grafika1

Lokalicacja: Niemcy

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najpiękniejszych zamków na świecie, oraz jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech.

Znajduje się w pięknym, malowniczym miejscu na wysokim, porośniętym lasem alpejskim wzgórzu w południowej Bawarii niedaleko miasta Füssen.

Neuschwanstein mapaNeuschwanstein znaczy “nowy kamienny łabędź”.

Jest to jeden z najważniejszych symboli epoki romantyzmu. Patrząc na ten zamek ma się wrażenie, że gdzieś się go już widziało.

W Disneylandach przedstawiany jest jako zamek Śpiącej Królewny. Bogaty wystrój wnętrz inspirowany był miejscowymi baśniami i legendami.

Jak na XIX wiek jest to bardzo nowoczesny zamek.

Znajdują się w nim dzwonki dla służby zasilane bateriami, telefony. Wykorzystany został np. system ogrzewania komnat gorącą parą, oraz automatycznie spuszczająca się woda w toaletach.

Zamek był jednym z finalistów w wyborze nowych siedmiu cudów świata.

Neuschwanstein grafika5W porównaniu z polskimi zamkami jest to dość “młoda” budowla, gdyż powstała pod koniec XIX wieku.

Dokładnie 5 września 1869 roku rozpoczęto pracę nad posiadłością w stylu średniowiecznego zamku rycerskiego o nazwie ” Nowy Zamek Hohenschwangau” .

Właścicielem i sponsorem całego przedsięwzięcia był król bawarski Ludwik II Wittelsbach.

Zmarł 17 lat później przed ukończeniem budowy. Po jego śmierci właścicielem zamku stał się Wolny Kraj Bawaria.

Zamek był dość znacznie zadłużony, dlatego udostępniono go turystom, którzy za wysoką opłatą mogli zwiedzać swobodnie tą niezwykła budowlę.

Ze względu na lokalizację, zamek jest bardzo podatny na warunki atmosferyczne.

Aby się nie zawalił wymaga stałej i niezwykle kosztownej konserwacji. Rocznie wydaje się na prace remontowe blisko 15 milionów euro.

Łączna powierzchnia pomieszczeń na zamku wynosi 6000 m2. Mimo że miał mieć ponad 200 pomieszczeń, ukończono jedynie 15 pokoi i komnat.

Neuschwanstein grafika4

Zwiedzanie

W sezonie letnim zamek zwiedza nawet do 10 000 osób dziennie, dlatego najlepszym czasem na zwiedzanie jest jesień lub wiosna. Ze względów bezpieczeństwa tworzone są grupy z przewodnikiem.

Przejście przez wszystkie udostępnione turystom komnaty zajmuje około 35 minut.

Bilety kupuje się w miejscowości Hohenschwangau w pobliżu zamku.
Ceny:

Dorośli 9 euro

Studenci 8 euro

Młodzież do 18 roku życia może zwiedzać zamek za darmo.
Do zamku można dojechać za 5 euro bryczką, co tworzy jeszcze lepszy klimat.
Godziny otwarcia

od kwietnia do września – 9:00 – 18:00

od października do marca – 10:00 – 16:00
Zamek zamknięty jest 24,25 i 31 grudnia, oraz 1 stycznia.

Neuschwanstein grafika3

Ciekawostki

1. W 2010 roku malutkie państwo Palau wybiło pięciodolarową koloryzowaną srebrną monetę, przedstawiającą ten zamek.

2. Król Ludwik II w zamku spędził jedynie 11 dni.

3. Jest to najczęściej fotografowana budowla w Niemczech, mimo że jest zakaz robienie zdjęć na jego terenie.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Niemcy ciekawostki – część 7

Niemcy ciekawostki – część 7

Nazwa Niemcy pochodzi od słowa niemy, ponieważ Słowianie nie potrafili zrozumieć germańskiej mowy sąsiadów. Zaczęto nazywać ich niemymi, czyli Niemcami. Najwęższa ulica na świecie została wybudowana w Niemczech

Niemcy ciekawostki – część 6

Niemcy ciekawostki – część 6

W 862 roku w Niemczech powstała najstarsza na świecie winnica – Staffelter Hof. W Ulm znajduje się najwyższy kościół na świecie – Katedra w Ulm (161,53 m). W Niemczech powstał serial z największą ilością odcinków “Piaskowy Dziadek” (22 200).

Góry w Niemczech i Austrii – dlaczego warto je odwiedzić?

Góry w Niemczech i Austrii – dlaczego warto je odwiedzić?

Wędrowanie po górskich szlakach niesie ze sobą wiele korzyści. Spacerowanie po górach to aktywność wytrzymałościowa, dzięki której w lepszy sposób można zadbać o kondycję fizyczną. To również możliwość zbudowania lepszej odporności, która przyda się w szczególności, kiedy temperatury za oknem będą spadać. Wędrując po górach można także popracować nad wyrzeźbieniem swojej sylwetki. W szczególności, że takie z pozoru niewinne spacerowanie, to aktywność podczas której pracują łydki, uda, brzuch, pośladki, ręce i stawy. Jeżeli spacerować, to w miłych okolicznościach, mając przed sobą niesamowite widoki.