukaj informacji, znajdź inspirację, użyj potrzebnego wyposażenia aby uwolnić swoją kreatywną naturę. Nie zapomnij przy tym, by dobrze się bawić! Zdjęcia nie mają sensu, jeśli nie możesz cieszyć się podróżą. Odpoczywaj, a jeśli trzeba, pozwól działać edytorowi zdjęć!

materiał zewnętrzny

Najpiękniejsze miejsca na ziemi, do których warto polecieć

Najpiękniejsze miejsca na ziemi, do których warto polecieć

Podróżowanie samolotem pozwala na szybkie i wygodne przemieszczanie się między odległymi miejscami na ziemi. Dzięki temu mamy możliwość odkrywania niezwykłych zakątków naszej planety. W tym artykule przedstawiamy przegląd najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na świecie, do których warto polecieć samolotem.

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Kołobrzeg to idealne miejsce na urlop. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy nadmorskich klimatów, którzy chętnie spędzają wolny czas nad Bałykiem. Jest to popularny od lat kurort, w którym zdecydowanie nie można narzekać na nudę. Oprócz plaży i morza, na turystów czeka tu wiele interesujących atrakcji, spośród których wiele jest dostępnych przez okrągły rok. Nie każdy bowiem wie, ale Kołobrzeg możemy odwiedzić nie tylko w lecie, ale zagościć w jego progach przez cały rok, czemu dodatkowo sprzyja rozbudowana baza noclegowa o całorocznym charakterze.

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty trekkingowe to bardzo szeroka kategoria obuwia męskiego, które przeznaczone jest do górskich wędrówek. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zyskują buty hikingowe. Czy to tylko kolejna nazwa, czy za nią kryje się jakaś inna propozycja dla miłośników wędrowania?

Czym kierować się podczas zakupu obuwia górskiego?

Czym kierować się podczas zakupu obuwia górskiego?

Miłośnicy pieszych wędrówek po górach nie mogą objeść się bez odpowiedniego obuwia, które pozwoli z łatwością pokonywać szlaki nawet w zimne i deszczowe dni, zapewni komfort i ochronę stopom, a jednocześnie pozwoli czuć się bezpiecznie nawet na wymagających trasach. Czym więc kierować się podczas zakupu obuwia górskiego? W tym tekście wskazujemy, gdzie znaleźć idealne buty męskie na wymagające wyprawy i o czym pamiętać w czasie zakupów.