Aspartam – 6 najczęściej powtarzanych mitów

porady, zdrowie

aspartam grafika

Aspartam jawi się większości jako środek o wątpliwych właściwościach zdrowotnych. Niektórzy dietetycy za wszelką cenę starają się wykazać jego szkodliwość i chociaż nie mają na to poparcia w postaci badań, to jednak upierają się przy swojej wersji wydarzeń. Ludzie bez wiedzy o słodzikach często podkreślają, że jest to “trujące”, “to syf” i wydają podobne wyroki. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

W małych ilościach biały cukier nie szkodzi, a dostarcza energii. Jednak wbudowany w nasz mózg układ nagrody przepada za słodyczami, toteż robimy wszystko, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko (czy w tym wypadku: nie przytyć po ciastku). Zaprezentujemy więc aspartam – 6 rzeczy, których o nim nie wiesz, będący podsumowaniem dziwnych i złych przekonań o dobroczynnym przecież środku.

Dlatego też osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać za dużo cukru chcą sięgnąć po słodziki, właściwy zamiennik. Jakie są mity na jego temat?

1. Słodziki są sztuczne… tylko, że nie są

Nazwa “aspartam” może brzmi dość egzotycznie, ale samo jego pozyskiwanie na drodze chemicznej jest procesem całkowicie naturalnym. Co więcej, proces ten nie jest niebezpieczny, bo wszystko przeprowadzane jest w warunkach bardzo sterylnych i bezpiecznych, co czyni go niezwykle “czystym” składnikiem naszych potraw. Bardzo wiele z przypraw, których używamy, pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych: przykładem niech będzie chociażby zwykła sól kuchenna.

2. Słodziki szkodzą – tyle, że wcale nie

Nie ma żadnych, jednoznacznych badań wskazujących na szkodliwość słodzików. Próbowano powiązać aspartam z nowotworami, co ostatecznie nie okazało się prawdą. Co więcej, jako zdrowy zamiennik są wręcz pomocne dla diabetyków i osób, które muszą pilnować linii. Jedynie chorzy na fenyloketonurię muszą na niego uważać.

3. Słodziki tuczą, tylko… że nie

Mit o tym, że słodziki tuczą bierze się z tego, iż niektóre osoby po spróbowaniu czegoś słodzonego nabierają ochoty na więcej cukru i w związku z tym szukają kalorycznych potraw. Jednak na tej samej zasadzie można byłoby oskarżać producentów ciastek – no bo przecież ludzie je lubią. Jeśli ktoś umie się kontrolować, to będzie umiał utrzymać linię.

4. Słodziki nie są dla wszystkich

Ten “mit” jest poniekąd prawdą. Aspartam nie jest wskazany dla osób, które mają trudności z metabolizowaniem fenyloalaniny. Niewskazany jest również dla tych, którzy z jakiegoś powodu powinni stosować restrykcyjne diety z powodu poważnych chorób. Wszystko pod tym względem trzeba ustalać z lekarzem. Jednak lwia większość społeczeństwa może stosować je bez problemu.

5. Słodziki zniszczą twoje zęby

Ten mit stanowi wręcz ukoronowanie niechęci niektórych wobec słodzików. Aspartam nie tylko nie szkodzi zębom, ale nie stanowi również pożywki dla bakterii, a to oznacza, że próchnica ich nie zniszczy.

6. Słodziki to tak zwany “ukryty cukier”

Ukryty cukier znajdziemy tam, gdzie dodano cukru innego niż sacharozy – w tym przypadku syropu glukozowo-fruktozowego, który potrafi być naprawdę tuczący. I stąd właśnie pojawia się hasło o “ukrytym cukrze”, które słodzików właściwie nie dotyczy, a wręcz przeciwnie – to właśnie ich obecność podkreśla się jawnie jako “substancje słodzące”.

materiał zewnętrzny

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Sezon zimowy za pasem, niebawem ferie, a te sprzyjają wyprawom po górskich szlakach, ale i spacerom po alejkach turystycznych ośrodków, które bywają zdradliwe. Jak zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim – ułatwić sobie pokonywanie oblodzonych i zaśnieżonych tras czy szlaków turystycznych? Podstawą będzie odpowiednie wyposażenie i dobór właściwego sprzętu. Jednym z jego kluczowych elementów pozostają raczki oraz raki. To specjalny rodzaj nakładek na buty, wyposażonych w system kolców, które zapewniają przyczepność na śniegu i lodzie. Rzecz jasna raczki sprawdzą się w innych warunkach niż raki. W ten pierwszy rodzaj nakładek antypoślizgowych warto zaopatrzyć się wtedy, gdy nasze zimowe aktywności ograniczają się głównie do spacerów i rekreacji. Raki natomiast ułatwią nam pokonywanie nawet wymagających tras górskich. Możemy wyróżnić wiele rodzajów raków, wykazujących konkretne atrybuty, przystosowane do konkretnych aktywności. A zatem – co wybrać?

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Zawirowania w światowej gospodarce sprawiają, że coraz więcej świadomych inwestorów szuka sposobu na wygenerowanie stabilnego i atrakcyjnego pasywnego przychodu na lata. Jednym z rozwiązań pozostaje kupno zagranicznej nieruchomości inwestycyjnej pod kątem wynajmu. Ciekawym wyborem pozostają nieruchomości na Cyprze Północnym, w których zakupie klientów wspiera RT Invest. Sprawdź, jak z pomocą tej firmy zbudować pasywny przychód na lata i dlaczego warto postawić na Cypr Północny.

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.