Fotografia turystyczna – 7 porad

hobby, podróż - porady, Sprzęt turystyczny

fotografia turystyczna

Najlepszym sposobem na zachowanie wspomnień z naszych wypraw jest kolekcjonowanie fotografii z miejsc, które odwiedziliśmy. Niestety, często przeżywamy rozczarowanie, kiedy wrócimy do domu i odkrywamy, że ujęcia nie były tak dobre, jak oczekiwaliśmy. Przyszedł czas by naprawić błędy, które popełnialiśmy i przenieść fotografie z wakacji na zupełnie nowy poziom. W tym artykule znajdziesz siedem porad, które pomogą ci zebrać wszystkie ważne momenty twoich przygód. Zaczynajmy!

1. Przed podróżą znajdź inspirację

Dobrze jest stworzyć listę miejsc, zaplanowanych do odwiedzenia w czasie podróży. Przejrzyj fotografie zrobione przez turystów zamieszczone na Pintreście, Instagramie czy innych mediach społecznościowych. Nie musisz ich kopiować, zapoznaj się po prostu z najbardziej typowymi kątami ujęć czy porami dnia z najlepszym światłem – czy to wczesny poranek, czy zachód słońca itp. To pomoże ci również uniknąć błędów, które popełnili twoi poprzednicy i uchwycić zwiedzane miejsca w niepowtarzalny sposób.

2. Trzymaj się reguł kompozycji

Odpowiednia kompozycja jest kluczowym czynnikiem w poszukiwaniu najlepszego ujęcia. Nieodpowiedni układ może zrujnować nawet najbardziej kreatywną fotografię. Portrety oraz krajobrazy są najpopularniejszymi rodzajami wakacyjnych zdjęć. Zatem nie musisz znać wszystkich zasad fotografii, a zaledwie kilka z tych najczęściej używanych w tego typu zdjęciach. Np. reguła trójek mówi o dwóch horyzontalnych i dwóch wertykalnych liniach, dzielących zdjęcie na dziewięć równych części. Jeśli fotografujesz morze, upewnij się, że zajmuje ono 1/3 lub 2/3 obrazu, a linia horyzontu nie leży dokładnie pośrodku. Jeśli chodzi o portrety: spróbuj umieścić oczy w górnej trójce ramki – takie ujęcie będzie robiło dużo lepsze wrażenie. Poszperaj w internecie, a znajdziesz mnóstwo przydatnych sztuczek.

3. Kup statyw

fotografia zachód słońca
Statyw jest niezbędny dla każdego podróżnika, nieważne dokąd i z kim się udaje. Możesz go użyć nie tylko do umiejscowienia swojego aparatu, ale również telefonu. Statyw poprawi jakość twoich zdjęć, czyniąc obraz bardziej stabilnym oraz ostrym. Nie martw się, jeśli nie możesz zainwestować dużo w wyposażenie – Amazon oferuje wiele przystępnych cenowo statywów.

4. Poznaj swój sprzęt

Jak możesz zrobić zachwycające zdjęcia, jeśli nie znasz możliwości swojego aparatu? Ta rekomendacja może zdawać się nudna, ale: sięgnij po podręcznik użytkownika. Dostarczy ci ona odpowiedzi na wszystkie pytania, które pojawią się w trakcie korzystania ze sprzętu. Da ci to również możliwość odnalezienia funkcji, jakich sobie nawet nie wyobrażasz – różnorodnych automatycznych trybów, dostępnych formatów plików itp. Rozsądnym byłoby obejrzeć kilka wideo na YouTube aby przyswoić informacje od innych fotografów – czy to amatorów, czy profesjonalistów.

5. Dopasuj ustawienia kamery

Aby w pełni wykorzystać potencjał twojego aparatu zastosuj odpowiednie ustawienia kamery, a stworzysz przykuwające wzrok zdjęcia z twoich podróży. Zacznij ustawianie od ISO, czyli miary wrażliwości aparatu na światło. Na przykład, kiedy światło jest słabe musisz zwiększyć ISO, aby pomóc soczewce zebrać więcej światła. Innym ustawieniem, o które należy zadbać jest balans bieli. Jeśli jest ustawiony poprawnie, kolory na fotografii będą wyglądały bardziej naturalnie.

6. Wybierz odpowiedni tryb fotograficzny

fotograf
Każdy aparat ma zestaw trybów fotograficznych – zarówno automatycznych, jak i ustawianych ręcznie. Istnieją również półautomatyczne tryby, które możesz chcieć wypróbować. Podczas podróży często jesteśmy w pośpiechu, nie ma więc czasu na dostosowywanie ustawień. W takich sytuacjach, tryby mogą się bardzo przydać. Informacje o nich możesz również odnaleźć w podręczniku użytkownika.

7. Nie unikaj edytowania zdjęć

Panuje powszechne przekonanie, że edytowanie zdjęć nie jest w porządku, a takie obrazy są mylące. Jednak przetworzenie może w ostatecznym rozrachunku sprawić, że twoje zdjęcia będą wyglądały bardziej naturalnie. Kolory, cechy twarzy czy kompozycja mogą zostać zniekształcone na zdjęciu, ale łatwo je naprawić za pomocą programu takiego, jak PhotoWorks. To przyjazny dla użytkownika (nawet początkującego) edytor zdjęć z wieloma użytecznymi opcjami, jak automatyczna lub ręczna korekta koloru, zmiana tła, przycinanie, łącznie zdjęć, retuszowanie, a nawet podrasowywanie wielu zdjęć naraz. Lekkie oprogramowanie będzie błyskawicznie dopracowywało twoje zdjęcia.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele sztuczek, które pozwolą ci poprawić swoje podróżne fotografie. Upewnij się, że znasz wszystkie możliwości, jakie oferuje twój aparat i korzystaj z nich w pełni. Poszukaj informacji, znajdź inspirację, użyj potrzebnego wyposażenia aby uwolnić swoją kreatywną naturę. Nie zapomnij przy tym, by dobrze się bawić! Zdjęcia nie mają sensu, jeśli nie możesz cieszyć się podróżą. Odpoczywaj, a jeśli trzeba, pozwól działać edytorowi zdjęć!

materiał zewnętrzny

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot

Przyglądając się liczbom lotów opuszczających polskie lotniska z pewnością można stwierdzić, iż zapaść branży turystycznej wywołana pandemią COVID-19 jest już dawno za nami. Coraz więcej pasażerów decyduje się na wycieczki do najodleglejszych zakątków świata. Czasami jednak nasze plany są pokrzyżowane przez takie komplikacje jak odwołanie czy opóźnienie lotu. Co można zrobić z taką sytuacją? Czy należne jest odszkodowanie?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo