Samochody, które Polacy kupują najczęściej

produkcja, samochody

samochody

W ostatnim czasie pandemia wirusa SARS-CoV-2 negatywnie wpłynęła na wiele różnych dziedzin gospodarki, w efekcie czego mnóstwo branż zaliczyło mocne spadki obrotów lub wręcz całkowite zatrzymanie. Na szczęście sytuacja, ogólnie rzecz biorąc, wróciła do normy. Jedną z tych branż, którą dotknął spory zastój w 2020 roku była motoryzacja, liczba sprzedanych samochodów spadła na łeb, na szyję w porównaniu z rokiem 2019, ale to już przeszłość. Zobaczmy teraz, jak przedstawia się lista najczęściej kupowanych samochodów? Czy są jakieś szczególnie interesujące trendy? Co jest rynkowym przebojem, a co powoli schodzi? Dziś postaramy się to omówić bliżej w naszym artykule!

Jakie rodzaje samochodów znikają z rynku?

Jeśli spojrzymy na statystyki sprzedaży, to możemy dostrzec kilka ciekawych rzeczy. Mnóstwo modeli i rodzajów samochodów osobowych znikają z rynku. W zasadzie bezpowrotnie zniknęły albo właśnie kolejno wycofywane są kolejne modele, w efekcie czego pozostają już tylko pojedyncze opcje do wyboru. Nie wierzysz? To spróbuj zastanowić się, jakie mamy obecnie na rynku roadstery. Dawniej, w latach 90. czy w pierwszej dekadzie XX wieku mogliśmy kupić na przykład Hondę S2000, Mazdę MX-5, Opla Speedstera, Lotusa Elise, Fiata Barchettę i wiele innych aut tego rodzaju. Obecnie na rynku pozostała już tylko Mazda MX-5 oraz jej bliźniak, czyli Fiat 124 Spider.
To samo tyczy się także minivanów. Dziś ich już na rynku praktycznie nie ma, a można było nie tak dawno wybierać spośród kilkudziesięciu modeli. Renault Espace, Fiat Ulysse, Lancia Zeta, Peugeot 806, Volkswagen Sharan, Ford S-Max… Praktycznie każda licząca się marka miała swojego minivana. Dziś już ich nie ma. Podobny los spotkał małe auta sportowe jak Ford Puma, Honda CRX, Toyota MR2, czy Opel Tigra. Prawie nie ma kabrioletów, ani też dużych kombi.
Skąd taka zmiana? Odpowiedź jest prosta. Rynkiem zawładnęły niepodzielnie SUVy, crossovery i tym podobne odmiany nadwoziowe, które rzekomo zapewniają większą praktyczność, ale w rzeczywistości po prostu wyglądają bardziej okazale i dają namiastkę prestiżu.

Jak wygląda ranking sprzedaży nowych samochodów w Polsce?

Jak łatwo się spodziewać, ranking sprzedaży powinien być okupowany przez SUVy i crossovery. W zasadzie jest to prawda, chociaż nie do końca. Tak się bowiem składa, że bardzo mocną pozycję mają wciąż hatchbacki segmentów B i C — co akurat nie powinno dziwić, bo są to samochody kupowane w dużej mierze przez wielkie firmy do swoich flot. Ponadto są to samochody stosunkowo jeszcze tanie, bo obecnie kupienie modnego SUV-a klasy premium to już naprawdę konkretny wydatek — albo wygrana w grach takich jak Book of Dead, albo sprzedanie nerki, albo nieśmiertelny leasing lub wynajem,
Niemniej jednak od wielu lat pozycję numer jeden na naszym rynku dzielą między sobą naprzemiennie Volkswagen Golf oraz Toyota Corolla (ewentualnie Auris). Ta tendencja jest stała i niezmienna. Tym razem na czele rankingu stoi VW Golf, a co ciekawe, po pandemii popularność Corolli znacząco spadła. Być może wpływ na ten stan rzeczy miały problemy logistyczne i niedobór egzemplarzy w salonach Toyoty?
Ponadto w ostatnim czasie spore przetasowania nastąpiły na kolejnych pozycjach. Na przykład bardzo mocną pozycję wypracowały sobie marki francuskie. Drugim najlepiej sprzedającym się w Polsce samochodem jest Peugeot 208, niewiele dalej w rankingu znajduje się Peugeot 2008, zaraz za nim znajdziemy Renault Clio. Z aut francuskich mamy jeszcze w pierwszej dziesiątce Citroena C4 oraz Renault Captur. Jeśli brać pod uwagę powstanie koncernu Stellantis, to w teorii za auto francuskie można uznać także już Opla Corsę, który zajmuje 6 miejsce na liście najlepiej sprzedających się samochodów w naszym kraju.
Honoru i dobrych wyników Toyoty broni natomiast Yaris, który niezmiennie trzyma się trzeciej lokaty w Polsce już od wielu lat. W pierwszej dziesiątce znajdziemy także dwa Volkswageny, będą to Tiguan oraz T-Roc zajmujące miejsca odpowiednio 7 i 8. Całą dziesiątkę zajmuje nieśmiertelna Octavia, czyli auto marki należącej także do koncernu Volkswagena.

Sytuacja poniżej 10 miejsca

A co się dzieje niżej? Tu już robi się całkiem ciekawie. Na 11 miejscu znajdziemy prawdziwego dinozaura, czyli auto będące już kilkanaście lat w produkcji i to bez większych zmian. Mowa oczywiście o Fiacie 500, który nieustannie plasuje się w czołówce najczęściej kupowanych samochodów. Potem pojawia się rumuńsko-francuski produkt, czyli Dacia Sandero (ten model zapewne swoją popularność zawdzięcza naprawdę niskiej cenie). Potem mamy parę kolejnych crossoverów jak Ford Puma i Peugeot 3008. Pierwszy model marki zaliczanej do klasy premium pojawia się dopiero w okolicy 19 miejsca i wbrew temu, co można byłoby się spodziewać — nie jest to samochód niemiecki. Mowa tutaj o Volvo XC40.

Samochody używane

Pod tym względem w zasadzie od bardzo dawna sytuacja jest bardzo ustabilizowana. Polacy jako używane kupują najczęściej marki niemieckie oraz Toyoty. No chyba że komuś dopisało szczęście, gdy odwiedzał kasyno online legalne i może sobie pozwolić na coś naprawdę z górnej półki! No ale wtedy się raczej nie kupuje auta używanego.
Do najpopularniejszych modeli na rynku używanych aut zaliczamy przede wszystkim Audi A4, A6, Volkswagena Golfa i Passata, a także Mercedesy klasy C i E oraz BMW serii 3 i 5. Jednak królem rynku używanych samochodów jest właśnie Audi A4 II generacji (czyli z oznaczeniem B6), koniecznie z ulubionym przez Polaków silnikiem, jakim jest 1,9 TDI. Tak więc, jeśli chcesz sprzedać swoje A4 1,9 TDI i jest to kombi, to możesz liczyć się z tym, że godzinę po wystawieniu ogłoszenia będziesz miał pod domem pełno chętnych!

materiał zewnętrzny

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Czym się kierować, kupując nowe auto od dealera?

Czym się kierować, kupując nowe auto od dealera?

Myślisz o kupnie nowego samochodu, lecz nie dokonałeś jeszcze ostatecznego wyboru? Nie masz wystarczającej wiedzy, a na wymarzone auto nie starczy Ci pieniędzy? Rozumiemy to doskonale, bo wybór nowego auta to decyzja na lata, więc musi być bardzo dobrze przemyślana. Nie wiesz, jaki model wybrać i czym się kierować przy zakupie nowego samochodu? Razem na pewno znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo