Roller Derby Jest to sport zespołowy rozgrywany na rolkach na owalnym torze. Ewoluował on z tradycyjnej jazdy na wrotkach, łączy on jednak w sobie elementy hokeja i futbolu amerykańskiego.

Jest to sport kontaktowy, a wręcz brutalny (często dochodzi do walki na pięści między zawodnikami), dlatego ciekawostką może być to że głównie jest uprawiany przez kobiety.

Na całym świecie działa obecnie blisko 600 kobiecych lig, a największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych. Jest rozważane dołączenie go do sportów olimpijskich w 2020 roku. Przez to Amerykanie stworzyli wiele nowych lig juniorskich żeńskich jak i męskich i dołączyli go do finansowanych sportów szkolnych. Ogólne zasady gry Zdecydowanie większość narodów korzysta z zasad ustalonych przez (WFTDA) Women’s Flat Track Derby Association.

Pozycja startowa

Pierwszą linie tworzą pivoci obu drużyn, za nimi znajdują się blockerzy, a za drugą linią która jest oddalona o 20 stóp od pierwszej (czyli 304,8 cm) są jammerzy. Sędzia startuje pierwszą linie jednym długim gwizdem gwizdka, a po wyprzedzeniu któregoś z pivotów dwoma krótszymi gwizdami daje znak drugiej linii do startu.

W rozgrywce biorą udział dwie drużyny składające się z pięciu graczy jadących po torze w tym samym kierunku. Gra składa się z serii krótkich meczy tzw. „jams” w których punkty dla drużyny zdobywa wyznaczony zawodnik tzw. „jammer” poprzez wyprzedzanie zawodników przeciwnej drużyny. Reszta drużyny (blockersi) ma za zadanie nie dać się wyprzedzić i torować drogę własnemu jammerowi. Jeden z blockerów musi zostać wyznaczony na tzw. „pivota”, który w trakcie rozgrywki może zmienić się w jammera.

Gra składa się z dwóch części po 30 minut. Jeden mecz (jams) nie może przekraczać 2 minut. Kiedy przepisy zostaną przekroczone sędziowie dyktują kare czasową, którą trzeba spędzić na ławce kar. Prowadzący jammer może w każdej chwili przerwać mecz poprzez położenie obu rąk na biodrach, wtedy można naliczyć punkty dla drużyny, wymienić zawodników i przygotować się do nowego startu. Ma się na to jednak jedynie 30 sekund.

Kary

Sędziowie mogą dyktować kary w przypadku przekroczenia przepisów. Zawodnik może zostać posłany na ławkę kar na 1 minutę w przypadku otrzymania czterech upomnień lub podczas podyktowania kary głównej. Po odsiedzeniu na ławce kar kasują się wszystkie upomnienia. Zawodnik jest wykluczony z gry na stałe po odbyciu 7 kar. Jeżeli jammer siada na ławkę kar zastępuje go pivot. Jeżeli drugi jammer otrzymuje kare a pierwszy jeszcze swoją odsiaduje zastępuje siedzącego jammera i przejmuje on jego kare a tamten zajmuje jego miejsce na torze.

Wyposażenie Wszyscy gracze jeżdżą na czterokołowych wrotkach i są zobowiązani do noszenia sprzętu ochronnego, czyli: kask, osłony na ramiona, łokcie, nadgarstki, kolana i szczękę. Niektórzy zawodnicy noszą jeszcze pikowane spodnie do kolan, twardy biustonosz sportowy (dla kobiet) i ochronne na krocze (dla mężczyzn).

Film instruktażowy w języku angielskim

stat4u