Meksyk historia

historia, Meksyk

Meksyk historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 17:54:23

28 ciekawostek o historii Meksyku

1. W Meksyku odnaleziono szkielet ogona dinozaura z przed 72 milionów lat. Ma on długość prawie 5 metrów i jest bardzo dobrze zachowany.

Autor: Julita

2. Aztekowie składali w ofierze bóstwom ponad 20 tysięcy osób rocznie.

3. W ciągu 50 lat (od 1940 do 1990 roku) populacja Meksyku wzrosła aż czterokrotnie.

Autor: Martynka91

4. Przed 1958 rokiem, kobiety nie mogły głosować w wyborach prezydenckich.

Autor: MR

5. Niepodległość od Hiszpanii uzyskana została 24 września 1821 roku.

6. W mieście Cholula, w stanie Puebla odkryto największą piramidę na świecie.

Autor: poznajnieznane

7. W Meksyku kobiety mają prawo głosu od 1947 roku.

8. Kraj ten wstąpił do ONZ 7 listopada 1945 r.

Autor: Statyk

9. Torre Latinoamericana to pierwszy budynek na świecie, który zbudowany został tak, aby przetrwać trzęsienie ziemi. Ma on 182 metry wysokości, 44 pietra. Zbudowany został w 1956 roku. Przetrwał największe trzęsienie ziemi, które nawiedziło Meksyk w 1985 roku.

Autor: Tekila

10. Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán).

11. Majowie, jedna z najważniejszych cywilizacji prekolumbijskich, budowali wspaniałe miasta, jak Chichén Itzá czy Palenque. Rozwinęli zaawansowany kalendarz, matematykę i system pisma hieroglificznego.

12. Aztekowie, którzy przybyli do środkowego Meksyku w XIII wieku, założyli Tenochtitlán na wyspie jeziora Texcoco. Było to jedno z największych miast świata w XV wieku, zamieszkane przez ponad 200 tysięcy ludzi.

13. Hiszpanie pod wodzą Hernána Cortésa podbili Azteków w 1521 roku. W dużej mierze udało się to dzięki chorobom przywleczonym przez Europejczyków, a także sojuszom z plemionami wrogimi Aztekom.

14. Po podboju Meksyk stał się częścią hiszpańskiego wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Przez prawie 300 lat hiszpańska korona kontrolowała gospodarkę, handel i kulturę regionu.

15. W 1810 roku Miguel Hidalgo, ksiądz z Dolores, ogłosił „Grito de Dolores” (Wołanie z Dolores), co zapoczątkowało wojnę o niepodległość Meksyku. Wojna trwała 11 lat i zakończyła się w 1821 roku ogłoszeniem niepodległości.

16. Pierwszym władcą niepodległego Meksyku został Augustyn I, który ogłosił się cesarzem. Jego rządy trwały krótko, a w 1824 roku Meksyk stał się republiką.

17. W 1836 roku Meksyk stracił Teksas, który po wojnie o niepodległość stał się najpierw samodzielnym państwem, a w 1845 roku dołączył do Stanów Zjednoczonych.

zobacz: Stan Teksas

18. Wojna amerykańsko-meksykańska (1846–1848) zakończyła się klęską Meksyku, który musiał oddać USA niemal połowę swojego terytorium, w tym Kalifornię, Arizonę, Nowy Meksyk i Nevadę.

zobacz: Stan Kalifornia

19. W 1862 roku Meksyk pokonał Francuzów w bitwie pod Pueblą, co stało się symbolem narodowej dumy. Do dziś 5 maja (Cinco de Mayo) obchodzony jest jako święto, choć bardziej popularne w USA niż w Meksyku.

20. Mimo zwycięstwa w bitwie pod Pueblą Francuzi ponownie zaatakowali i w 1864 roku narzucili Meksykowi cesarza Maksymiliana I, Austriaka popieranego przez Napoleona III. Jego rządy zakończyły się egzekucją w 1867 roku.

21. Pod koniec XIX wieku dyktatorskie rządy sprawował Porfirio Díaz, który modernizował kraj, ale jednocześnie pogłębiał nierówności społeczne. Jego rządy doprowadziły do rewolucji meksykańskiej.

22. Rewolucja meksykańska (1910–1920) była jednym z najkrwawszych konfliktów w historii kraju. Przywódcami rewolucji byli Emiliano Zapata i Pancho Villa, którzy walczyli o prawa chłopów i robotników.

23. W 1917 roku uchwalono nową konstytucję, która do dziś jest fundamentem prawa w Meksyku. Wprowadzała m.in. reformy rolne, świeckie państwo i prawa pracownicze.

24. Meksyk był jednym z niewielu krajów, które udzieliły schronienia uchodźcom z Hiszpanii po wojnie domowej w latach 30. XX wieku. Wielu hiszpańskich intelektualistów osiedliło się w Meksyku.

25. Podczas II wojny światowej Meksyk wspierał aliantów, wysyłając do walki eskadrę lotniczą „Aztec Eagles” i dostarczając surowce strategiczne dla USA.

26. W 1968 roku w Meksyku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, ale kilka dni przed otwarciem doszło do masakry na Placu Trzech Kultur w Tlatelolco, gdzie wojsko zabiło ponad 350 studentów protestujących przeciwko rządowi.

27. W 1985 roku trzęsienie ziemi w Meksyku zniszczyło dużą część stolicy, zabijając tysiące ludzi. Katastrofa ujawniła korupcję rządu, który nie był przygotowany na kryzys, co doprowadziło do wzrostu ruchów obywatelskich.

28. W 1994 roku wybuchło powstanie Zapatystów w stanie Chiapas, którzy domagali się lepszych warunków życia dla rdzennych mieszkańców. Powstanie miało związek z wejściem Meksyku do NAFTA, co pogłębiło nierówności społeczne.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

Nasi eksperci z Meksyku


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...