Aspartam – 6 najczęściej powtarzanych mitów

porady, zdrowie

aspartam grafika

Aspartam jawi się większości jako środek o wątpliwych właściwościach zdrowotnych. Niektórzy dietetycy za wszelką cenę starają się wykazać jego szkodliwość i chociaż nie mają na to poparcia w postaci badań, to jednak upierają się przy swojej wersji wydarzeń. Ludzie bez wiedzy o słodzikach często podkreślają, że jest to “trujące”, “to syf” i wydają podobne wyroki. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

W małych ilościach biały cukier nie szkodzi, a dostarcza energii. Jednak wbudowany w nasz mózg układ nagrody przepada za słodyczami, toteż robimy wszystko, żeby zjeść ciastko i mieć ciastko (czy w tym wypadku: nie przytyć po ciastku). Zaprezentujemy więc aspartam – 6 rzeczy, których o nim nie wiesz, będący podsumowaniem dziwnych i złych przekonań o dobroczynnym przecież środku.

Dlatego też osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać za dużo cukru chcą sięgnąć po słodziki, właściwy zamiennik. Jakie są mity na jego temat?

1. Słodziki są sztuczne… tylko, że nie są

Nazwa “aspartam” może brzmi dość egzotycznie, ale samo jego pozyskiwanie na drodze chemicznej jest procesem całkowicie naturalnym. Co więcej, proces ten nie jest niebezpieczny, bo wszystko przeprowadzane jest w warunkach bardzo sterylnych i bezpiecznych, co czyni go niezwykle “czystym” składnikiem naszych potraw. Bardzo wiele z przypraw, których używamy, pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych: przykładem niech będzie chociażby zwykła sól kuchenna.

2. Słodziki szkodzą – tyle, że wcale nie

Nie ma żadnych, jednoznacznych badań wskazujących na szkodliwość słodzików. Próbowano powiązać aspartam z nowotworami, co ostatecznie nie okazało się prawdą. Co więcej, jako zdrowy zamiennik są wręcz pomocne dla diabetyków i osób, które muszą pilnować linii. Jedynie chorzy na fenyloketonurię muszą na niego uważać.

3. Słodziki tuczą, tylko… że nie

Mit o tym, że słodziki tuczą bierze się z tego, iż niektóre osoby po spróbowaniu czegoś słodzonego nabierają ochoty na więcej cukru i w związku z tym szukają kalorycznych potraw. Jednak na tej samej zasadzie można byłoby oskarżać producentów ciastek – no bo przecież ludzie je lubią. Jeśli ktoś umie się kontrolować, to będzie umiał utrzymać linię.

4. Słodziki nie są dla wszystkich

Ten “mit” jest poniekąd prawdą. Aspartam nie jest wskazany dla osób, które mają trudności z metabolizowaniem fenyloalaniny. Niewskazany jest również dla tych, którzy z jakiegoś powodu powinni stosować restrykcyjne diety z powodu poważnych chorób. Wszystko pod tym względem trzeba ustalać z lekarzem. Jednak lwia większość społeczeństwa może stosować je bez problemu.

5. Słodziki zniszczą twoje zęby

Ten mit stanowi wręcz ukoronowanie niechęci niektórych wobec słodzików. Aspartam nie tylko nie szkodzi zębom, ale nie stanowi również pożywki dla bakterii, a to oznacza, że próchnica ich nie zniszczy.

6. Słodziki to tak zwany “ukryty cukier”

Ukryty cukier znajdziemy tam, gdzie dodano cukru innego niż sacharozy – w tym przypadku syropu glukozowo-fruktozowego, który potrafi być naprawdę tuczący. I stąd właśnie pojawia się hasło o “ukrytym cukrze”, które słodzików właściwie nie dotyczy, a wręcz przeciwnie – to właśnie ich obecność podkreśla się jawnie jako “substancje słodzące”.

materiał zewnętrzny

Korzyści wynikające ze skutecznego detoksu alkoholowego

Korzyści wynikające ze skutecznego detoksu alkoholowego

Skuteczny detoks alkoholowy niesie ze sobą wiele korzyści, które znacząco wpływają na jakość życia osoby decydującej się na ten krok. Detoks, będący pierwszym etapem w walce z uzależnieniem, stanowi kluczowy moment w procesie zdrowienia, gdyż to od niego zaczyna się droga ku pełnej trzeźwości i poprawie zdrowia.

Jak zmniejszyć czas realizacji zamówień w e-commerce?

Jak zmniejszyć czas realizacji zamówień w e-commerce?

Czy istnieje jeden, sprawdzony sposób, by skrócić do minimum czas realizacji zamówień w e-commerce? Trudno oczekiwać, aby w tak skomplikowanym i złożonym procesie istniało jedno ogniwo, które decydowałoby o wszystkim. Niemniej usprawniając proces obsługi zamówienia na wielu szczeblach, można uzyskać satysfakcjonujące efekty. W jaki sposób to zrobić?

Odnowa starej łodzi za pomocą żywicy: Przykłady i inspiracje

Odnowa starej łodzi za pomocą żywicy: Przykłady i inspiracje

Odnowienie starej łodzi może być zarówno satysfakcjonującym projektem, jak i praktycznym sposobem na przedłużenie żywotności jednostki pływającej. Żywice, zwłaszcza epoksydowe i poliestrowe, odgrywają kluczową rolę w procesie naprawy i renowacji łodzi. Dzięki ich właściwościom można skutecznie naprawiać uszkodzenia, wzmacniać konstrukcję oraz poprawiać estetykę łodzi, lecz wymagają także zaznajomienia się z ich właściwościami. Zobacz, jak odnowić łódź wykorzystując w tym celu dwa rodzaje żywicy!

Roboty kuchenne – niezastąpione narzędzie w profesjonalnej kuchni

Roboty kuchenne – niezastąpione narzędzie w profesjonalnej kuchni

Profesjonalne kuchnie wymagają nie tylko doskonałych umiejętności kulinarnych, ale także odpowiednich narzędzi. Roboty kuchenne są w tej materii niezastąpione, z uwagi na swoją wszechstronność, precyzję i oszczędność czasu. Zastanówmy się wspólnie, dlaczego roboty kuchenne są niezastąpione w profesjonalnych kuchniach oraz jak różne modele i marki, takie jak robot coupe, ułatwiają codzienną pracę szefów kuchni?