Polska ciekawostki część 9

ostatnia aktualizacja: 2020-09-02 18:08:20


Polska grafika9

...

241. Procentowy udział w światowej gospodarce Polski w 2015 roku to 0,74% (dla porównania udział Stanów Zjednoczonych to 23,32%).

Autor: Setar

 

242. Po katastrofie lotniczej samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010 roku ogłoszono żałobę w 23 krajach świata. Najdłuższą poza Polską w Brazylii (3 dniową) i na Litwie (4 dniową).

Autor: Liliana

 

243. W kopali soli w Kłodawie znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna znajdująca się 600 metrów pod ziemią.

Autor: Luiza

 

244. Na początku średniowiecza Szczecin uznawany był w Europie za twierdzę nie do zdobycia.

Autor: Luiza

 

245. Kazimierz Funk urodzony w Polsce odkrył pierwszą witaminę – B1. Jest on twórcą nauki o witaminach.

Autor: Grand

246. Poczta Polska zatrudnia ponad 90 tysięcy pracowników.

247. PKN Orlen z ponad 100 miliardami złotych przychodu jest największą firmą w Polsce.

248. Dwuletni Adaś w nocy z 29 na 30 listopada wyszedł w samej piżamie z domu gdzie przy temperaturze -10 stopni spędził ponad 5 godzin. Mimo to, że temperatura jego ciała spadła do 12,7 stopni Celsjusza, lekarzom udało się go uratować. Był to pierwszy na świecie przypadek kiedy udało się uratować osobę, której temperatura spadła poniżej 13 stopni.

Autor: złotowłosa

 

249. Najbardziej znaną, Polską siecią stacji paliw jest Orlen.

250. Ze względu na bardzo niski wpływ udział rolnictwa w gospodarce (3%), Polskę zalicza się do krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo.

251. 80% telewizorów i monitorów z Europy, jest produkowane w Polsce.

Autor: Kamill500 

 

252. W roku 2015, Polska i Chorwacja powołały do życia nową unię – Trójmorze.

253. W 2017 roku, w Polsce stworzono pierwszą w historii kinematografii, animację malarską – „Twój Vincent”.

254. Podczas II Wojny Światowej, Polska posiadała najsilniejszy ruch oporu.

255. Cechy rasowe Polaków, to między innymi: wyostrzony wzrok, zwiększona wydajność trawienia etylenu, struny przystosowane do j. polskiego (fizjologiczne) oraz zwiększony instynkt samoobrony i posiadania (psychiczne).

256. W Polsce działa około 140 egzorcystów. Zawód ten ma nawet własne czasopismo.

257. Dół pokopalniany koło elektrowni Bełchatów, zwany jest „największą, sztuczną dziurą w ziemi, w Europie”. Obecnie planowane jest wypełnienie jej części wodą i utworzenie kurortu.

258. Gminą, która ma największe PKB na osobę w kraju, jest Kleszczów niedaleko elektrowni Bełchatów i kopalni węgla brunatnego.

259. Podczas okresu Zimnej Wojny w Krakowie powstała dzielnica – Nowa Huta, której budowa miała „pokazać potęgę komunizmu”, który zapanował wtedy w Polsce pod wpływem wkroczenia armii sowieckiej. Kapitalistycznym „odpowiednikiem” Nowej Huty jest Miasteczko Wilanów (gmina Warszawy) i Nowodwory (obszar miejskiej systemu informacji warszawskiej gminy Białołęka).

260. Według badań z lat 2014-2015, Mazowsze jest gospodarką większą niż cała Słowacja, Świętokrzyskie większą niż Islandia, Pomorze Gdańskie większą niż Etiopia, Podlasie większą niż Rumunia, Podkarpacie większą niż Afganistan, Łódzkie większą niż Łotwa, Kujawsko-Pomorskie większą niż Estonia, Ziemia Lubuska większą niż Macedonia, Opolskie większą niż Malta, Górny Śląsk większą niż Bułgaria, Dolny Śląsk większą niż Kenia.

261. Polscy ochotnicy biorą udział w wojnie pomiędzy Ukrainą a Rosją.

262. W Polsce działa jedyna na świecie, czynna kopalnia siarki.

263. Polska jest jednym z trzech państw w Europie, które uniknęły ataków ze strony ISIS, z tego powodu zwana jest „Bastionem Europy” w walce z Państwem Islamskim.

264. Polska posiada Internet szybszy niż we Włoszech, Irlandii i Francji. Nad tą ostatnią, ma również przewagę ilości abonamentów telefonicznych i studentów na uczelniach.

265. Polska jako kraj istniejący dzisiaj to tzw. III Rzeczpospolita. II Rzeczpospolita istniała w czasie okresu   międzywojnia, zaś pierwsza jako efekt unii z Litwą w nowożytności. Oprócz tego  na przestrzeni wieków istniała jeszcze w innych formach (Księstwo Polskie) w formie podzielonej (rozbicie dzielnicowe, plemiona-państewka przed zjednoczeniem polskich plemion przez Polan) oraz jako obszar autonomiczny na skutek utraty suwerenności(Królestwo Polskie, Polska Rzeczpospolita Ludowa).

266. Polska posiada największe w Europie złoża wody mineralnej.

267. Tarchomin i Nowodwory zwane są „wylęgarnią Warszawy” ze względu na wielką ilość mieszkańców z grupy przedprodukcyjnej.

Autor: Silverbrick 

 

268. Obecnie w Warszawie budowane są 23 nowe wieżowce, oraz 10 w Katowicach, 3 w Łodzi, 6 we Wrocławiu, 4 w Poznaniu, 12 w Gdańsku, 1 w Gdyni, 2 w Międzyzdrojach, 3 w Redzie, 3 w Bydgoszczy, 1 w Szczecinie, 1`w Olsztynie, 12 w Rzeszowie, 1 w Krakowie.

269. Według Wikipedii, w Warszawie znajduje się około ponad 50 wieżowców (drapaczy chmur), oraz 17 w Krakowie, 42 w Łodzi, 55 w Poznaniu, 21 we Wrocławiu, 25 w Gdańsku, 6 w Gdyni, 37 w Katowicach, 3 w Szczecinie, 3 w Rzeszowie, 2 w Bydgoszczy, i po jednym w Gorzowie Wielkopolskim, Białymstoku i Sosnowcu.

Autor: Silverbrick 

 

270. Co roku, miliony Polaków zasiadają w święta Bożego Narodzenia przed telewizorami, by oglądać film „Kevin sam w domu”. Bez niego nie wyobrażają sobie świąt.

Autor: Sasdres

 

...


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.