Miejsca, które mają największy wkład w polską turystykę

ciekawe miejsca, Polska

wawel

Tatry

Tatry to, co prawda, nie jedno konkretne miejsce, a region, ale całe są piękne i nie jesteśmy w stanie wyróżnić jednego najbardziej godnego uwagi obszaru, takiego jak Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów, Kasprowy Wierch czy któreś z term. Postanowiliśmy więc polecić całą krainę.

Tatry Polskie, jako ogół, to część najwyższego fragmentu Karpat, czyli gór ciągnących się od Rumunii, przez Serbię, Węgry, Słowację aż do Polski. W Polsce ich obszar zajmuje 785 kilometrów kwadratowych i znaleźć w nim można liczne szczyty o charakterze alpejskim, urokliwe doliny poprzecinane szlakami turystycznymi ze schroniskami, całą sieć jaskiń, dzikie zwierzęta, piękną przyrodę i zapierające dech w piersiach widoki.

Rynek w Krakowie

Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Polski, a jego najbardziej charakterystycznym fragmentem jest oczywiście rynek z zabytkowymi Sukiennicami, kościołem Mariackim, pomnikiem Mickiewicza i wieloma innymi zabytkami kultury i sztuki. Zwiedzając rynek w Krakowie, nie można zapomnieć o położonym nieopodal Zamku Królewskim na Wawelu, do którego jeszcze wrócimy, i o artystycznej, żydowskiej dzielnicy Kazimierz, w której znajdziesz wszystko – od pracowni garncarskiej po zakłady bukmacherskie.

Zamek na Wawelu

Pierwszy zamek na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie pojawił się już w XI wieku, choć wcale nie przypominał on gmachu, jaki podziwiać możemy dzisiaj. Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i remontowany po licznych uszkodzeniach związanych z jego bogatą historią. Obecnie jego powierzchnia zajmuje ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych i można w nim podziwiać zabytki epok renesansu, baroku i klasycyzmu. Najważniejszym przedmiotem przechowywanym obecnie na zamku jest Szczerbiec, czyli oryginalny miecz koronacyjny królów Polski, choć lista zabytków wartych zobaczenia jest niewyobrażalnie długa. Znajdują się na niej również, na przykład, słynne Arrasy wawelskie.

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Niedaleko od Krakowa znajduje się też historyczne źródło bogactwa miasta, czyli Kopalnia Soli w Wieliczce. W kopalni czynnie wydobywano sól aż do 1996 roku. Obecnie pełni ona funkcję muzealną, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest pomnikiem historii Polski. W organizowanym w 2007 roku plebiscycie „Rzeczpospolitej” Kopalnia w Wieliczce zdobyła największą liczbę głosów i została uznana za pierwszy z siedmiu cudów Polski. Stało się tak, ponieważ można tam zobaczyć znacznie więcej niż w zwykłej kopalni. Jest tam między innymi Kaplica świętej Kingi o wymiarach 54 metrów długości, 18 metrów szerokości i 12 metrów wysokości. Wymiary te może nie wydają się imponujące, ale należy pamiętać, że owa kaplica, w której zresztą znajdują się relikwie rzeczonej świętej Kingi, jest położona ponad 100 metrów pod chodnikiem.

Stare Miasto w Gdańsku

Jednym z najciekawszych miast w Polsce jest bez wątpienia Gdańsk. Wynika to z jego ciekawego położenia, morskich kontaktów z całym światem i burzliwej historii. Miasto bowiem na przestrzeni wieków zmieniało kilkukrotnie państwo, do którego przynależy, a przez pewien czas było nawet wolnym miastem. Wszystko to odbija się w zabytkach Starówki, która jest pełna ciekawostek z różnych wieków i kultur.

Bałtyckie plaże

Wśród Polaków panuje przekonanie, że jeśli chcesz zmarznąć w lecie, to jedź nad polskie morze. Jest w nim dużo prawdy, ponieważ Bałtyk jest morzem zimnym. Nie zapominajmy przecież, że oprócz polskiego wybrzeża, obmywa on też wybrzeża krajów skandynawskich. Nie zmienia to jednak faktu, że Bałtyk jest morzem ciekawym i bez dwóch zdań godnym odwiedzenia. Na szczególną uwagę zasługują piękne, długie, białe plaże pełne bardzo przyjemnego w dotyku piasku. Aby móc się jednak nimi w pełni cieszyć, warto wybrać plażę inną niż ta najbliższa od hotelu i przygotować się, zabierając ze sobą koc i coś chroniącego przed wiatrem.

Mazury

Pisaliśmy już o górach i morzu, więc warto wspomnieć też o jeziorach, których w północno-wschodniej Polsce nie brakuje. Tę część Polski opisujemy często jako Mazury i jest to polska stolica żeglarstwa. Malowniczy krajobraz tego obszaru ukształtował wycofujący się lodowiec podczas ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce około 15 tysięcy lat temu. Dzięki temu powstał obszar wypełniony tysiącami mniejszych i większych jezior, w tym dwóch największych jezior Polski, czyli jezior Śniardwy i Mamry.

Energylandia

Wielu turystów kojarzy Polskę z zimą, II wojną światową i zabytkami. W naszym kraju znajdują się jednak również miejsca wybudowane niedawno, a które przyciągają miliony turystów. Jednym z takich miejsc jest właśnie Energylandia, czyli największy w Polsce park rozrywki z licznymi kolejkami górskimi, w tym z najwyższą i najszybszą kolejką górską typu hyper coaster w Europie.

Parki narodowe

W Polsce prężnie działają aż 23 parki narodowe, a każdy z nich jest na tyle piękny i wyjątkowy, że zasługuje na osobne miejsce w tym zestawieniu. Od Bieszczadzkiego Parku Narodowego z połoninami, przez Białowieski Park Narodowy, po którym spacerują majestatyczne żubry, po Słowiński park narodowy powoli zasypywany przez ruchome wydmy.

materiał zewnętrzny

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Rysy ciekawostki

Rysy ciekawostki

Rysy to góra w Tatrach Wysokich znajdująca się na granicy polsko-słowackiej. Północno-zachodni wierzchołek Rysów jest najwyższym szczytem w Polsce. Wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Rysy?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo